Boşanmaya Götüren Vajinismus

Boşanmaya Götüren Vajinismus

Boşanmaya Götüren Vajinismus

Kadın olmanın önündeki engellerin çoğu, duygular ve korkular…

Pişmanlık, utanç, suçluluk vb. özellikle çocuk yaşta yaşanan ve bilinçaltının derinliklerine gömülen cinsel taciz, kadının yetişkin olduğunda vajinismus olmasına sebep olabiliyor. Ya da büyüklerinden duyduğu, gördüğü, cinselliğin ayıp, günah olduğuna dair söylemler, cinselliğin acı verici olduğuna dair kodlamalar, korku tohumu eken inançlar…

Birsen, dört yıllık evli, çok güzel, genç bir kadın. 28 yaşında. Geldiğinde boşanmanın eşiğindeydi. Evliliği süresince eşiyle hiç cinsel birlikteliği olamamıştı. İlişki duygusal, ruhsal, zihinsel anlamda bestense de bedensel doyumu yoktu. Bu tarafı uzun süredir aç bırakılmıştı. Çünkü Birsen vajinismustu.

vajinismus

Öncelikle sevişmenin, cinsel birlikteliğin onun için ne anlama geldiğini, sevişmeyi hayal ettiğinde ne hissettiğini sormuştum. Verdiği cevaplar, bilinçaltına atılan pek çok kodlama-yı netlikle göz önüne seriyordu. Cinsellik, haz yerine acı ile özdeşleşmişti.

Regresyon seansına başladığımızda, çocuk yaşlarına gitti.

Annesinin, acı duygusunun duygusal tonlamasıyla “İstemiyorum!” dediğini ve babasının kesik kesik gelen nefes seslerini hatırladı. Aldığı kayıt o kadar güçlüydü ki kendisi de bu kayıt doğrultusunda zaten cinsel birlikteliği hiçbir şekilde istemiyordu. Küçük bir kız çocuğunun, annesinin kötü ve zor durumda olduğunu hissetmesi, buna şahit olması, onu istemediği durumdan kurtarmak için hiçbir şey yapamamış olması, içindeki çaresizliği, pişmanlığı iyice güçlendirmişti.

Vajinismus olmasının ardında bilinçaltına gömdüğü bu sahnelerve duygular vardı. Uzun zamandırsıkışmış bu duygusal enerjilerin boşaltılmasını sağlayınca önce bedenen rahatladı. Gerginliği azaldı. Sevişmeyi hayal ederken mide bulantısı hissi geçti. Yerine yavaş yavaş istek geldi. Sevişmenin güvenli ve güzel olduğuna dair yeni bir bakış açısı yerleşmeye başlamak üzereydi. Ancak, eski inancın yerine yenisinin yerleşmesi için deneyim şarttı. Eşiyle olan birliktelikleri çok daha sağlıklı hale geldi. Çünkü artık ilişki bir masanın dört ayağı gibi dört koldan doymaya başlamıştı. Ve masa, yani ilişki eksik ya da kısa ayak nedeniyle sallanmıyordu.

Beraberliklerinizde sağlıklı bir cinsel hayatınız yoksa sorgulamak ve bu durumu değiştirmek için harekete geçebilir, destek alabilirsiniz. Utanılacak, üstü kapatılacak, görmezden gelinecek bir şey yok. Cinsellik doğamızda var. Ürememiz buna bağlı. Ve bilinçaltınızda yatan kodlamalarınızı keşfetmeniz bile kendi kendinizi şifalandırmak için ilk adımı atmanız demektir.

Partnerinizle, ruhunuzu besleyen, haz, orgazm dolu sevişmeler yaşamanızı dilerim.
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir