Anadolu’nun nefis bir yiyeceği: İncir uyutması

Anadolu’nun nefis bir yiyeceği: İncir uyutması

Anadolu’nun nefis bir yiyeceği: İncir uyutması tarifi

İncir uyutması veya incir uyuşturması isimleriyle nefis bir tatlı yapılır Anadoluda. Şeker dâhil hiçbir katkı içermeyen, sadece incir ve sütle yapılan bir tatlıdır bu. Daha doğrusu, incirle mayalanmış bir çeşit tatlı yoğurt da diyebiliriz. “Yoğurt yaptım” demek yerine “sütü uyuttum” der bazı kadınlar, belki duymuşsunuzdur. Bu tatlı da, aynı yoğurt mayalar gibi, parmak dayanacak kadar ılık sütle yapılıyor. Ilık kalması için üstü battaniyeyle örtülüyor. Midevi bir tatlı olduğu için özellikle Ramazan ayında hazırlanıyor. İncirin sütü mayaladığına şaşanlar olabilir. Biz de çobanların yeni sağdıkları süte ham incirin sütünü damlattıklarını ve bununla “teleme” denen bir taze peynir yaptıklarım hatırlatalım.

İncir uyutması tarifi

Malzeme:

  • 100 gr. kuru incir
  • 1 litre sokak sütü

Hazırlanışı:

İncirleri hiç yıkamadan doğrayabildiğiniz kadar ince doğrayın. Cam, porselen veya bakır bir kaba (veya 4 küçük kaba) koyun.

Sütü bir taşım kaynatın. Parmak dayanacak kadar ılınmasını bekleyin. (Yoğurt mayaladığınız sıcaklık).

İncirin üstüne bir kepçe ılık süt döküp ezerek karıştırın. Sonra kalan sütü de ekleyip karıştırın. Üstüne önce bir kapak örtün, sonra kalın örtülerle, battaniyelerle sarıp sarmalayın. 4-5 saat bekletin. Tutunmuşsa (yani süt yoğurt gibi olmuşsa) hazırdır. Değilse biraz daha bekletin. Kıvamını daha yoğun veya tadını daha tatlı isteyenler daha fazla incir koyabilir.
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir