Erkek Giyiminde Yelekler Yeniden Moda Oldu

Erkek Giyiminde Yelekler Yeniden Moda Oldu

ESKİDEN köstekli saatlerle birlikte kullanılan yelekler form değiştirerek yeniden moda oldu. Hem takım elbiseyle hem de tek ceket içine giyilen yeleklerin renk ve model yelpazesi de son derece geniş. Sonbahar kış sezonunda soğuktan koruma görevi de gören yelekler yaz sezonunda da sıkça tercih ediliyor. Giyene fit bir görünüm sunan yeleklerin daha uzun yıllar moda dünyasında önemini koruması bekleniyor.

Orka Holding Tasarım Departmanı Yöneticisi Pervin Tekinkuş, “Hem takım elbiselerle hem de tek başına tercih edilebilen yelekler artık farklı kumaşlarla ve farklı desenlerde üretilerek her stile uygun bir hale de geldi. Dolayısıyla en çok tercih edilen yelek diye bir grup oluşturmak çok mümkün değil, her stil ve tarzda örme, kumaş, kendinden desenli ve düz renk yelekler tercih ediliyor. Biz de hem Damat Tween hem de D’S Damat markalarımızda yelekli tasarımlara çokça yer veriyoruz” diyor.

MODEL SAYISI ÇOK FAZLA

Orka Holding bünyesindeki markaların tümünün koleksiyonlarında yeleklere geniş yer verdiklerini ifade eden Tekinkuş, kombinli takım elbiselerin yanı sıra koleksiyonlarda farklı dokularda, kumaşlarda ve desenlerde tek yeleklerin de mutlaka yer aldığını söylüyor. Tekinkuş, sözlerini şöyle sürdürüyor:

“Tek ceket içine giyilen ya da tek üretilen yelekler genelde daha casual. Bunları cepli modellerde ve pamuklu kumaşlardan üretiyoruz. Takım elbiselerle giyilen yelekler ise takım elbiseyle aynı ya da yakın renklerde, daha şık bir stille ve superfine kategorisindeki kumaşlardan üretilivor.”

ŞIK ERKEĞİN YENİ FENOMENİ

Yeleklerin Kiğılı’nın koleksiyonunda özel bir yerinin olduğunu vurgulayan Kiğılı CEO’su Hilal Suerdem ise “Yelek bizde maskülen duruşun ve güçlü imajın simgesidir” diyor. Yeleklerin eskiden köstekli saatlerle kullanıldığını hatırlatan Suerdem, kişinin lider ve karizmatik bir duruş sergilemesinde önemli rolünün olduğunu ifade ediyor.

Suerdem, “özellikle takım elbiselerde yeni bir tarz oluşturmak için çok revaçta. Çünkü giyen kişide fit bir görünüm sağlıyor. Bu kapsamda bizim önerimiz takım elbiseler içinde düğmeli modeller. Yelekler hem spor hem de klasik tarzda giyenlerin tercihi. Ortama göre kombinlenebilen klasik, kruvaze veya spor yelekler de en çok kullanılanlar olarak öne çıkıyor” diyor. Yeleklerin günlük giyimden özel davetlere kadar hemen her yerde rahatlıkla giyilebildiğinin altını çizen Suerdem, sözlerine şöyle devam ediyor:

“Yılın her dönemi her tarz için iddialı görünüm sunan yelekler, takım elbiselerin içinde kullanılabildiği gibi kumaşına ve modeline göre kot pantolonların ve spor gömleklerin de en şık tamamlayıcısı ve çoğu kombinin en pratik kurtarıcısı oluyor. Aynı zamanda gömlek yakalarının daha düzgün durmasını sağlayarak sıfır ve bebe yaka tişörtlerle giyildiğinde kişide daha tarz bir duruş sergiliyor ve özellikle kış aylarında daha sıcak tutuyor. Dolayısıyla rahatlık, konfor ve şıklığı aynı anda yakalamak isteyen erkeklerin daha uzun yıllar favori parçası olacak diyebiliriz.”

ZAMANSIZ BİR ÜRÜN

Boyner Büyük Mağazacılık. Pierre Cardin, Altınyıldız, Beymen Business, Netvvork, Fabrika, Dockers, George Hogg gibi yerli ve yabancı birçok markanın ürünlerini satıyor. Bu markaların koleksiyonlarında yeleklerin de geniş olarak yer aldığım belirten firmanın Erkek Kategorisi Satın Alma Direktörü Burak Topçuoğlu, güncel moda trendlerini yakından takip ettiklerini söylüyor.

Zamansız bir moda trendi olan yeleklerin de klasik giyim markalarının birçoğunun koleksiyonlarında bulunduğunu belirten Topçuoğlu, “Bu markaların yelek desenleri mini jakar, ekose ve düz renklerden oluşuyor. Yelekler özellikle markaların kış koleksiyonlarında daha fazla model ve seçenekle yer alıyor. Son dönemde gücünü değişen formlardan ve aksesuarlardan alıyor” diyor.

Son birkaç sezondur form değiştirerek klasik görünümünden uzaklaşan ve triko olarak karşımıza çıkan yeleklerin moda dünyasına hissedilir bir şekilde damgasını vurduğunu anımsatan Topçuoğlu, farklı renk ve modellerde sunulan triko yeleklerin hem sportif hem de şık görünümleriyle erkekler tarafından tercih edildiğini hatırlatıyor.

TAMAMLAYICI BİR AKSESUAR

Erkek giyim markası îmza da koleksiyonlarında yeleklere yer veren firmalardan. Firmanın İcra Kurulu Başkanı Selahattin Taş-kınırmak, modada yaşanan gelişmelere göre yelek formlarında da değişikliklerin olduğunu söylüyor ve “Yaka açıklıkları arttı, bazı detaylar eklendi. Daha modern ve fit kalıplara yönelerek daha şık görünümlü yelekler üretilmeye başlandı” diyor. Yeleklerin daha çok aksesuar işlevi gördüğünü anımsatan Taşkmırmak, bu giysinin casual kıyafetlerde kombin tamamlayıcı, klasik kıyafetlerde ise ceketsiz şıklığı sağladığını vurguluyor.

RENKLİLİK YELEKLERE DE YANSIDI

Süvari Giyim yetkilileri de erkek giyiminde daha önce belirli bir kitle tarafından kullanılan yeleğin günümüzde her yaş gurubu tarafından kullanılan bir ürün haline geldiğine işaret ediyorlar. Yeleğin hem özel günlerde hem de günlük hayatta kullanılan bir aksesuar olduğunu ifade eden Süvari yetkilisi, sadece takım elbiseler içerisinde kullanılan yeleklerin günümüzde casual ceketler için de tamamlayıcı bir parça olduğunu belirtiyor. Yetkili şöyle devam ediyor:

“Yaz ve kış koleksiyonlarımızda mix mateh (kom-binli) takım elbiselerimizde ceket ve pantolonlarda farklı ama renkleri tamamlayıcı yelekler kullanıyoruz. Klasik giyimden vazgeçmeyen erkekler için yelekli takım elbiseler üretiyoruz. Kış mevsiminin vazgeçilmezi olan kapitone şişme yeleklerin yanında özellikle son yıllarda örme yün karışımlı yelekler de erkeklerin gardırobunda yerini aldı. Kış mevsiminde daha koyu renkler tercih edilirken baharın gelmesiyle tüm ürünlerde olduğu gibi yeleklerde de keten ve pamuk karışımlı kumaşların kullanılmasıyla bu ürünler hem hafifliyor, hem de renkleniyor. Son yıllarda erkek giyiminde renklilik yeleklerde de mevcut. Casual yeleklerde daha çok kravuze 6 düğme fit yakalı yelekler kullanılırken, klasik takım elbiselerde 5 düğme klasik yelekler kullanılıyor.”

Selhan TEZERKEN / Ramsey Baş Tasarımcısı
“Giyimin anahtar parçası oldu”

Yelek erkek modasında her zaman önemli yere sahip bir ürün grubu. Özellikle son birkaç yıldır erkek modasında çok daha fazla ön planda.

Klasik ve formal kullanım alanlarının dışına çıkarak casual giyimin de güçlü bir parçası haline geldi. Takım elbiselerin yanı sıra tek başına da kombini yönetebilen anahtar parça oldu. Bu güncellemede erkek modasında smart casual, casual görünümlerin artması, şık-rahat giyim trendi, erkeklerin hem iş hem de gündelik yaşamında bu tip kombinleri tercih etmesi de etkili. Yelek günümüzde takım elbisenin yanı sıra özellikle casual ceketler, ceket görünümlü hırkalarla kullanılırken aynı zamanda gömlek ve polo pike ya da basic tişörtler, chino, koton, blucin pantolonlarla kombinlenebiliyor. Kesimi ve formu itibarıyla erkeğe fit bir görünüm de sağladığı için rağbet görüyor. Koleksiyonlarımızda yün, keten, koton, triko içerikli ve kruvaze, mono, üç düğme, şal yaka gibi farklı modellere sahip yelekler var. Yelek modellerimiz takım elbise, ceket ve casual kombinlerin yanı sıra smokin grubumuzda da yer alıyor. Bu grupta şal yakalar ve farklı kesimler de ön plana çıkıyor. Takım elbiselerde genellikle yün ve yün karışımlı, spor ceketler ya da gömlek, tişört üstü kullanımlarda keten, koton kumaşlarla tasarlanan ya da triko yelekler dikkat çekiyor. Bu sezon 11 yelek modelimiz var.

Özbey Men
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir