Belgrad’ta Gezilecek Yerler

Belgrad’ta Gezilecek Yerler

Uzak popüler ülkeleri gelin bir kenara bırakalım şimdi. Rotamızı bu ay Balkan ülkelerinin en gelişmiş ve en lezzetli durağı Belgrad’a çeviriyoruz. Sadece bir saat uzaklıkta olması ve vizesiz olması da ayrı güzel!

BELGRAD

Tarihin kokusu

Belgrad, stratejik konumu nedeniyle yıllarca sayısız savaşa sahne olmuş ve defalarca yerle bir edilmiş.

Türk idaresinde bulunduğu 557 sene içinde sadece bir üs olarak kalmamış, uzak ülkeler ile alışveriş yapan bir ticaret merkezi de olmuş, Osmanlı mimarisi bölgede ilk eserlerini vermeye başlayınca oryantal etki gitgide güçlenmiş. Tarihin izlerini görebileceğiniz ve kendinizi hiç de yabancı hissetmeyeceğiniz bu şehrin keşfedilecek çok yanı var.

Belgrad nehir

Tuna ve Sava nehirlerinin kalpleri kesiştiğinde, Belgrad’ın hikayesi tam da bu noktada başlıyor. Yaklaşık 1.7 milyon nüfusa sahip kent, birbirine çok benzeyen Avrupa şehirlerinden benzersiz karakterde… Hangi mevsim giderseniz gidin doğayla iç içe olacağınız bu yolculuktan çok keyif alacaksınız. Yüzyıllar boyunca savaş sahnelerine tanıklık etmiş Sırp milleti; sevgi dolu ve güler yüzlü. Tüm zorluklara rağmen hayata yılmadan tutunmaları, kendileriyle barışık bir millet oluşları, en belirgin özellikleri arasında.

EN ÖNEMLİ TURİZM DURAKLARI

Kentin tarihi çekirdeğini oluşturan Kalemegdan; Osmanlı döneminde ‘kale’ ve ‘meydan’ kelimelerinin bir araya gelmesinden oluşmuş.

Kalemegdan

Kalenin çevresindeki plato, düşmanı gözlem altında tutmak için şehrin tepesine kurulmuş, Belgrad’m en güzel ve görülmesi gereken yerlerin başında geliyor. Kale Megdan çevresine kurulmuş. İstanbul’daki istiklal Caddesi’ni anımsatan Knez Mihailova ise; şehrin kalbinin attığını görebileceğiniz noktalar arasında. Adını Sırbistan Prensi III. Mihailo’dan alan cadde; çok sayıda kafe, restoran, mağaza ve birçoğu henüz restore edilmemiş, yaşanmışlık kokan tarihi binaların arasına sıkışmış keyifli bir yerde.

Kalemegdann

Hemen hemen hepsinin 19’uncu yüzyıla ait olduğu binaların sıralandığı, Arnavut kaldırımlı Skadarlija Mahallesi; şehrin en bohem mahallesi olarak tanımlanıyor. Sanatçı ve yazarların ilhamına vesile olmuş tavernaları, lokantaları, sokak müzisyenleri ve sanat galerileri ile ünlü olan mahallede, yerel orkestralar eşliğinde 19’uncu yüzyıl şovları da yapılıyor.

MUZE DENİNCE…

Sırp milletinin en büyük değerleri arasında gösterilen Nikola Tesla anısına yapılan Nikola Tesla Müzesi ise mutlaka görmeniz gereken noktalar arasında. Zamanın ötesinde bir insan olan Nikola Tesla paraya değil, bilime değer veren bir insan olmuş. Öyle ki; insan zekasının sınırlarını zorlayan buluşları olmasına rağmen her daim mütevazı bir hayatı tercih etmiş. Hayatının son yıllarını borçlarından kaçmak için sürekli otel değiştirerek geçirmiş, 86 yaşında New Yorker Oteli’nin bir odasında kalp yetmezliği sebebiyle hayata veda etmiş.

Belgrad muze

Tesla; “İnsan imkansızı başarabilir’ sözü yetersizdir çünkü; insan imkansızın da ötesine ulaşabilir” demiş… Alternatif akımdan uzaktan kumandaya, radyo ve radar gibi bugün hayatımızda kullandığımız 700 buluşla en çok patent sahibi kişi olarak dünya tarihine geçmiş olan bu mucide ilişkin çeşitli eşya ve belgelerin sergilendiği müze kesinlikle görülmeye değer.

Belgrad gece hayatı

GECE HAYATI HARİKA!

The Times’a göre; Avrupa’nın en iyi gece hayatı Belgrad’ın uğultusunda bulunabilir… İddialı bir parti şehri de aynı zamanda. Hafta sonunun perşembe gününden başladığı şehirde; Bosna-Hersek, Hırvatistan ve Slovenya gibi komşu ülkelerden gelen pek çok ziyaretçiye rastlamak mümkün. Büyük kulüp ve bar seçeneklerinin oluşu, ucuz içkiler, dil zorluğu çekilmemesi ve gece hayatına yönelik düzenlemelerin daha hafif olması nedeniyle kentin gece hayatı Belgrad’m en önde gelen özelliklerinden. Bunun yanı sıra sosyal açıdan hareketli bir şehir olan Belgrad, birçok geleneksel ve uluslararası kültürel etkinliğe de ev sahipliği yapıyor. Bunlar arasında; film, tiyatro, müzik ve bira festivalleri önemli yer tutuyor.

LEZZETLİ TATLAR

Uzun tarihi süreçteki beraber yaşama sonucunda, Sırbistan mutfağında bugün Türk yiyeceği sayılan birçok ürünü görmek mümkün. Sarma (sarma), Cevap (kebap), Duvec (güveç), Baklava (baklava), Burek (börek) size de çok tanıdık gelecek. Siz de benim gibi seyahatte öncelikleriniz arasına lezzeti başa koyuyorsanız, kalori kabusundan uyanıp notlarınızı almaya başlayın derim. Belgrad gezilecek yerler listesini inceledikten sonra, hemen hemen her caddede karşınıza çıkacak, kokusuyla sizi içine çekecek ve lezzetli Sırp böreklerinin tadına bakabileceğiniz Pekara’ları (fırın) görmemeniz imkansız. Susadığınızda imdadınıza yetişecek içecekler arasında, Sırpların yerel biralarını deneyebilirsiniz. Farklı meyve aromalarına sahip rakija da denenmesi gereken bir diğer tat.

NEREDE KALALIM?

Belgrad’ın en önemli mimari hâzinelerinden biri kuşkusuz Hotel Moskva. Albert Einstein, Ana Pavlova, Indira Gandhi, Ray Charles, Robert De Niro, Brad Pitt, Maksim Gorki, Michael Douglas gibi ünlü isimlerin bir zamanlar konakladığı bu tarihi otel, 40 milyon insana ev sahipliği yapmış. Ayrıca; Square Nine Hotel Belgrade ve Jahting Klub Kej de konaklamak için ideal.

Kapalı mekanlarda sigara içmenin yasak olmadığı şehirde kötü koku üzerinize sinebilir.

NELER YAPABİLİRSİNİZ?

• Şehri kollarıyla saran Tuna ve Sava nehir gezisi için düzenlenen turlara katılabilir, muhteşem manzaranın tadını çıkarabilirsiniz.

• Bayraklı Cami’yi ziyaret edebilirsiniz. 16’ncı yüzyılda OsmanlIlar tarafından inşa edilen Bayraklı Cami, OsmanlIlar zamanında 250 kadar caminin bulunduğu Belgrad’da ibadete açık tek cami olarak kalmış.

• Mora Fatihi Damat Ali Paşa Türbesi, Mehmet Paşa Çeşmesi, Belgrad Galibi Heykeli, Fikirbayır, Stambol Kapısı, Askeri Müze, Saat Kapı ve müzesi, Nebojsa Kulesi, OsmanlI’ya karşı isyanı başlatan yer olan Çukurçeşme, St. Sava Kilisesi ve Cumhuriyet Meydanı da ayrıca görülecek yerler arasında.

• Belgrad’ın en önde gelen müzelerinden Sırbistan Ulusal Müzesi, 1844 yılında kurulmuş; Picasso, Van Gogh, Mondrian gibi birçok yabancı isim ve Miroslav İncili gibi önemli eserlerin de dahil olduğu 5600’den fazla resim ve 8400’den fazla çizim, toplamda 400 binden fazla eserin sergilendiği bu yapıyı da görmenizde fayda var.

NEREDE YİYELİM?

• Şaran (Zemun)

• Dvajelena (Skardarska)

• Kafana Question Mark (Kralija Petra)
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir