Detoks Doğal Bir Arınma Sürecidir

Detoks Doğal Bir Arınma Sürecidir

Dünyanın doğal kaynakları azaldı. Nüfus arttı. Teknolojinin iyi yanları var ama radyasyon yayma özelliği ve işlenmiş gıdaların olumsuz katkıları nedeniyle şartlardan kötü etkileniyoruz. Yani, günümüz dünyasında fiziksel, ruhsal, zihinsel ve duygusal olarak arınmak durumundayız. Sağlıklı yaşama, beden ve ruh iyiliğine dikkat eden bir birey olarak elimden geldiğince öğrendiklerimi uyguluyorum.

Fiziksel görüntüden ziyade iç huzuruma öncelik veriyorum. Vücuduma yararlı besinler girince cildim daha ışıldıyor ve daha az hasta oluyorum. Enerjim yüksek oluyor ve her yere yetişebiliyorum. Böylece sağlığımadikkat ettiğim için sanılanın aksine- yaşamdan daha çok zevk alıyorum. Doğanın mucizelerine, derinden hissederek şahit oluyorum. Yaydığım pozitif enerji çevremde iyi insanların artmasına vesile oluyor. Hepsi öylesine kozmik bir şekilde birbirine bağlı ki…

Detoks işlemi, doğal bir arınma sürecidir. Vücut fonksiyonlarımızın düzenlenmesine yardımcı olur. Genelde sağlıklı beslensem de mevsim değişikliklerinde en az üç günü detoksa ayırıyorum.

happy woman with spinach
happy woman with spinach

Beslenmenin ruh ve beden sağlığımızla yakın ilişkisi artık aşikar. Ne yersek oyuz. İstediğimiz sağlık seviyesine ulaşmak için doğru beslenmeyi sağlamamız, toksik maddelerden arınmamız ve huzurlu bir iç dünyasına kavuşmamız gerekiyor.

Bedene detoks uygulandığında enerji seviyemiz yükselir, daha ışıltılı bir cilde kavuşuruz, daha mutlu oluruz ve daha sağlıklı bir görünüm elde ederiz. Bir detoks merkezinde veya evinizde bireysel değişikliklerle sağlıklı yaşama geçiş yapabilirsiniz. Hastalıklara yol açan zehirleri düzenli olarak temizleyerek, gidişatı engellememiz mümkün. Detoks ile!

Kendi seçimlerinizle yedikleriniz vücudunuzu paslandırabilir veya doğru seçimlerle bağışıklık sisteminizi güçlendirebilirsiniz. İnsan vücudu, metabolizmasının yarattığı doğal kirlenmeyle baş edebilecek kendi iç arınma döngüsüne sahip. Düzenli detoks programlarıyla vücudunuzun doğal arınma mekanizmalarına yardımcı olabilirsiniz. Dinlerdeki “oruç” mantığı da bir nebze buradan geliyor. Bir süreliğine normal günlük alışkanlıklarımızı durdurup, dengemizi ayarlamaya ve arınmaya yönlendiriyor. Yanlış yeme alışkanlığı vücutta aşırı asit tüketimi yaratıyor. Yağ depolanıyor. Asitlerin bir kısmı bağırsaklar, idrar ve ter yoluyla dışarı atılıyor ama geri kalanlar nötr hale gelip, dokulara ve organlardaki hücrelere zarar veriyor.

DETOKS PROGRAMIM

Sıkı sıkıya bir liste yerine detoks mantığımı ana hatlarıyla paylaşmak istiyorum. Karışık sebze-meyve suyu ve bitki çayları gibi sadece sıvı detoksu yapabileceğiniz gibi, bol sıvı aldığınız ama canlı beslendiğiniz bir detoks programı hem daha kolay hem daha sağlıklı oluyor.

Bu tarz beslenme planının temelinde koyu yeşil yiyecekler var. Bol bol salata ve sebzeleri hayal edebilirsiniz. Günlük su tüketiminiz çok önemli. Badem, fındık, ceviz gibi sağlıklı atıştırmalık alışkanlığı edinebilirsiniz. Hayvansal proteinler, süt ve süt ürünleri, şeker, yapay tatlandırıcılar, fıstık, mısır, mayalanmış ve maltlı yiyecekler, alkol, kahve, çay, kafein, meşrubatlar gibi asidik ürünleri bir süre unutmalısmız.

En kolayından güne bir bardak ılık su ile başlayabilirsiniz. Hatta içine biraz limon sıkabilirseniz alkali dengesi kurulmuş olur. Limon ve greyfurtta şeker oranı oldukça düşük, kimyasal olarak asitli olmasına rağmen metabolizmada alkalize etki gösteriyorlar.

BUNLARA DİKKAT EDİN!

• Bol su için.

• Akşam yemeği günün en hafif öğünü olmalı; mümkünse geç saatlere bırakmayın.

• Kafein içeren içecekler yerine bitki çayları için.

• Vücudunuz hareket etmeli. Yapabiliyorsanız her gün yarım saatinizi egzersize ayırın. Detoks yaparken ağır sporlar yapmanın zorlaştığını unutmayın. Tempolu yürüyüşler, hafif koşu, yoga, pilates önerebilirim.

• Herkesin boyu, kilosu, alışkanlıkları ve genetik altyapısı farklı. Dolayısıyla kendi bedeninizde ideal vücuda kavuşmak için doğru beslenmeli, belirli yiyeceklerden uzak durmalı, belirli besinleri mutlaka almalı ve sporu hayatınıza sokmalısınız.

• Işıltılı, sağlıklı ve pürüzsüz görünen bir beden için bence en önemlisi ruhen huzurlu ve mutlu olmak. İç dünyamızda ne kadar huzuru, mutluluğu, neşeyi, güveni ve saflığı bulmuşsak o kadar dışımıza yansır. Meditasyon, yoga, nefes gibi içsel destekleri uygulayın. Bedenimizde zihnin de yönlendirmesiyle dolaşan “nefes”in yarattığı “oksijen” tıkanıklıkları açar.

• Yiyecekleri uzun uzun çiğneyin. Midenizi yormadan önce, yediklerinizi ağzınızda iyice öğütün. Eskilerin dediği gibi, lokmanızı iyice çiğneyip yutun.

• Ben senede iki kez, mevsim geçişlerinde üçer günlük detoks uyguluyorum. Bunu bazen şehir dışında spa’sı olan bir otelde veya evimde kapıya teslim edilen hazır detoks suları tüketerek yapıyorum. Üşenmezsem de kendim beslenme planıma dikkat ederek evde hazırlıyorum.

• Birikmiş toksinleri atmak, arınmak ve enerjimizi yükseltmek için yediklerimizi bazen iyice hafifletmeliyiz. Mideyi, karaciğeri ve bağırsakları dinlendirmek için en az 3 gün, en fazla 7 gün detoks tavsiye ediyorum. Her zaman canlı ve hafif beslenin.

• Bol su ve bitki çayı içerek sık sık idrara çıkın. Özellikle biberiye, kiraz sapı, ısırgan yaprağı, yeşil çay, mate yaprağı ve kekik mevsim geçişlerinde detoks etkisi yapan bitkiler.

• Akşam saatlerinde karbonhidrat ve meyve yememeye özen gösterin.

• Enginar, somon, salatalık yiyerek hafif ve sağlıklı beslendiğinizi hissedebilirsiniz.

• Benim yorgunluk savaşımın bir kahramanı da lifli ve antioksidan yapısıyla yorgunluğa birebir olan mango. 2 kaşık yoğurt, 1 çay kaşığı şeker ve 1/2 mangonun küçük dilimlerini bir blender’a atıp karıştırın. Hazırlanan karışımı içtiğinizde ferah, enerji dolu bir yorgunluk savaşçısına dönüştüğünüzü göreceksiniz.

İYİ HİSSETTİREN YİYECEKLER

Yediklerimizi doğru seçersek, iyi hissetmemize yardımcı olabilir. B12 vitamini ve folik asit bakımında zengin besinler, meyve ve sebzeler ile selenyum açısından zengin antioksidan gıdalar iyi hissettiriyor.

İşte iyi hissettiren yiyecekler:

FINDIK

“Mutluluk hormonu” olarak bilinen seratonini harekete geçiriyor.

BİTTER ÇİKOLATA (KAKAO ORANI YÜZDE 70 VE ÜZERl)

Siyah çikolata beyne giden kan akışını güçlendiriyor, enerji veriyor, konsantrasyon kaybını önlüyor ve mutluluk veriyor. Beyindeki endorfin seviyesini yükseltiyor.

YEŞİL ÇAY

İnsan ömrünü uzatıyor ve insan sağlığına çok faydalı. Kansere faydası olduğu tespit edilen yeşil çay, kalp hastalıkları konusunda da etkili. Yiyene zindelik veriyor.

KUŞKONMAZ

Kuşkonmaz folik asit ve triptofan miktarı yüksek bir sebze. Folik asitin depresyonu önlediği kanıtlandı ve antidepresanlarda kullanılıyor. Triptofan ise serotonin saliminim güçlendiriyor ve mutluluk veriyor.

BAL

Normal şekerden kat ve kat daha iyi bir şeker kaynağı olan bal, içeriğiyle depresyonu önlüyor. Ayrıca şeker gibi vücutta yağ yapmıyor ve damarlara etki etmiyor.

YOĞURT

Kalsiyum içeren yoğurt, nöronların çalışmasına yardımcı oluyor ve aynı zamanda vücudun fit kalmasını sağlıyor. Yoğurdun içindeki “Koenzim J”, vücuttaki yağları daha çabuk yakıyor ve sindirimi hızlandırıyor.

YUMURTA

Çinko, B vitamini, iyot, Omega-3, yağ asitleri ve protein içeren yumurta, enerji kaynağı olduğu gibi karnınızı da tok tutuyor. Her öğünde yenilebiliyor.

HİNDİSTAN CEVİZİ

İçerisinde bulunan trigliseritler sayesinde hem mutluluk veriyor hem de kan akışını düzenliyor.

PUL BİBER

Pul biber, sivri biber gibi acı besinler yediğimiz zaman ağzımızın yanmasından dolayı, beynimiz mutluluk verici endorfinleri salgılamaya başlıyor. Bir anda kendimizi daha iyi hissetmeye başlıyoruz.

SOMON-USKUMRU

Omega-3 içeriği beyin nöronları arasındaki bağlantıyı artırıyor. Aynı zamanda serotonin salgılanmasını sağlıyor. Balıktan gelen Omega-3, depresyon belirtilerini azaltıyor.

KIVIRCIK LAHANA

İçerisindeki yüksek folik asit miktarıyla depresyondan uzak kalmayı sağlıyor.
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir