Çırağan Palace Kempinski İstanbul İş Dünyasının Tercihi

Çırağan Palace Kempinski İstanbul İş Dünyasının Tercihi

LÜKS, YAŞAM STİLİ, KONFOR VE YENİLİK GİBİ KAVRAMLARA ODAKLANARAK GELENEKLER YARATMANIN KURUMSAL KİMLİKLERİNİN DNA’SINDA YER ALDIĞINI BELİRTEN ÇIRAĞ AN PALACE KEMPINSKI İSTANBUL GENEL MÜDÜRÜ VE KEMPINSKI RESIDENCES TÜRKİYE BÖLGE DİREKTÖRÜ RALPH RA DTK E, “HER TREND YA DA MODANIN ÖZÜNDE ASLINDA ‘ZAMANSIZ’ OLMAK VAR. ÇIRAĞAN PALACE KEMPINSKI İSTANBUL DA ZAMANSIZ ZARAFETİN SİMGESİ OLARAK ÖNE ÇIKIYOR. BİZE DÜŞEN EN ÖNEMLİ SORUMLULUK İSE MİSAFİRLERİMİZE GERÇEK VE UNUTULMAZ DENEYİMLER YARATMAK” YORUMUNDA BULUNUYOR

Turizm sektöründe 45 yılın üzerinde bir deneyime sahip olan Çırağan Palace Kempinski İstanbul Genel Müdürü ve Kempinski Residences Türkiye Bölge Direktörü Ralph Radtke, Kempinski ailesine ilk kez 2011’de Çırağan Palace Kempinski İstanbul ile katıldı. 2018’de, 38 yıl önce mezun olduğu İsviçre’nin en iyi otelcilik okullarından biri olan Glion’un mezunlar demeği başkanı seçilen Radtke, bu okulun danışman komitesinde de yer alıyor. Birçok önemli kuruluş tarafından turizm-otelcilik alanında farklı ödüllere layık görülen Radtke, “Dünyanın farklı noktalarında otelcilik yapan ve 14 binin üzerinde mezunu olan bu demeğin başına geçmiş olmak benim için büyük bir sorumluluk” diyor. Dünyanın dört bir yanında turizm sektöründe faaliyet gösteren uluslararası deneyime sahip profesyonellerle iletişim içerisine olmaktan büyük bir mutluluk duyduğunu ifade eden Ralph Radtke ile Çırağan Palace Kempinski İstanbul bünyesindeki yeni hedefleri hakkında konuştuk.

► Turizm-otelcilik sektöründe köklü bir deneyime sahipsiniz. Bu alanda nasıl bir eğitim aldınız ve daha önce hangi gruplarda görev yaptınız?

Eğitimimi Hotel School D. Speiser at Tegemsee’de ve aynı zamanda İsviçre’nin en iyi otelcilik okullarından Glion’un ‘Otel Yöneticiliği ve Yiyecek ve İçecek Yönetimi Bölümleri’nde tamamladım. Ardından Florida Üniversitesi’nden mezun oldum. Ana dil olarak Almanca dışında İngilizce, Fransızca ve Flamanca’’yı da iyi derecede konuşabiliyorum. 45 yılı aşkın meslek hayatımda Fransa’dan Tayland’a, Lüksemburg’dan Rusya’ya kadar 15’in üzerinde ülkede görev yaptım. Turizm-otelcilik sektöründe hatırı sayılır otel açılışı yaptım ve otel renovasyonu yönettim. Sayısız bireysel ve bölgesel otel yönetimine liderlik ettim. Farklı marka ve otellerin stratejik imlamda pazar pozisyonlarının değişimi gibi süreçlerine liderlik yaptım. Kempinski grubundan önce Sofitel otellerinin Kuzey, Orta&Doğu Avrupa, Türkiye ve İsrail’deki otellerinden sorumlu kıdemli başkan yardımcısıydım. Kempinski ailesine ise ilk kez 2011 ’de Çırağan Palace Kempinski İstanbul ile katıldım.

► Bu sektörde başarılı olmak için nasıl bir vizyon ve misyona yatının yaparak ilerliyorsunuz?

Kural çok basit: Tutku… Eğer otelcilik alanında başarılı olmak istiyorsanız tutkunuzu asla kaybetmemelisiniz. İlk günkü gibi hem bu mesleğe hem de öğrenmeye karşı tutkumu koruyorum. Çırağan Palace Kempinski İstanbul’da her daim misafir memnuniyetini üst seviyede tutacak vizyon ve misyonları benimsiyoruz. Çırağan Sarayı olarak tüm değerlerimizle misafir odaklı kusursuz profesyonel hizmet anlayışımızı, iyiden daha iyiye taşıma hedefiyle yepyeni bir oluşuma imza attık. Bu oluşumun adı ‘Kalite +’. Dünyanın dört bir yanından gelen misafirlerimizin memnuniyetini her zaman ve her koşulda en iyi seviyede tutmak, beklenüleıini hızlıca karşılamak, onlara ince dokunuşlarımız ile kişiselleştirilmiş servisler sunmak, küçük sürprizler yapıp hayatları boyunca unutamayacakları ve başka bir yerde bulamayacakları bir deneyim yaşatmak, ‘Kalite+’ girişimimizin temel öğeleri… En büyük ise hedefim insanlara her anlamda ilham vermek, onlar için bir rol model olabilmek.

► Ekibinizde en çok hangi değerlere sahip bireylerle çalışmayı tercih ediyorsunuz?

500 kişilik bir ekibimiz var. Detaylara dikkat eden, hayali olan, tutkulu kişilerle çalışmayı önemsiyorum. İş bilgisi yüksek, dürüst, çalışkan, kendinden emin, trans-paran, sadık ve trendleri yakından takip eden profesyoneller radarımızda… Lüks bir disiplindir. Mükemmeliyetçi, Çırağan’ı her zaman bir numara olarak korumayı hedeflemiş ve bu hedefle çalışacak ekip arkadaşlarım olmalı. Bir kişinin iş bilgisini eğitimlerle artırabilirsiniz. Teknik beceriler de yine eğitim ve deneyimle artabilir. Fakat karakter ile kuruma duyulan ve yürekten gelen o çalışma tutkusu kolay kolay değişmiyor.

ÖZELLİKLE İŞ DÜNYASINA YÖNELİK NE GİBİ FARKLI ÇALIŞMALARA İMZA ATIYORSUNUZ?

“Çırağan Palace Kempinski İstanbul; iş dünyasının toplantı, lansman, özel geceler gibi organizasyonlar için tercih ettiği en prestijli mekan. Konuklar bu lokasyonda yani tarih ve ihtişam içinde servis farkımız ile keyifli ve unutulmaz deneyimler yaşıyor. Sadece iş dünyasında değil, tüm sektörler özelinde bizi farklı kıian en önemli özellik ise kişiselleştirilmiş, organizasyon paketleri… Satış ekiplerimiz, farklı sektörlerle masaya oturup sektör dinamiklerine yönelik paketler hazırlıyor.”

► Lüks, yaşam stili, konfor ve yenilik gibi kavramlar, Çırağan Palace Kempinski İstanbul için ne anlam ifade ediyor?

Tüm bu alanlara fokuslanarak gelenekler yaratmak, kurumsal kimliğimizin DNA’smda olan kavramlar… Çırağan Palace Kempinski İstanbul ise zamansız zarafetin simgesi olarak öne çıkıyor. 17’nci yüzyıla dayanan tarihimizde sultanlara ev sahipliği yaparken; bugün ülke başkanları, kraliyet aileleri ve dünyaca ünlü sanatçılar dahil sayısız önemli ismi ağırlamaya devam ediyoruz. Lüks seya-hatseverlerin tipik standardizasyonların olduğu otelleri tercih etmedikleri görülüyor. İkonik bir şehirde, şehrin dokusunu ve ruhunu hissedebilecekleri özel otellerde konaklayarak kendilerini özel hisset-meyi tercih ederler. Biz de bu deneyimleri yaşatmayı hedefliyoruz.

► Dünyada turizm ve otelcilik alanında ne gibi yeni konsept ve trendlerin öne çıktığını gözlemliyorsunuz?

Yeni teknolojilerin ve iş modellerinin etkisiyle seyahat sektörü farklı bir boyuta taşınacak. Teknoloji ve dijitalleşen dünya ile birlikte büyüyen yeni kuşakların seyahat eğilimleri de bunlarla doğru orantılı olacak. Farklı kuşakların ihtiyaçlarım doğru anlamak ve gerektiği an hızla adapte olabilmek çok önemli. Biz de bu noktada hızlı adapte olabilen bir kurum olduk. Her trend ya da modanın özünde aslında ‘zamansız’ olmak var. Çırağan Palace Kempinski de böyle. Modanın ve trendlerin üzerinde… Bize düşen en önemli sorumluluk ise misafirlerimize gerçek ve unutulmaz deneyimler yaratmak. Örneğin, yeni lansmanım yaptığımız ‘Sultanların Yemeği’ konseptli akşam yemeğine her birinin özel hikayesi olan, Osmanlı döneminin reçeteleri kullanılarak hazırlanan yemekler imza aüyor. Bu sofrada 19uncu yüzyıldan kalma antika şamdanlar, bardaklar, sadece bu konsep-te özel hazırlanmış işlemeli tabaklar, çatal-bıçak-kaşık takımları sunulurken misafirlere de bu özel deneyimin tadını çıkartmak kalıyor.

► Yeme-içme odaklı aktivitelerinizde en çok hangi kriterlere dikkat ediyorsunuz?

Mutfaklarımız, otel açıldığı günden bu yana Çırağan Sarayı’nda çalışan ilk Türk baş aşçı Sezai Erdoğan’a emanet Burj Al Arab’tan, Four Seasons Prag’a üst düzey yiyecek-içecek yöneticiliği yapan Marie Grosyeux de yiyecek & içecek direktörü olarak aramıza katıldı. Önümüzdeki günlerde kendisinin de yeni ve dinamik ener-jisi ile farklı aktiviteler konuklarımızla buluşacak. Bosphorus Grill’in yeni kon-septi ve tüm restoranlarımızda tam bir lezzet ve görsel şöleni yaratacak zengin içecek seçenekleri yeniliklerimizin yalnızca birkaçı…

► 2018 yol haritanızı nasıl kurguladınız?

Stratejik olarak en büyük farkımız, belirli pazarlara yönelmekten çok pazar çeşitliliği n e önem vermemiz… Güney Amerika’dan Rusya’ya, Azerbaycan’dan Hindistan’a kadar hem Çırağan Palace Kempinski İstanbul’u hem de Türk turizmini tanıüyoruz. 2018’in ilk yansı turizm arz ve taleplerinin hızlıca artış gösterdiği ve başanlı sonuçlar aldığımız bir dönem oldu. Doluluk oranları elbette önemli. Fakat bu noktada hedefimiz, sektörde fiyat dengesini sadece kurum adına değil; destinasyon ve otelcilik adına da korumak… 2018’de Çin gibi gelecek vaat eden ve dönüşü olacağına inandığımız pazarlara fokuslanıyoruz. Bir marka ya da bir otel öncelikle iç pazara fokuslanmalı. Bu, bizim en önem verdiğimiz konu… İç pazan tatmin edecek yeme içme, konaklama ve organizasyonlara odaklanacağız. Sultanların Yemeği konsepti gibi deneyimlere yönelik konaklama, özel davetler ve restoranlarda sunacağımız fark yaratan alternatiflere odaklanıyoruz. Farklı ve ileriye yönelik pazarlarda faaliyetierimizi güçlendirecek yatırımlarımız devam ediyor. Örneğin, Çince web sitesi ve buraya yaptığımız tanıtım seyahatleri gibi. Eğitim odaklı yaûnmlarımız da bulunuyor…

TÜRK TURİZMİNİN GÖNÜLLÜ ELÇİLERİ İŞ BAŞINDA

Kurumsal iletişim ve satış & pazarlama ekiplerinin tüm stratejik faaliyetlerinde, katıldıkları fuarlarda, düzenledikleri uluslararası basın ve seyahat acentası buluşmalarında Türk turizminin birer elçisi gibi çalıştıklarının altını çizen Ralph Radtke, “Ülkemiz ve otelimiz adına yapılan tanıtım aktiviteleri oldukça verimli geçiyor. Hindistan, Uzak Doğu, Kuzey & Güney Amerika, Azerbaycan ve Orta Doğu’da yoğun tanıtım aktivitelerimizle sesimizi duyurmaya, gücümüzü eskisinden daha kuvvetli bir şekilde kazanmaya devam ediyoruz. Çırağan Palace Kempinski İstanbul olarak ise hizmetlerimizi, misafir memnuniyet standartlarımızı artırmaya yönelik kişiselleştirilmiş servis anlayışımız ile destekleyerek geliştirmeye devam ediyoruz” diyor.

Bahar Akgün
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir