“Benim bir şeyler yapmam, içmem ama sarhoş olmamam lazım! S.O.S!”

“Benim bir şeyler yapmam, içmem ama sarhoş olmamam lazım! S.O.S!”

Selin (28)

En iyi arkadaşları hep erkekler. Yani sorsan herkese böyle söyler. Flörtü seviyor, kızlarla anlaşamıyor çünkü kimse sevgilisini bayan dekolte ile tanıştırmak bile istemiyor. Aslında en çok istediği şey mutlu ve uzun bir birliktelik ama bu hedefine giden yoldan haberi bile yok.

Sırt dekoltesini çok seviyorum! Bence verilebilecek en seksi dekolte bu… Göğüs dekoltesi bana biraz Şamdan dergisine poz veren, şöhret için her şeyi yapan yeni mankenleri hatırlatıyor, bacak dekoltesi ise Hadise’yi… Yani bu durumda almayayım, hiç gerek yok…

Siyah hafif dökümlü püsküllü elbisemle geceye hazırım. Bu gece de şansımı deneyeceğim tabii ki, çünkü 3 senedir sevgilim yok. Arkadaşlarımın arasında tek kaldım. Partiler dışında sosyalleşecek bir yerim de yok.

Aslında partilerde güzel adamlarla da tanışmıyor değilim. Ama yani içkiyi biraz fazla kaçırdığımdan mıdır, adamlara neler söylüyorsam, o gece ya onun evinde son-lanıyor, bir daha beni aramıyorlar ya da onun evine bile gidemeden, kendimi evimde makyajımla sızmış halde buluyorum sabahları…

alkole dayanıksız kadınlar

Al işte, önceki gün, Ali diye bir arkadaşımın evine gitmişim, aslında şöyle, kare kare aklımda gece; biz kalabalık bir arkadaş grubuyduk, bizim partiden çıkıp, topluca başka yere geçiyorduk. Sonra grup ikiye bölündü, yarımız bir mekana bakmaya gitti, onlar bize haber verecekti iyiyse… Biz de diğer mekana gittik. Sonra nedense karşı tarafla hiç konuşmadık. Ya da konuşuldu, benim haberim yok.

Neyse sonra, yanımızdaki çift bizden ayrıldı, iki arkadaşım ve ben kaldık. Sonrası kopuk kopuk işte, ne oldu da ben bizim çocuklardan birinin evine gittim, hiç hatırlamıyorum…

Sabah kalktım, yine aynı tanıdık pişmanlık… Ama yapacak bir şey de yok, böyle geldi, böyle gidiyor hep.

Gittiğim çoğu parti tabii ki işimle alakalı, yani bir içki markasının partileri… Su içecek değilim, abes kaçar. Herkesin elinde kadehler var, su yok ki! Ayrıca gelen 1-2 kadeh içip gidiyor, ben herkese eşlik edeceğim diye gecenin başında mekana gidip, gecenin sonuna kadar elimde kadehle dolaşıyorum. İçiyorum, fazla kaçırıyorum, hiçbir amacıma da ulaşamıyorum evet…

Ama bunun bir yolu olmalı. Geçirdiğim geceyi hatırlamalıyım, bilincim yerinde olmalı, sapıtmamalıyım, başkasının evinde uyanmamalı, gece neler yaptığımı hatırlamalıyım… Ama bir yandan da gece boyu parti sıkıcıları gibi içki içmeden takılmamalıyım. Dans edebilmeli, herkesle saçmalamadan konuşabilmeli, hatta belki de normal normal flört edebilmeliyim.

Peki ama nasıl?

Selam Selinciğim,

Anladığım kadarıyla sen de alkole dayanıksız kadınlardansın… ve haklısın! Sırf bu yüzden parti sıkıcısı olmanın gereği yok. Şimdi, biraz da kariyerim dolayısıyla öğrendiğim, içki içip sarhoş olmamanın yollarını sıralayayım:

Öncelikle partiye gitmeden önce hafif bir yemek yemelisin. Böylece alkolün kana karışma hızım azalürsın ve daha az etkilenirsin. Hem de, böyle bir günde bile beslenme düzenini bozmamış olursun. Ayrıca, aç gitmediğin zaman partilerde ikram edilen, bol yağlı ve bol kalorili yiyeceklerden uzak durursun.

Partiye gitmeden önce, mutlaka küçük bir etli yada ta-vuklu salata yiyebilirsin ya da evde yemeğin varsa küçük bir tabak etli bir sebze yemeği, bir dilim ekmekle çok iyi olur. Parti boyunca da, salatalık havuç gibi düşük kalorili atıştırmalıklar iyi gelir. Kuru yemişlerden leblebi benim hep birinci tercihimdir. Midemi koruması açısından da değerlidir. Mideyi kapladığı için alkolün etkisini azaltır. Ayrıca 1 çay bardağı leblebi 1 dilim ekmeğe eşittir. Diğer kuru yemişlerin badem, fındığın 5 tanesinin yağ limitini doldurduğunu düşünürsen diğerlerine göre çok daha avantajlı olur.

Partide alkol alımına gelince; ertesi sabah şiş uyanmak istemiyorsan alkol ile birlikte bol su tüketmeyi unutma. Alkolün 1 gramının 7 kalori olduğunu bilmelisin. Yağın 1 gramı ise 9 kaloridir. Bu da demek oluyor ki alkol aldığımızda neredeyse yağ içmişiz gibi kalori alıyoruz. Hem de vücut bu kaloriyi yakmıyor. Direkt olarak karaciğerde depolanıyor. Bu durumda birkaç seçeneğimiz var;

1. Seçenek: Bir şişe bira veya bir kadeh şarap tercihi yapmak; votka, viski, martini, rakı, rom veya kokteyllere göre çok daha iyi bir seçenektir. Hazırlanan alkollü karışımlar sırasında içkin neredeyse 400-600 kaloriyi bile bulabilir. Halbuki 1 kadeh şarap 100 kalori civarındadır. Bu seçeneği uygularsan, ertesi sabah çok içmediğin için pişmanlık duymayacak, güne enerjik başlayacaksın.

2. Seçenek: Şaraba soda eklet; bu hem bir diyet ipucu hem de şarabın hiç bitmemesi için şahane bir yol! Ben soda sevmediğim için şaraba buz ekletirim. Böylece miktarı artırım. Ayrıca içki içerken yudumlarını küçült. Küçük küçük yudumlarla iç. Hem de daha kibar bir görüntü.

Şarabı sevmiyorsan kendi kokteylini kendin yap! Çok basit! Bol buzlu az bir cin tonik hem gece boyu eğlence hem de az alkol bir arada!

Tüm gece boyunca, her bir kadeh içkinin yanında mutlaka iki büyük bardak suyun ve bir tane de alkolsüz içeceğin .olmalı. Böylece diğerlerinden de içeceğin için alkol alımın azalır. Kendine şöyle bir söz ver; her kadeh bitmeden önce diğer içeceklerimi de bitirmeden yeni bir kadeh içki söylemeyeceğim. Gece boyunca 2 kadeh içkiyi geçmemeye dikkat et. Zaten çok fazla su içeceğin için daha fazlasını içemediğini de göreceksin.

Gece boyunca hareketli ol! Dans edebileceğin bir ortamsa bol bol dans et. Dans ederken içki içmene vakit kalmaz. Ayrıca içkiden daha çok suya ihtiyacın artar. Dans bilmiyorum diyorsan, en kısa zamanda bir dans kursuna başlamam tavsiye ederim. Latin dansları, tango… hangisini daha çok seviyorsan.

Dans hem ruhuna, hem vücuduna iyi gelir. Spor yapamıyorum diyenlerdensen, harika bir spor sana… hem de eğlenceyle birlikte…

ERTESİ GÜN..

Maalesef tahmininden çok içtin ve ertesi gün nasıl ayılacağına dair şüphelerin varsa; bitki çayını (papatya, adaçayı, rezene, melisa), 1 dilim limonla birlikte içmek hem mideni yatıştıracak, hem erken ayılmanı sağlayacak hem de kendini iyi hissetmene yardımcı olacaktır… ya da ertesi gün arınma içeceği imdadına yetişecektir; 1 adet yeşil elma, 1 adet salatalık, 1 adet havuç, Vı ceviz büyüklüğünde taze zencefil, 1 tatlı kaşığı çörek otu ve Vı limon suyunu katı meyve sıkacağından geçirerek içmeni öneriyorum. Gün içinde de bol limonlu ve taze naneli su tüketmek ve dengeli beslenmek yardımcı olacakür. Toksinlerden arınmak için sauna veya buhar banyosu yapmayı da düşünebilirsin. Her iki yöntem de vücuttan su atacağı için daha fazla su içmeye özen göster. Ayran, taze nane ve maden suyu karışımını da deneyebilirsin.
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir