3D Yazıcılarda İmplant Üretildi

3D Yazıcılarda İmplant Üretildi

Hastaya özel olarak 3D yazıcılarda üretilen tıbbi implantlar antibakteriyel ve kemoterapik maddeler içeriyor ve programlı bir şekilde bu ilaçları vücuttaki hedef bölgelere iletiyor.

Implant dediğimizde tedavi amacı ile cerrahi yöntemlerle vücudun içerisine yerleştirilen sert maddeler anlaşılıyor. Bu madde bir ilaç, herhangi bir kimyasal madde veya sert bir cisim de olabilir. Günümüzde kullanılan antibiyotik implantlar kemik dolgu malzemesinden üretiliyor ve içinde kanserojen birçok katkı maddesi oluyor. Pleksiglas (plastik cam benzeri malzeme) denilen bu tür implantlar sadece uzman kişiler tarafından ameliyat öncesi tüm malzemeler karıştırılarak elde ediliyor, vücuda yerleştiriliyor ve tedavi süreci bittikten sonra yeni bir cerrahi operasyonla vücuttan uzaklaştırılıyor.

Üç Boyutlu Yazıcıda İmplant

Uzmanlar tarafından yeni nesil teknoloji sayesinde geliştirilen iplikçik şeklindeki implant ile, akıllı ilaç iletme sisteminde kullanılan diğer tıbbi implantlar ve kateterler arasına yeni bir kavram daha eklenmiş oldu. 3D yazıcı teknolojisi ile hızlı bir şekilde prototiplendirilen iplikçik implantların özellikle kişiye özel tedavi yöntemlerinde tercih edileceğinden bahsediliyor. Birtakım nanoparçacıklarm ve ilaç etken maddelerinin eklendiği bu iplikçik implant malzemelerin biyo-uyumlu olduğu ve vücutta zamanla doğal olarak parçalandığı belirtiliyor. Biyolojik malzemeler kullanılarak 3D yazıcılardan elde edilen iplikçik implantlar ameliyata gerek olmadan kendi kendini vücutta yok ediyor. Pratikte kullanılabilirliği ve güvenilirliği deneme aşamasında olan bu ürünün yakın gelecekte tıp dünyasında çığır açacağına kesin gözüyle bakılıyor.
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir