Diş Ağrısı İçin 10 Öneri

Diş Ağrısı İçin 10 Öneri

Diş ağrısı, belki de canımızı en çok sıkan ağrıların başında geliyor. Ağız sağlığı açısından bir problemin habercisi olan bu ağrıyla karşılaştığınızda vakit kaybetmeden bir diş hekimine başvurmalısınız. Yine de bu dayanılmaz ağrıyı hafifletecek altın değerinde 10 öneri aklınızın bir köşesinde dursun.

dis sagligi

DIŞ AĞRISININ KESİN ÇÖZÜMÜNÜN DİŞ HEKİMİNE GİDİP PROFESYONEL YARDIM AT TP TEDAVİ OLMAYI GEREKTİRDİĞİNİ SÖYLEYEN DT. SELÇUK ÖZBÖLÜK, “Doktora gidinceye kadar ağrıyı hafifletmede bazı doğal çözümler uygulanabilir ancak bu çözümlerin geçici olduğu unutulmamalı” diye ekliyor. Dt. Özbölük ağrıyı hafifletmede uygulanabilecek doğal çözümleri ise şu şekilde sıralıyor:

1- İlk olarak diş fırçalamayı deneyin. Fırçalama, çürüğe sıkışmış ve ağrıya neden olan besinleri uzaklaştırmaya yardımcı oluyor. Dişlerin diş ipi ile temizlenmesi ve fırçalama, ağrının azalmasını sağlıyor.

2- Sirkeli su ve tuzlu su gargarası diş ağrılarını kısmen uyuşturabiliyor. Dişi bakterilerden temizlerken şişlikleri de azaltıyor. Dişeti ve açık diş çürüklerine dezenfektan etkisi var.

3- Diş hekiminize danışarak ağrı kesici ve antibiyotik kullanabilirsiniz. Ağrıyan diş ısırdığında daha fazla ağrıya neden oluyorsa bu iltihaplanmanın göstergesi olabilir.

4- Karanfil yağı veya kuru karanfil yüzyıllardır enfeksiyonu tedavi etmekte kullanılıyor. Diş ağrısına iyi gelen karanfil yağı anestezik ve antiseptik özelliklere sahip. Eugenol denilen güçlü bir madde içeriyor. Bakteri öldürmeye yarayan bu madde diş macunlarında da bulunuyor. Kuru karanfil ağrıyan bölgeye konup bekletilirse o bölgeyi uyuşturarak ağrı hissini azaltıyor. Ayrıca antibakteriyel özelliğinden dolayı çürük dişin çevresindeki zararlı bakterilere de etki ediyor.

5- Buz uygulaması da, işe yarıyor. Ağrıyan diş bölgesine soğuk kompres uygulaması geçici olarak ağrıyı hafifletiyor.

6- Sarımsak, çürük diş üzerinde bekletilme yoluyla ağrıya neden olan bakterileri yok ediyor.

7- Çörek otunun uyuşturma özelliği yok ancak düzenli kullanıldığında ağrıya neden olan etkenlerin ortadan kalkmasını sağlıyor. Vücudun bağışıklık sistemini güçlendiriyor.

8- Buğday çimi suyu; diş etleri ve dişlerdeki enfeksiyonlardan koruyan doğal bir antibiyotik. Ağızda bakterilerin artmasını engelliyor ve diş ağrısını azaltıyor.

9- Zeı deçal; antibakteriyel ve antiseptik özellikleri sayesinde ağrı giderme gücüne sahip. Su ile karıştırılıp hamur haline getiriliyor ve ağrıyan dişin üzerine uygulanıyor.

10-  Karabiber; güçlü I bir antibakteriyel ve antienflamatuar özellikleri olan doğal bir antibiyotik. Diş ağrısının azalmasında da etkili oluyor.
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir