Erkek Modasında Markalı Üretim ve İhracat

Erkek Modasında Markalı Üretim ve İhracat

SEKTÖR DEĞİŞİM SÜRECİNDE

Hazır giyim sektörü yıla ihracat pazarlarında etkisini sürdüren siyasi ve ekonomik krizlerin etkisiyle durgun başladı. Ancak erkek giyim segmenti seçimlerin etkisiyle iç pazarda büyümesini sürdürdü.

2014 yılında gerçekleşen yerel seçimlerin 40 milyon TL’nin üzerinde ek ciro yarattığı pazar, genel seçimlere kadar da benzer bir doping etkisi yaşamayı bekliyor.

Öte yandan sektör belirgin bir değişim içinde bulunuyor. Eskiden erkek giyim belli çizgilerin dışına çıkmazken, son dönemde erkekler de modada varlıklarını hissettirmeye başladı. Bu değişimin de etkisiyle erkek moda markaları hem yurtiçinde hem de yurtdışında hızlı büyüme sürecine girdi.

erkek modasi

ORKA GROUP
Yüzde 33 büyüyecek

Orka Group, Damat, Tween, ADV ve D’S Damat markalarıyla, takım elbiseden gömleğe, ayakkabıdan çoraba, çantadan kol düğmesine bir erkeğin ihtiyaç duyduğu tüm temel ürünleri sunuyor. Leke tutmayan ‘Nanocare’ gömlekler, telâlı iç cebiyle radyasyondan koruyan ceketler, kolayca ütülenen takım elbiseler gibi özellikli ürünler sunan şirket, İtalya’nın Biella bölgesindeki kumaşçılarla çalışmayı tercih ediyor.

Grup son yıllarda perakende alanındaki hızlı büyümesiyle dikkat çekiyor. Şirketin üç markası altında yurtiçi ve dışında toplam 230 mağazası bulunuyor. Mağazalarının 180’i Türkiye’de bulunan Orka, yılsonuna kadar yurtdışında 23, yurtiçinde ise 27 yeni mağaza açacak. Körfez ülkeleri başta olmak üzere Rusya, Almanya, İsviçre, Avusturya, Romanya, İspanya, Polonya, Kazakistan, İran, Mısır ve Güney Afrika’da şirketin hedef pazarları arasında.

Gelişmiş ülkelerde moda perakende satışlarının yüzde 75’inin gerçekleştiği ‘multi brand shop’ ve ‘department store’ mağazalarından gelen talepleri de değerlendirdiklerini söyleyen Orka Holding Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Orakçıoğlu, global büyüme stratejisine yeni bir ivme kazandırdıklarını belirtiyor. 2015’e çok iyi başladıklarını anlatan Orakçıoğlu, “Bu yıl Avrupa’dan Uzakdoğu’ya, Rusya’dan Ortadoğu’ya dünya genelinde açacağımız mağazalarla yüzde 33 büyüme ve 400 milyon TL ciro hedefliyoruz” diyor.

Orka Group bu yıl açılacak olan yeni mağazalarda 300, yakında Giresun’da açılışını yapacağı yeni üretim tesisinde de 400 olmak üzere toplamda 700 kişiye yeni istihdam sağlayacak. Böylece şirketin toplam çalışan sayısı 2 bin 700’e çıkacak.

SARAR
Yurtiçinde 45 mağaza açacak

Sarar’m koleksiyonu takım elbiseden trikoya, deri ürünlerinden smokine geniş bir yelpazeden oluşuyor. Yaz sezonu için piyasaya iddialı ürünler sunan firma, özellikle genel seçimlerin etkisiyle satışların-£Ce öza’P ^ da artış bekliyor. Sarar Giyim Yönetim Kurulu Üyesi Ece Özalp, seçimlerin etkisinin şimdiden görülmeye başladığını ifade ediyor. Yaz sezonu koleksiyonu hakkında bilgi veren Özalp, şöyle devam ediyor:

“Koleksiyonda üstten cepli, sivri yaka, ince silüet ceket kalıpları ve ceplerde- ^ ki detaylarla ön plana çıkan bel kısmı Jhl rahat pantolonlar dikkat çekiyor. Üst giyimde ise kapitone işlemeli mont-lardan, safari tarzı modellere geniş bir seçenek var. Ekose desenlerin hakim olduğu koleksiyonda pastel renkler ve deniz mavisinin yanı sıra nane yeşili, sarı, turuncu, şarap kırmızı sı göze çarpıyor. Polo yaka, v yaka ve karışık desenli tişörtler ise günümüz modasını yansıtan renkli deri ayakkabılarla bütünleşerek yazın enerjisini yansıtıyor. Ceketlerde moda vatkasız, yarım astarlı, yıkamalı soft ürünlere kaymaya başladı. Pantolonlarda düşük bel, dar paça ve renkli ürünlere yönelme var. Takımlarda ise sivri yaka, slim vücut ve yelekli kom-binlere yer veriliyor.” Sarar’ın yurtiçinde 180, yurtdışında ise 55 ülkede 94 mağazası var. Bu yıl yurtiçindeki mağaza sayısını 225’e çıkarmayı planlayan şirket, yurtdı-şında ise İran, Bahreyn, Birleşik Arap Emirlikleri ve Kanada’da mağazalar açacak. Geçen yıl 385 milyon TL ciro elde eden şirket, bu yıl yüzde 25 büyüme hedefliyor.

RAMSEY
Yüzde 50 daha hafif ürünler

Kuruluş hikayesi 19701i yıllara dayanan Ramsey, bugün 26 ülkede 155 satış noktası ile faaliyet gösteriyor. Mağazalarının 64 tanesi yurtiçinde bulunan firma, yılsonuna kadar yurtiçi ve yurtdışında beşer yeni mağaza daha açacak. Ramsey İcra Kurulu Başkanı Hüseyin Doğan hedef pazarları ise, “Türkiye’ye 2-2.5 saat uçuş mesafesindeki ülkeler” olarak tanımlıyor. Firmanın yakın zamanda yatırım yapacağı ülkeler arasında İran öne çıkıyor. Geçtiğimiz yıl yüzde 26 büyüme yakalayan Ramsey, bu yılsonunda ise yaklaşık yüzde 16 seviyesi bir büyüme hedefliyor.

“Takım elbise ve ceketlerde fit kesimler ön plana çıkarken gömleklerde desen ve farklı yaka kullanımları, spor pantolonlar ile örme kravatlar, keten mendiller, yaka çiçekleri gibi aksesuar detayları dikkat çekiyor. Tüm tasarımlarda ‘Sartorial’ dokunuşlar hissediliyor. Kruvaze yaka kullanımları, pantolonda dar paçalar çok gözde. Takım elbise içine indigo gömlek ve örme kravat gibi sıra dışı kombinler en iyi dönemini yaşıyor.”

Koleksiyonlarda yün, kaşmir, keten, ko-ton gibi değerli kumaşlar kullandıklarının bilgisini veren Hüseyin Doğan, üretimde teknolojiden de faydalandıklarını anlatıyor: “Ar-Ge ekibimizin hayata geçirdiği ve takım elbisenin şık duruşunu koruyarak yüzde 50’ye varan hafiflik sağlayan Zero Weight teknolojisi ile üretilen takım elbise, ceket ve pantolonlarımız yenilikçi çalışmalarımızın temelini oluşturuyor.”

KİĞILI
Uzakdoğu’ya yatırıma devam

İlk mağazasını 1938 yılında Beyoğ-lu’nda açan Kiğılı’nın bugün yurtiçinde 225, yurtdışında ise 37 mağazası var. Son dönemde özellikle Uzakdoğu’daki yatırımlarıyla dikkat çeken firma, yakın zamanda Pekin’de ikinci, Şanghay’da üçüncü mağazasını açtı. 2014’ü 430 milyon TL ciro ile kapatan şirket, her yıl ortalama yüzde 20’lik bir büyüme gerçekleştiriyor.

Bu yıl toplamda 20 yeni mağaza açmayı planladıklarını söyleyen Kiğılı CEO’su Hilal Suerdem, “Türkiye’deki yatırımlarımızda 50 bin ile 150 bin nüfuslu yerlere yönelmeye başladık. Artık, hiç alışveriş merkezi olmayan illerde yer alacağız. Ancak Türkiye’deki büyüme stratejimizi üç yıl sonra bitiriyoruz. Yurtdışında büyüme bu dönemde ağırlık kazanarak, üç yıl sonra tamamen o doğrultuda ilerleyecek” diyor. Suerdem yurtdışında ise yakın zamanda Azerbaycan ve İran’a mağaza yatırımı yapacaklarım sözlerine ekliyor. Seçim dönemine özel bir hazırlık yaptıklarını anlatan Suerdem şöyle devam ediyor:

“Geçmiş Hi’a’sueruc’ seçim döneminde satışlarımız beklentimizin üzerinde bir grafik yakaladı. Özellikle takım elbise, gömlek ve kravat satışlarımızda artış yaşadık. Altı aylık dönemde satışlarda yüzde 40, yılsonu ortalamasında ise takım elbisede yüzde 20 ciro artışı bekliyoruz. Bu seçim dönemi hazırlıklarımızı altı ay öncesinden yaptık, mağazalarımızı takım elbiselerle doldurduk. Artık seçimlere hazırız. En çok talebi hem modaya uygun hem de klasik olması sebebiyle lacivert takım elbise görüyor. Artık siyah takım elbise trendi oldukça azaldı. Gömlekte ise ilk sıra her zaman beyaz rengin…”

JFC STORE
Koleksiyonunda yok yok

JFC Store Erkek Giyim’in zengin koleksiyonu klasik, spor, business ve casual modellerden oluşuyor. Slim fit ceketten merserize hırkaya, gömlekten bermudaya 150 farklı model ve renkle müşterilerinin karşısına çıkan firma, ürün gamında bu yıl erkek iç çamaşırına da yer veriyor. Başta İstanbul, Samsun, Denizli ve Konya olmak üzere yurtiçinde 20 ma-ğazası firma, önümüzdeki dönemde büyük şehirlerde en az üçer mağazaya ulaşmayı planlıyor. Firmanın 2023 yılında ulaşmayı hedeflediği mağaza sayısı ise 100. Genel seçimlerin yaklaşmasıyla birlikte satışlarda ciddi artışlar görüldüğünü ifade eden JFC Store Erkek Giyim Yönetim Kurulu Başkam Fahri Çakır, bu yılın modası ve satışlar konusunda şu değerlendirmelerde bulunuyor:

“Milletvekili aday adayları yeni nesil takım elbiseler kullanmayı tercih ediyor. Seçim döneminin hareketli ve yoğun geçmesi nedeniyle yanlarına en az beş gömlek ve kombinleyebilecekleri üç tane de takım elbise alıyorlar. Gömlekler çok açık krem, açık gri, açık mavi hatta siyah tonlarında tercih ediliyor. Öte yandan, bu yılın erkek modasında canlı renkler hakim. Yeni sezonda paçaları daralan ve kısalan pantolonlar renkli çoraplarla bütünleşiyor. 2015 ilkbahar yaz sezonu kalıplarında erkek vücudunun anatomik yapısına önem verdik. Modanın yenilenen kalıplarını modellerimize uyguluyoruz. Koleksiyonumuz kullanım rahatlığı, şık, kendini rahat, özgür hissedebilen model ve tasarımlardan oluşuyor.” 2014’ü 21 milyon TL ciroyla kapatan JFC Store, 2015’te 40 milyon TL ciro hedefliyor.

AVVA
Brezilya’da 100 mağaza

Yurtiçinde 45, yurtdışında ise 15 mağazasıyla hizmet veren Avva, 2000 yılında kuruldu. Markanın Almanya, Romanya, Özbekistan, Rusya, Ukrayna, Suudi Arabistan, Fas, Mısır, Suriye ve Libya’da mağazaları, ABD’de ise 600’ün üstünde satış noktası bulunuyor.

2015 itibariyle Türkiye genelinde 15 mağaza daha açmayı planladıklarını söyleyen Avva Yönetim Kurulu Başkanı Volkan Atik, beş yıl içinde ise yurtiçinde 150 mağazaya ulaşmayı hedeflediklerini belirtiyor. Atik yurtdışı planlarını ise şöyle anlatıyor: “Yurtdışında belli bölgelerde bölgesel ofislerimizi oluşturup, mağazacılık altyapımızı oralara taşımayı planlıyoruz. Aynı zamanda zincir mağazalarda da yer alarak ürünlerimizi farklı pazarlara ulaştırmayı hedefliyoruz. Yurtdışında mağazalaşma stratejimizi ‘ülke bazında yayılma’ şeklinde değiştiriyoruz. Örneğin, Suudi Arabistan’da kısa sürede 10 mağaza açmak için anlaşma yaptık. ABD pazarında da hızlı mağazalaşmak için çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Yılda 2 milyon adetlik üretimimiz var ve bunun yüzde 70’ini ihraç ediyoruz.”

Suriye’de karışıklıkların, Ukrayna ve Rusya’daki ekonomik krizlerin kendilerini farklı pazar arayışlarına ittiğini söyleyen Atik, “Brezilya’da 2016’dan itibaren beş yılda 100 mağaza açmak istiyoruz. Brezilya, ithal ürünlere yüzde 70 oranında vergi uyguluyor. Türkiye’de 99 TL’ye satılan bir gömlek Brezilya’da 170 TL oluyor. Buna rağmen kâr marjları Türkiye’den daha yüksek. Bu ülkede yabancı bir ortakla birlikte 30 milyon dolar yatırım yapmayı planlıyoruz” diyor.

HATEMOĞLU
100’üncü yılda bin mağaza

1924’te Kayseri’de ilk mağazasını açan Hatemoğlu, ilk ihracatını 1979’da İsviçre’ye gerçekleştirdi.  Geçtiğimiz yıl 14 mağaza açan şirket, 2015 sonuna kadar benzer bir mağazacılık büyümesi hedefliyor.

Hali hazırda yurtdışında Rusya, Afrika, Türk Cumhuriyetleri ve birçok Ortadoğu ülkesinde Hatemoğlu ürünlerinin satıldığım söyleyen Hatemoğlu Yönetim Kurulu Başkanı Hatem Saykı, ihracatın toplam cironun yüzde 10’unu oluşturduğu bilgisini veriyor. Önümüzdeki dönem e-ticaret yatırımlarına ağırlık vereceklerini dile getiren Saykı, “Global bir marka olma yolunda hedeflerimiz doğrultusunda e-ticaret yatırımlarımızı artırarak bu alandaki hacmimizi büyütmeyi hedefliyoruz” diyor. 2015’e dair beklentilerini ise şöyle anlatıyor: “Seçimden sonra sağlanacak siyasal istikrar ile perakende sektörünün daha da canlanmasını bekliyorum. Bu nedenle 2015’in sektör için iyi kapanacağını öngörüyorum.”

SABRİ ÖZEL
Yaza özel tasarımlarıyla iddialı

Kurulduğu günden itibaren kadın ve erkek trikosuyla ismini duyuran Sabri Özel, başarısını diğer ürün gruplarına da yansıt-mayr başardı. Bugün takım elbiseden pantolona, ceketten deri monta, gömlekten kaşe kabana kadar tüm ana gruplarda üretim yapıyor. Ayrıca kemer, ayakkabı, kravat, kol düğmesi, atkı gibi aksesuar ürünlerine de koleksiyonunda yer veriyor.

Firma bu yıl erkek giyimin yanı sıra kadın grubunda da ürün çeşidini artırmayı planlıyor. Ayrıca slim fit olan spor modellerin ağırlıkta olacağı “Bluring Casual Sport” etiketi altında hazırlanan koleksiyonu da bu yaz mağazalarında satışa sunacak. Sabri Özel Tekstil Yönetim Kurulu Başkanı Sabri Özel, bu yaz sezonunun genel seçimlere denk gelmesinin sektörü hareketlendireceğini ifade ediyor. Özel, sözlerini şöyle sürdürüyor:

“Seçim dönemlerine bakıldığında satışlarda genellikle Ankara önde gider. Ankara’yı İstanbul ve İzmir takip eder. Bayilerimiz hariç Türkiye genelinde 50 mağazamız var. Ankara’da dört, İzmir’de üç, İstanbul’da ise dokuz mağazamız bulunuyor. Başta İstanbul, Mersin ve Konya olmak üzere çeşitli illerde yılsonu-na kadar 15 mağaza daha açacağız.”

Sabri Özel’in yaz koleksiyonunun detaylarına gelince. Spor ceket ve pantolonlarda safari etkisi görülüyor. Yeşilin pek çok tonu ve ayrıca toprak tonları bu yazın popüler renklerinden. Yine slim bir kravat ve gömlekle kombinlenen slim fit siyah ve lacivert takım elbiseler de ön planda. Sabri Özel ürünlerinde leke tutmayan nanoteknolojik ve yün oranı yüksek kumaşların kullanıldığını da belirtelim.

CRISPINO
Stoklarıyla seçime hazır

1999’da kurulan Crispino, yurtiçinde 30 mağaza ve 30’a yakın corner’la hizmet veriyor. Erbil ve Bakü’de de satış noktaları bulunan markanın Genel Müdürü Günseli Oral, yurtdışmda üç yıl içerisinde 15 mağaza açmayı hedefledikleri; Almanya, Avusturya ve Rusya’da fizibilite çalışmalarına devam ettiklerinin bilgisini veriyor. 2015 sonuna kadar yurtiçinde 10 yeni mağaza açacaklarını da söylüyor. Markanın 2015 gun büyüme hedefi ise oldukça dikkat çekici. Oral yılsonuna kadar açılacak yeni mağazaların da etkisiyle yüzde 40 büyüme hedeflediklerini söylüyor. Özellikle takım elbise kumaşları için sürekli alternatif ürettiklerini anlatan Oral, şöyle devam ediyor:

“Tüketici artık hayatını kolaylaştıran ürünler giymeyi tercih ediyor, özellikle takım elbise giyen kişiler için yazın serin kışın sıcak tutan kumaşlar kullanıyoruz.

Bir de sık seyahat edenler için ütü gerektirmeyen, kırışmayan kumaşlarımız var. Mümkün olduğunca rahat ve kullanışlı kıyafetler sunmaya çalışıyoruz. Triko kısmında ise takım elbiseler ve ceketlerle giyilebilecek hafif ve yumuşak dokulu kumaşları tercih ediyoruz. Kış sezonunda ise ceketler için örme görünümlü ve kadife kumaşlara yer veriyoruz.”

Seçim döneminde özellikle takım elbise, gömlek, kravat ve ayakkabı satışlarında gözle görülür bir artış yaşandığının altım çizen Oral, “Koyu renklerin ve lacivert, mavi tonlarının daha fazla talep göreceğini göz önüne alarak Nisan ayından itibaren bu yönde stoklarımızı güçlü tutuyoruz” diyor.

LUFIAN
Cirosunda yüzde 65 artış öngörüyor

Koleksiyonunda ceketten ayakkabıya, monttan ev giysisine onlarca farklı ürün ve model bulunan Lufian’m bu yaza özel ürünü ise kaz tüyü yelekler. Sadece 135 gram ağırlığındaki yelekler, tüketicilere taşıma kolaylığı sağlarken, soft touch özelliğiyle müthiş bir yumuşaklık hissi de veriyor.

Lufian Yönetim Kurulu Başkanı Emin Gümüştepe, bu yılın favori renklerinin siyah ve gri tonlar olduğunu söylüyor. Bom-ber montlar da bu sezonun yükselen yıldızlarından. Gümüştepe, “Son zamanlarda görmeye fazlasıyla alıştığımız cep mendilleri ise artık etkisini azaltıyor. Şalfular bu yılın tamamlayıcılarından. Bir diğer önemli aksesuar olan kemerde de yenilikler var. Ürünlerimizde pamuk-keten içerikli, sentetik olmayan, doğal, insan teni ile bağdaşan hammaddeler tercih ediyoruz.

Önceliğimiz kul landığımız materyallerin insan teni ile örtüşmesi. Tasarımlarımızı oluştururken gelişen moda endüstrisini çok iyi analiz edip her hangi bir boşluk bırakmayacak şekilde hareket ediyoruz” diyor.

Yurtiçinde 37 mağazası bulunan Lufian, yılsonuna kadar 15 mağaza daha açmayı hedefliyor. Şirketin yurtdışmda ise 20 mağazası var. Gümüştepe, yılsonuna kadar Tunus, Fas, İran, Irak, Kanada, Rusya ve Cezayir’de toplam 10 mağaza açacaklarını söylüyor. Gümüştepe, “2014 yılında ciro hedeflerimizi gerçekleştirdik. 2015 yılı için yüzde 65 ciro artışı öngörüyoruz” diyor.

SÜVARİ
“Hayatı kolaylaştırıyoruz”

Bugün sekiz ülkede 138 mağazası ile hizmet veren Süvari’nin hikayesi 50 yıl öncesine dayanıyor. 1967’de hazır giyim toptancılığı ile işe başlayan şirket, 1997’den bu yana kendi mağazalarını açıyor. Mağazalarının 100 tanesi yurtiçinde bulunan Süvari yılsonuna kadar 10 yeni mağaza daha açacak. Şirket yurtdı-şmda da büyümeye devam ediyor. Rusya, Romanya, Kazakistan, Azerbaycan, Türkmenistan, Ukrayna ve Kuzey Irak’ta mağazaları bulunan şirket, önümüzdeki dönem yurtdışı mağazalaşma stratejisini yine ağırlıklı olarak bu ülkelerde devam ettirmeyi planlıyor.

Koleksiyonların talep ve trendler doğrultusunda oluşturulduğunu söyleyen Süvari Genel Müdürü Fatih Coşkun, “Ufak detaylarla müşterilerimizin hayatını kolaylaştırmaya devam ediyoruz” diyor.
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir