Bratislavada Tatil Planı

Bratislavada Tatil Planı

Yaklaşık 450 bin nüfusa sahip Bratislava, tam anlamıyla bir öğrenci şehri diyebiliriz. Kişilikli duruşu titizlikle korunmuş kentin, harika bir barok mimari karakteri var.

Genç nüfusun yoğunluğundan mı bilinmez, atmosfer oldukça yüksek. Benim gibi yürümeyi seven bünyeler için oldukça kompakt olan bu şehirde, telaşsızca her yeri yürüyerek keşfedebilirsiniz. Tek başınıza gittiğinizde bile huzursuz olmayacağınıza emin olun. Şimdi bu şirin mi şirin şehrin tüm taşlarım yerinden kaldırıp, Bratislava’nın bilinmeyenlerini birlikte keşfedelim.

Bratislava

Görmeli!

• Şehri görebilmenin en güzel yolu Bratislava Kalesi (Bratislava Castle)’nden geçiyor. Dik duruşlu kentin sembolü olan kale, ilk kez 907 yılında bir Slav” savunma şatosu olarak inşa edilmiş. 1741 yılında Bratislava’da taç giyen Marle Theresa’ya ev sahipliği yapmış olan yapı, 1811 yılında çıkan yangında epey zarar görmüş, ikinci Dünya Savaşı’ndan sonra bugünkü görünümüne sahip olmak için restore edilmiş. Kalenin içindeki Milli Tarih Müzesi de görülmeye değer.

• Mavi Kilise (Aziz Elizabeth Church); özgün, nadir ve mavinin en iyi tonuna sahip… Tıpkı bir düğün pastası görünümünde. 1900’lü yılların sanatı olarak bilinen Art Nouveau hareketinin hakim olduğu yapı gerçekten benzersiz.

• Devin Kalesi (Devin Castle) ise, Tuna ve Morava nehirlerinin birleştiği tepeye konuşlanmış. Slovakya’daki en önemli arkeolojik kazı alanlarından biri. Muhteşem manzarasının tadına varabilmek için listenin başına koyun derim, pişman olmayacaksınız!

• Aziz Martin Katedrali (St. Martin’s Cathedral), heybetli duruşuyla şehrin neredeyse her köşesinden kendini göstermeyi başaran bir katedral.

• Michael Kapısı; Bratislava’nın Orta Çağ’dan kalma en eski ve bu zamana kadar korunmuş tek kapısının altında; şehrin sıfır noktası olarak kabul edilen yerde. İstanbul’un da içinde bulunduğu dünyadaki diğer şehirlere olan uzaklıklar yazılmış.

EĞLENCELİ ADIMLAR

Sokaklarda küçük bir oyun oynamaya hazır olun ve Arnavut kaldırımlı sokakların arasına gizlenmiş eğlenceli heykelleri bulun! Turistler arasında çok popüler olmuş ve şehrin simgesi haline gelen ‘Peeper Cumil (Lağımcı)’, rögar kapağından fırlamış bir şekilde sizi karşılıyor. Tek yapmanız gereken şans getirmesi için başını okşamak.

Zarif elbisesiyle etrafa gülücükler saçan ve şapkasıyla insanları selamlarken kolları arasına alan ‘Schöner Naci’ kadınların önünde eğilen erkeği simgeliyor. ‘Paparazzi’ bir yerlerde gizlenmiş sizi bekliyor… Bir banka yaslanmış olan ‘Napolyon Askeri’ni de sobelemeden dönmeyin.

ÇARŞI PAZAR GEZİN!

İşte size bu küçük şehirde karşılaşabileceğiniz sevimli dükkanlardan alabileceğiniz bir dolu şey: Kurutulmuş meyvelerden yapılmış bereket süsleri, el yapımı magnetler, kokusuyla banyonuzu şenlendirecek renk renk el yapımı süs sabunlan, ince işçilikti seramikler…

NEREDE KALMALI?

Konaklamak için Marrol’s Boutique Hotel’i tercih edebilirsiniz. Koruma altına alınmış tarihi yapının odaları, doğal malzemelerle hazırlanmış ve sömürge döneminin tarzını yansıtan mobilyalarla kaplı. Kempinski Hôtel River Park Otel ise konforuna önem veren konuklar için hemen hemen her şeyin düşünüldüğü bir otel. Buradan Tuna ve Bratislava Kalesi’nin panoramik manzarası gerçekten muhteşem görünüyor. Ambiente Serviced Apartments ise ekonomik, temiz, rahat ve mükemmel konum için oldukça ideal bir konaklama noktası.

TATMADAN OLMAZ!

Kentin birçok noktasında karşınıza çıkacak dükkanlarda deneyebileceğiniz ‘Bageta’ ekmeğinden yapılan çeşitli sandviçler, Slovak ve Çek meşrubatı ‘Kofola’, içi boşaltılmış sert kabuklu yuvarlak ekmeğin içinde masaya getirilen sarımsak çorbası, peynirli patates yemeği ‘Halusky’ ve Slovaklarm yerel biraları, mutlaka denemeniz gereken tatlar arasında.

GECE HAYATI

Burada da eğlence pek çok şehir gibi cumartesi günü şahlanıyor. Eski şehrin dar sokakları, sokaklara taşan masalar, havada uçuşan kahkahalar ve tabii ki müzik… Şehir sakinleri işte tam da bu noktada, eğlenmek için sizi bekliyor olabilir. UisceBeathaPub, Slovak misafirperverliği arkasında Irlandalı bir dost görmek için oldukça orijinal bir mekan. Eğlenmek ve iyi içecekler için gidin…

ŞENLİK VAR!

Mayıs’ta Bratislava’ya gitmek için işte size bir neden daha; bolca şenlik var!

• 30 Nlsan-2 Mayıs tarihleri arasında; ‘Bratislava Mayıs Festivali’

• 16 Mayıs’ta ‘Müzeler ve Bratislava Galerileri Gecesi’

• 24 Mayıs’ta ‘Slovak Yemek Festivali’

• 22-23 Mayıs’ta harika şarap rotaları için; ‘St. Urban Açık Mahzenleri Günü’

NE ZAMAN GİDİLİR?

• Mayıs, haziran, temmuz, ağustos ve eylül ayları seyahat için en uygun dönemler.

Şehirden notlar!

Resmi dili Slovakça, para birimi euro.

Hem Avusturya hem Macaristan’a sınırı var. Bu şekilde iki ülkeye sınırı olan iki başkentten biri.

Mozart’ın altı yaşındayken Mana Theresa’ya ilk konserini verdiği saray binası şimdilerde Avusturya Büyükelçiliği olarak kullanılıyor.

Avrupa’nın en dar binası burada! Bu apartmanı görmek için Michael Kapısı’na doğru ilerleyin.
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir