Dijital detoksa girecekler parmak kaldırsın!

Dijital detoksa girecekler parmak kaldırsın!

Dijital detoksa girecekler parmak kaldırsın! Tabii ki bizim için mümkün değil. Bu gerçekçi yolculuğa çıkarak kendinizi ve tam potansiyelinizi keşfedin.

Gün boyunca kaç kere telefonunuza bakmaya başladığınızı merak ediyorsanız, ortalama bir yetişkinin günde 8 saat 41 dakika medya aygıtlarında harcadığını duyunca şaşırmayacaksınız.

Günde 8 saat 21 dakika uyuduğumuzu söylersek, bu durum bilinçsiz olduğumuz sürenin 20 dakika daha fazlasını teknolojiye ayırıyoruz anlamına geliyor. Bu istatistikler bize durumun vahim olduğunu ve teknolojinin bizim için uykudan ya da geri kalan 6 saat 58 dakikada yaptıklarımızdan önce geldiğini gösteriyor. Sürekli 24 saatin bizim için yeterli olmadığından bahsediyoruz, aslında vaktimizi ne kadar da verimsiz bir şekilde kullandığımızın farkında değiliz.

Lucy Sheridan ve Jo Westwood #HigherSelfie kitaplarıyla, dijital çağda yaşayanların ilhamını arttırmayı ve kendilerinin farkına varmalarını sağlamayı amaçlıyor. Bu kitap, biz milenyumlular için manevi bir rehber haline gelmeye aday.

‘Manevi’ konularla pek aranız yok mu? Merak etmeyin, bu kitap modern şeylerin yorucu doğasına rağmen hayatın her alanında başarılı olmanızı sağlamak için size rehberlik etmeyi planlıyor, ilhamınızın kalmadığını hissediyorsanız, iki ucu bir araya getirmek için çabalıyorsanız, gereken her şeyi yapmanıza rağmen terfi alamadıysanız, #HigherSelfie gücünüze güç katacak.

dijital detoks

FAZLA DÜŞÜNMEYİN

Sıklıkla kafamızda bir sürü fikir ve plan olur ama bir türlü harekete geçemeyiz. Hazır hissetmediğiniz ya da vaktiniz olmadığı gibi çeşitli bahaneleriniz olabilir. Fakat şunu unutmayın hiçbir zaman yeterince bilge ve tecrübeli olamayacağız. Her zaman daha fazla tecrübeye, paraya, motivasyona, açıklığa ve istediğimiz şeyi yapmamamız için bir sürü nedene sahip olmamız mümkün olacak. Yolunuza devam ederken istediğinizi elde edeceğinize ve bunu yapmanın, yapmaya devam etmeniz gereken konuda sizi eğitecek tek şey olduğuna inanın.

Değişimi gerçekleştirecek fiiller somut olmalı. Evet YouTübe üzerinden katılacağınız bir meditasyon dersi sizi güne hazırlayabilir, fakat dünyada iz bırakmanızı sağlayacak bir adım olmaz. Bu izi uzun zamandır aklınızda bulunan bloğu yazmaya başlamakla ya da bir kitap kulübü kurmakla bırakabilirsiniz. Peki, birileri bizim yapmak istediğimiz şeyi çoktan yapmışsa? Sıklıkla birilerinin bizim yapmak istediğimiz şeyi yaptığını ve bize yapacak bir şey kalmadığını düşünürüz.

Aslında tam tersine yapacak çok daha fazla şey vardır, çünkü bu konunun öncüleri zaten önümüzdeki yolu açmıştır. Lâkin egomuz tam tersini düşünmemiz için bizi ikna etmeye çatışır.

Tabii bu her zaman pozitif düşünmeniz gerektiği anlamına gelmiyor, zaten bu durum da zihinsel olarak çok yorucu olurdu. Bilinçli olarak negatif düşüncelere sahip olmak hem sağlıklı hem de gerekli. Çaresizlik içine düşmek ne size ne de başkalarına faydalı, sürekli pozitif olmaya çalışmak da öyle. Duygularınızın farkında olun ki, yoldan sapmayın. Her gün enerjinizi nasıl planlayabileceğinizi öğrenirseniz hem huzurlu olabilir hem de aynı zamanda insani tüm duyguları yaşayabilirsiniz.

FARKINDA OLUN

Etrafımızda olan bitenin farkında olmak, uyarıcılarla etkileşime geçme yolumuzu tetikler. Eğer bir şeyler söylüyor sonra hemen pişman oluyorsanız, meditasyon yapmayı deneyebilirsiniz. Panik yapmayın, sadece düşünme sürecinizi baştan başlatacağına odaklanın. Meditasyon, beyninizi yeniden şekillendirir. Kendinize odaklanmanızı sağlar. Size huzur verir ve olayların ardındaki gerçekleri görmenize yardımcı olur. Geleceğe odaklanmak yerine, o ana odaklanırsanız çok daha yapıcı biri haline gelebilirsiniz. Bütün enerjinizi muhtemelen egonuz tarafından manipüle edilen, önceden belli olan bir sonuç için harcamak yerine sürece odaklanın. Mesela bir işi almaya odaklanmak yerine, enerjinizi iş başvuruları ve görüşmeler yapmaya adayın.

Bu da işe yaramıyorsa sonucu kabullenin. Modumuzu yüksek tuttuğumuzda hayat daha da kolaylaşır ve işler yoluna girer. Sevgiyle, bağlılıkla dolu olur ve de beklentiniz olmasa bile zaten insanları kendinize çekersiniz.

ÇEVRENİZİ İYİ TANIYIN

Tanıştığınız tüm insanları hayatınız boyunca çevrenizde tutmanın imkânı yok. Bir ilişkinin ya da arkadaşlığın bitmesi için birçok neden olabilir, ancak bıiınun normal olduğunun da bilincinde olun. Kötü bir ayrılık sonucu da olsa her insandan bir şeyler öğreniriz ve çıkardığımız bu dersler bizim için adeta birer hediye gibidir. Ortada bir kaos varsa bile, kötü olayların her zaman bizi takip etmediğini unutmayın. Hayatımızda olan bitene verdiğimiz tepkilerden sorumluyuz. Kendinizi negatif bir durum içerisinde bulursanız; derin bir nefes alın ve hissettiğiniz duygunun yoğunluğunun hafiflemesine müsaade edin. Bu durumu başarıyla atlatırsanız da . kendinizle gurur duyun. Ayın şey sosyal medya için de geçerli.

Özel düşüncelerinizi paylaşmadan önce bunun size ve başkalarına ne gibi bir faydası olacağını düşünün. Ağınızda bulunan insanların yorumları, durumunuzun başkaları tarafından görülmesini ve anlaşılmasını sağlayabilir, fakat asla çözüm olamaz.

Şimdi harekete geçin!

Gününüzden daha fazla fayda sağlamak için bu basit yaklaşımları deneyin.

Uzak durun!

Dijital detoks yapmak yerine sosyal medya hesaplarınızı daha iyi şekilde yönetmeye çalışın. Takipten çıkın, sessize alın ve negatif düşünceler empoze eden kişileri kendinizden uzak tutun. Pozitif düşünceleri açığa çıkaran insanlarla etkileşime geçin.

Düşüncelerinizi fark edin

Sabah yapılan 5 dakikalık meditasyon günün geri kalanında düşüncelerinize hakim olmanızı sağlar.

Oldukça akıllıca bir yatırım.

3 kuralı

Her gün 3 şeyi çok iyi şekilde yapmaya odaklanın. Örneğin; yemek yapın, meditasyon yapın, çalışın ve iyi bir gün geçirdiğinize inanın.

Manevi kelimeler

Keşif yolculuğunuz sırasında bu terimleri öğrenin.

Ego
İnsanın, kendi kendini sabote eden ve kendini küçültmeyi amaçlayan kısmı. Göz ardı edilemez ve kapatılamaz, ancak kontrol altına alınabilir

Avuçlar acık
Teslimiyetin ve fırsata çağrının şekil almış hali. Yumruk ise bunun tam tersi.

Dharma
Kendisi için yaratıldığınız şeyi yapmak. Her şeyin bir nedeni olduğu için bu herhangi bir zaman, herhangi bir yerde ortaya çıkabilir.
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir