Bir Davette Nasıl Giyilir

Bir Davette Nasıl Giyilir

Bugün günlerden düğün günü… Bir düğün için hazırlanmam gerek, ki bu da bazen bana ‘kendi düğünüm olsa ne kadar hazırlanırım acaba…’ diye düşündürüp güldürüyor beni. Çünkü bana göre düğün iki insanın en güzel günlerinden ve eğer sizi bu özel anı onlarla paylaşmaya davet ettilerse siz de buna layık olmalısınız. Sırf bu sebeple düğünler için ekstra özen gösteriyorum. Böylesi bir özen taşıyorsanız hazırlıklar önemli tabii.

Bu özel güne layıkıyla hazırlanmanız için size verebileceğim ilk tavsiye; bir gece önce çok önemli bir durum yoksa uykunuzu iyi almanız. Uykunuzu iyi alırsanız sabah pınl pınl uyanırsınız.

davet

O gün pırıldamanız için başka bir tavsiyem ise duşta hafif bir peeling uygulamanız, böylece kendiniz gibi cildiniz de ışıldayacak. Eğer düzenli olarak solaryuma giriyorsanız -ki ben hiç tavsiye etmiyorum; çünkü, zararlan gayet kesin biçimde açıklandı- ya da o güne özel hafif bir bronzluğun size yakışacağını düşünüp randevu aldınız ve gideceksiniz. Bu durumda lütfen etrafımdaki insanların çoğunun yaptığı hatayı yapıp o gün sabah şolaryuma girmeyin. İnanın o komik renk davette ne giyerseniz giyin sizin ilk göze çarpan aksesuarınız çiğ renginiz oluyor. En az iki gün önce halledin bu işi, ama dediğim gibi solaryuma girmeseniz daha iyi ama yine siz bilirsiniz. Malum gerçek güneş renginin yerini hiçbir şey tutmaz.

Gün içinde bol su için ki -zaten bunu her zaman yapın-vücutta şişkinlik olmasm ve su atılsın. O gün size şişkinlik yapacak yiyecek ve içeceklerden kaçının. Akşamki kıyafetiniz dar olabilir, ufakçık bir şişkinlik bile canınızın sıkılmasına ve keyifsizleşmesine sebep olabileceğinden mutlaka dikkat edin ki düğünde huzursuz olmayın.

Haydi biraz kıyafet seçimine değinelim. Ben düğün sahiplerinin yakınlıklarına göre tercihlerimi belirliyorum. Eğer çok yakın arkadaşım veya aile ferdim değilse kısa giymek tercihim. Tabii bu düğün mekanıyla ve büyüklüğüyle de çok alakalı. Büyük bir otelde çok ağır ve kalabalık bir düğüne gidiyorsanız her halükârda uzun giymeniz tavsiyem, ama kırda veya kumsalda ya da daha orta ölçekli bir düğünse ve yakınınız değilse kısa tercihler daha yerinde olur.

dugun

Gelelim vücuda göre tuvalet seçimlerine… İnanın bana, tuvalet giymek, korkulanın aksine vücut hatlannızda memnun olmadığınız detaylan saklamak için sihirli bir güce sahiptir. Doğru kumaş ve model seçilirse vücudunuzu nasıl göstermek istiyorsanız öyle gösterebilirsiniz. Eğer hafif kiloluysanız büyük desenlerden ve aşın parlak kumaş ve materyallerden kaçınmanızı tavsiye ederim ve tabii kalın kadife ve saten kaçınılması gereken kumaşlar. Özellikle sateni hiçbir tuvalette tavsiye etmiyorum. En güzel vücutta bile saten büyük facialara yol açabilir.

Boyunuz kısaysa etek boyu tam yeri süpürdüğü sürece istediğiniz kadar yüksek giyip daha uzun görünme şansına sahipşinjz.

İri göğüsler için mutlaka göğüs çatalını gösteren ama askıları olan, mümkünse kalın askılı modeller tavsiye ediyorum. Göğüsleri ufak hanımlar ise straplez modelleri, alttan destekli iç çamaşırlarıyla rahat rahat kullanıp, olduklarından daha hacimli göğüslere sahip olabilirler.

Beli kalın hanımlar korseli ve gepiyerli modellerle bellerini ince gösterebilirler. Çok zayıf hanımlar ise robadan dediğimiz göğüs altından bollaşan modellerle vücutlarını daha toplu gösterebilirler.

Eğer bir yaz düğününe gidiyorsanız koyu renklerden mutlaka kaçının. Kiloluyum diye koyu renk tercih etmeyin, yazın bu tonlar yaşınızı büyük gösterir.

Eğer kış düğünüyse bordolar, koyu yeşiller ve siyah tabii ki tercih edilen renkler olabilir. Sakın o sezon ne moda diye bakıp da tuvalet seçmeyin, zaten gardrobunuza da kıyafet seçerken öncelikle vücut ölçülerinizi baz alın, sonra sezon trendleriyle bunu harmanlamaya dikkat edin.

Tuvalet giydiğinizde kullanacağınız aksesuar seçimi çok önemli. Özellikle ayakkabı ve çanta tabii. Eğer kısa bir model tercih ettiyseniz mutlaka zarif modelli ayakkabılar tercih edin.

“Boyum kısa” diyen hanımlar ayağınızda kaç pond topuk olduğu görülüyor ve bu uzun olduğunuz anlamına gelmiyor. Her boy, her vücut ayn ayn güzel, önemli olan; güzellikleri ortaya çıkarabilmek. Kalın tabanlı ve çok yüksek ayakkabılar zerafeti yok ediyor, her zaman daha incelikli modelleri tavsiye ediyorum.

Çok uzun boylu hanımlar ise; düz sandalet giymekten korkmayın, aksine cool bir görünüm yakalayabilirsiniz.

Eğer kır veya sahil düğünüyse sakın ince topuk giymeyin. Sürekli bir yerlere saplanıp kalmak istemezsiniz. Dolgu topuklar daha iyi seçim olacaktır.

Elbiseniz desenli veya gösterişli bir modelse sade ayakkabılar tercih edin. Mutlaka ten rengi bir ayakkabı edinin; çünkü, hemen hemen her kıyafete uyabileceği için büyük kurtancı olur.

Çanta konusunda ise mutlaka ufak hatta mini minnacık modeller tavsiye ediyorum. Bence tuvalet veya gece kıyafetleri mutlaka ufak clutchlarla tamamlanmalı.

Saç modeli elbette çok önemli. Saç seçiminiz giyeceğiniz kıyafete göre tasarlanmalı. Eğer boynu, yakası kapalı ya da sırtında gösterilmesi gereken bir detay olan elbiseyse, dekoltesi olan bir tasarımsa, saça mutlaka topuz veya at kuyruğu yaptırılmalı.

Tek omuz modellerde omzun açık olduğu yere gelen saçlar kullanılabilir.

İnce askı, straplez gibi modellerde ise açık saç her zaman tercihim.

Tuvalet giydiyseniz eğer makyajınız sade olmalı, benim tercihim bu yönde.

Mutlaka görsel dengenizi kurun, neyle göze çarpmak istediğinize karar verin ve geri kalan detayları sade tutun.

Mücevher seçiminde de tavsiyem aynı yönde. Elbisenin görünüşüne veya saçın modeline göre takı seçin. Üzerinizdeki starın ne olacağı çok önemli.

Burada verdiğim tavsiyeler herhangi bir gece daveti için de geçerli aynı zamanda. Şimdi ben de geç kalmadan hazırlıklarıma geçiyorum.

Hepimize iyi eğlenceler…
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir