Cildi besleyen ve enerji veren antioksidanlar

Cildi besleyen ve enerji veren antioksidanlar

Sağlık ve güzelliğimizi tehdit eden serbest radikallere karşı en güçlü silahımız cildi besleyen ve enerji veren antioksidanlar.

NE İŞE YARIYOR?

Hücrelere saldırarak yapılarını bozan moleküllere kısaca serbest radikaller deniyor. Serbest radikaller ciddi hastalıklara neden olabiliyor ve yaşlanmayı hızlandırıyor. UV ışınları, radyasyon, hava kirliliği gibi etkenler serbest radikaller üretiyor. Antioksidanlar ise serbest radikallerle savaşarak onların hücrelere zarar vermelerini engelliyor. Serbest radikallere karşı en büyük dostlarımız taze meyve ve sebzeler. Her biri cildi besliyor, enerji veriyor ve cildin lipit tabakasını canlandırıyor.

Cildi besleyen

EN GUÇLU ANTİOKSİDANLAR

BEYAZ ÇAY VE MAVİ ZENCEFİL: Madagaskar’daki Vohimana Ormanları’nda yetişen mavi zencefil ile beyaz çay, cildi yenileyen antioksidanların başında geliyor.

GOJI BERRY: Ülkemizde kurt üzümü olarak da bilinen ve Himalayalar’da yetişen goji berry, dünyanın en güçlü antioksidanlarından.

RESVERATROL: Bitkilerde, özellikle kırmızı üzüm, yer fıstığı ve ananasta bulunan resveratrol UV ışınlarının zararları ve enfeksiyonlara karşı cildi koruyor. Üzüm, yaban mersini ve kızılcık güçlü resveratrol kaynakları.

E VİTAMİNİ: Buğday, mısır, darı ve pirinç gibi baklagillerde, ceviz, badem ve yer fıstığı gibi kuru yemişlerde, ayçiçek yağında ve yeşil sebzelerde bulunuyor.

C VİTAMİNİ: Başta turunçgiller olmak üzere domates, kuşburnu, brokoli ve ıspanak gibi yeşil yapraklı sebzelerde bulunuyor.

C vitaminini yoğun şekilde alabilmek için sebzeleri mümkün olduğu kadar çiğ ya da az pişmiş yemek gerekiyor.

SELENYUM: Yumurta, patates ve ay çekirdeğinde bulunuyor.

A VİTAMİNİ: Havuç en güçlü antioksidanların başında geliyor. A vitamini en çok ıspanak, brokoli, kayısı ve şeftalide bulunuyor.

FLAVONOID: Meyve ve sebzelerin çoğundan alabilirsiniz. Özellikle elma, çilek, üzüm ve çikolata flavonoid açısından zengin besinler.

LİKOPEN: Domates çok önemli bir likopen kaynağı. Pembe greyfurt ve karpuzda da likopen var.

POLİFENOL: Ahududu, yeşil çay, erik, soya, çilek, elma ve yaban mersininde bolca bulunuyor.

ANTİOKSİDAN DEĞERİ YÜKSEK 10 MEYVE

Akai çileği Ahududu Nar

Böğürtlen Yaban mersini Erik

Ahududu Çilek Portakal Kiraz

 
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir