Daha az ev işi ve daha çok eğlence mi istiyorsun?

Daha az ev işi ve daha çok eğlence mi istiyorsun?

Mükemmel Hafta Sonu

Daha az ev işi ve daha çok eğlence mi istiyorsun? O zaman boş günlerini planlamaya şimdiden başla.

Pazartesi sabahı 09.10… Ofise geldin ve iş arkadasın hafta sonunun detaylarını anlatmaya başladı: tki günde toplam 21 kilometre koşmuş, üç farklı tarif deneyerek sağlıklı kurabiyeler yapmış, cumartesi gecesi dışarı çıkmış ve dört mekân gezmiş. Üstelik tüm bunları bir hafta sonuna sığdırmış. Arkadaşın adeta bir atom karınca… Sense, elindeki romandan sadece üç sayfa okudun ve tırnaklarını garip bir yeşile boyadın.

Hafta sonunu uçlarda yaşaman çok kolay: Ya hiçbir şey yapmazsın (koca bir hayal kırıklığı) ya da çok fazla şey yapmaya çalışırsın (oldukça yorucu). Bu ikisinin ortasında ise herkesin hayali olan o mükemmel hafta sonu duruyor. What The Most Successful People Do on the Weekend kitabının yazarı Laura Vanderkam, “Eğeryorucubir işin varsa, hafta sonlan adeta tükenmişlik hissinin önüne geçen bir bariyer gibidir” diyor ve ekliyor: “Rekabetin olduğu bir dünyada başarıya ulaşmanın sırrı pazartesi günlerine dinç başlamak. Bunu \ başarmanın tekyolu ise kendini yormak ya da hayal kırıklığına uğratmak yerine, hafta sonlarını yenilenmeye ayırman.” Sydney’deki Equilibrium Psikoloji Merkezinden Klinik Psikolog’ Gemma Cribb de bu düşünceyi “Başarılı bir hafta sonunun sırrı her şeyle yeteri kadar ilgilenip, nerede duracağını bilmekte” diyerek onaylıyor. Yani hafta içlerini planladığın gibi hafta sonlarını da planlamaya başlarsan, her şeye vakit bulabilirsin. Hatta hiçbir şey yapmamaya bile vaktin olur. Haydi, takvimini düzenle.

h-1

PLAN YAPMAK İÇİN 10 DAKİKA…

Aslında hafta sonun pazartesiden itibaren başlıyor: Gelecek cuma gecesi ne yapmak istediğini planlamaya hafta başında başlamalısın. Psikolojik Danışman Dr. Travis Kenıp, “Eğer mükemmel hafta sonunun spontane olarak gelişmesini beklersen, 10 hafta sonundan dokuzunda ya istediğin şeylerin ancak yarısını yaparsın ya da televizyonun başından kalkamazsın” diyor. Vanderkam’a göreyse, plan yapma işini cumartesi sabahına bırakırsan, hafta sonunun en güzel anlarını eğlenmek yerine plan yaparak geçirmek zorunda kalırsın. Plan yapmayı sıkıcı olarak düşünme; bunu eğlencenin bir parçası olarak gör ve önceden yap. İş yerinde bir öğle molanı bile kullanabilirsin: Gitmek istediğin film için sinema biletini al, arkadaşlarını pazar kahvaltısı için organize et ya da pişireceğin yemekler için alışveriş listeni yapıp internet üzerinden sipariş ver. Üstelik hafta sonu yapacaklarını düşünüyor olmak bile seni tüm hafta boyunca mutlu edecek.

EV İŞLERİNİ HALLETMEK İÇİN İKİ SAAT…

Cumartesi günleri gezip tozma günleri olmalı, dağ gibi birikmiş kirli çamaşırları yıkama günü V değil. Ev işlerini hafta sonuna \ bırakma. Vanderkam, “Onları vaktin olduğunda değil, olmadığında yap” diyor. Bu biraz saçma mı geldi? Seni kendisinin yanıtı ile baş başa bırakalım: “Eğer ev işlerini pazartesi ve cuma günleri arasında bitirirsen, onlara daha az vakit harcamış olursun. Neden mi? Tahmin ettiğin gibi, hafta içi akşamları daha az vaktin olduğundan, bu işleri daha az zaman ayırarak yapmak durumunda kalırsın.” Lady Calamity’s Top Ten Secrets to Being Organ isecl kitabın ı n yazarı Zaman Yönetimi Uzmanı Jessica Reid bu düşünceye katılıyor: “Haftalık ev işlerini günlere bölerek küçült. Böylece hafta sonu bütün gününü onlarla uğraşarak geçirmek yerine, günde sadece 20’şer dakikanı ayırarak istediğin sonuca ulaşacaksın.”

Bir de yapmak zorunda olduğumuz diğer tatsız işler var tabii… Eğer “Cumartesi gününü dişçide geçirmek yerine ölmeyi tercih ederim” diyenlerdensen, dişçi randevunu öğle molana denk getir. Öğle molası demişken, her gün sana verilen o bir saati asla hafife alma! Bazı günler yemeğini ofiste yiyerek, molanı birçok küçük işini halletmek için kullanabilirsin. Örneğin terziye eteğini daralttırmak, kuru temizlemeye ceketini bırakmak, herhangi bir mağazada ürün iadesi değişimi yapmak gibi işlerini öğle molasında halletmek, seni hafta sonu bunlarla uğraşmaktan kurtarır.

TEKNOLOJİDEN UZAK KALMAK İÇİN DÖRT SAAT…

Sosyal medya herkesle iletişim hâlinde olduğunu hissettiriyor olabilir ama aynı zamanda mutlu olmanın önüne de geçebilir. PLOS ONE’ın yaptığı yeni bir araştırmaya göre insanlar sosyal ağları en çok bilinçaltı seviyesinde kendini kötü hissettiğinde kullanıyormuş. Cribb “Teknoloji şimdi ve burada ile olan ilişkini kesip, seni farkındalıktan alıkoyuyor” diyor ve ekliyor; “Çocuklar gerçek mutluluğu ve olumlu duyguları sonuna kadar hissedebiliyor çünkü ana odaklanmayı biliyorlar. Küçük bir kız kelebek gördüğünde çılgıncasına mutlu olabiliyor çünkü o sırada aklım oyalayan başka bir şeyyok.”

Küçük bir kız çocuğu kadar mutlu olmak istiyorsan, telefon bildirimlerini bir süreliğine kapat. Eğeryine de elin devamlı telefonuna gidiyorsa, onu sessize alarak kolay erişemeyeceğin bir yere koy. Arkadaşlarına da hafta sonları bir süre teknolojiden uzak durduğunu bildir ki seni mesaj yağmuruna tutmasınlar. Şimdi kahveni hazırlayıp keyifle kitabını (yada Women’s Health’ ini) okuyabilirsin!

EGZERSİZ İÇİN BİR SAAT…

Hafta sonlarının egzersiz yapmak için en ideal zaman olduğunu biliyorsun. Ayrıca dondurucunu da temizlemen gerek. Yapmak zorunda olup yapmak istemediğin tonla şey var. Kemp, “Bu durumda asla kendine ‘Egzersiz yapmak istiyor muyum?’ diye sorma. Çünkü istemiyorsun” diyor ve ekliyor; “Hafta sonu planına egzersizi önceden ekle; yoksa araya başka şeyler sıkıştırmaya çalışabilirsin.” Aslında bunun en kolay yolu, egzersizi kendi iyiliğin için yaptığını fark etmek ve mecbur olduğun için değil, sonrasında kendini harika hissedeceğin için yapmak. Böylece çok daha faydalı bir saat geçirebilirsin.

PAZAR SOSYALLİĞİ İÇİN BEŞ SAAT…

Pazar günlerinde erkenden pazartesi sendromuna mı giriyorsun? Travelodge otel zinciri tarafından yapılan bir anket, müşterilerinin yüzde 60’ınm pazar gecesi uykusunu ‘haftanın en huzursuz uykusu’ olarak seçtiklerini belirtiyor. Vanderkam, “Pazar gecesi hüznü ile savaşmak istiyorsan, o gece için eğlenceli bir plan yap. Bu, hafta sonunu daha uzun yaşamanı ve pazartesi sabahına odaklanmaktansa eğlenmeye odaklanmanı sağlar” diyor. Gündüz saatleri için mükemmel bir aktivite olarak da gönüllü hizmeti öneriyor. Harris Interactive’m 3.300 gönüllü üzerinde yaptığı bir araştırmada, insanların yüzde 94’ü başkalarına yardım etmenin mutluluk verici olduğunu söylemiş. Vanderkam, “Düzenli maaşının ve işinin getirdiği stresi unutman için senin kadar şanslı olmayan insanlara yardım etmen yeterli” diyor.
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir