Alkolsüz içecekler, gerçekten alkolsüz mü?

Alkolsüz içecekler, gerçekten alkolsüz mü?

Alkolsüz içecekler, gerçekten alkolsüz mü?

Türk Gıda Kodeksi, ‘aromalı içecek, aromalı doğal mineralli içecek, aromalı şurup, aromalı içecek tozu, aromalı su, doğal mineralli su, kola, meyveli içecek, meyveli doğal mineralli içecek, meyveli şurup, meyveli içecek tozu, tonik ve yapay soda’ olarak isimlendirilen tüm ürünleri, alkolsüz içecekler olarak tanımlar. Ancak tanımlananla gerçek içerik arasında ciddi bir uçurum olabilir. Alkolsüz’ denilmesine karşın, hem ürünün içine alkol eklenmektedir hem de mevzuat bu eklemeye izin vermektedir. Üstelik aynı mevzuat, bu alkolün etikete yazılmasını da zorunlu kılmamaktadır.

Alkolsüz içecekler

Türüne göre değişkenlik arz etmekle birlikte, yukarıda sayılan gazlı içeceklere genellikle şeker ve/veya tatlandırıcılar, fosforik asit, kafein, karamel, karbondioksit, yapay meyve aroması eklenir. Kola iseler, kola özütü eklenir. Yoğunlukları farklı olan bu katkılar, su ile karıştırıldıktan sonra, tüketilene kadar geçen bekleme süresinde birbirlerinden ayrışacaklardır. Bu karışımın sürekli olması için, en iyi ve en ucuz çözücü olan etil alkol, bu ürünlerin üretildiği kazanlara ilave edilir. Konu, 2006 yılında bir gazlı içecekler firmasında çalışan bir mühendisin; “Biz ve diğer üreticiler, içeceklere etil alkol katıyoruz. Mevzuat buna izin verse de, din izin vermiyor. Üstelik bu ürünlerin etiketlerine de yazılmıyor” bilgi ve ihbarı ile gündemimize gelmişti.

Bu bilgi üzerine yaptığımız araştırmada; TSE 4080 Sayılı Gazlı Alkolsüz İçecekleri Standardı, Türk Gıda Kodeksi Alkolsüz İçecekler Tebliği609, Avrupa Gıda Kodeksi610 ile ilgili mevzuat incelemesi sonrasında verilen bilgilerin doğruluğu görülmüş ve aralarında, bilgi veren mühendisin çalıştığı firmanın da olduğu 10 yaygın markanın gazlı içecekleri TÜBİTAK’a analize gönderilmişti. Analiz sonrasında her birinde farklı miktarlarda etil alkol’ tespit edilmişti. Ardından, Tarım Bakanlığı İl Kontrol Laboratuvarı’na CocaCola analizi yaptırılmış ve bu üründe de ‘etil alkol’ tespit edilmişti.
Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir