Erkeklerde Online Modayı Sevmeye Başladı

Erkeklerde Online Modayı Sevmeye Başladı

ALIŞVERİŞ alışkanlıklarının hızla değiştiği günümüzde erkekler de internetten giyim eşyası almayı keşfetti. Birçok erkek giyim markası Online ticarette yüzde yüzden fazla büyüdü. Erkeklere özel kombin danışmanlığı, beden rehberi uygulaması ve videolu online satış hizmeti gibi yeni nesil alışveriş deneyimleri ile daha önce hiç online giyim alışverişi yapmamış olan erkekler bile online moda müdavimi oldu. Ekonomilerin açılmasından sonra e-ticaret sitelerinde herhangi bir yavaşlama görülmedi. Bu durum online alışveriş alışkanlıklarının yerleşmeye başladığını gösteriyor. E-ticarette yükselişe geçen, en ilgi çekici kategorilerden biri ise erkek giyimi oldu. Pandemi ile beraber erkekler de online modayı keşfetti.

“YÜZDE 100 ARTIŞ GÖRÜLDÜ”

“Alışveriş alışkanlıklarının hızla değiştiği bu süreçte erkekler de internetten giyim eşyası almayı keşfetti” diyen Ticimax E-ticaret Sistemleri Kurucusu Cenk Çiğdemli’ye göre, erkek giyim markalarının ve erkek giyim kategorisinde satış yapan e-ticaret sitelerinin online satışlarında yüzde yüzden fazla büyüme var. Bu kategoride alışveriş yapan erkek müşterilerin yarıya yakını ise yeni müşteri. Pandemide erkek giyim markalarının ve bu kategoride çalışan e-ticaret sitelerinin, kombin danışmanlığı, videolu online satış hizmeti gibi yeni nesil deneyimler sunmaya başlamasıyla erkeklerin online giyim alışverişi yapmaya alıştığını ifade eden Çiğdemli şu bilgileri aktardı:

“Tüketicilerin online ticaret alışkanlıklarında bazı değişimler gözleniyor. Ağırlıklı olarak kadınların başı çektiği online giyim alışverişinde erkeklerin grafiği yükseldi. Erkekler internet alışverişlerinde teknoloji, spor malzemeleri, mobilya ev eşyası, sportif ve kültürel faaliyetler için bilet ve seyahat harcamalarında kadın tüketicilerden daha çok para harcarken, giyim kategorisinde yapılan harcamalarda ise kadınlar öndeydi. Geçen yılın verilerine göre, internetten alışveriş yapan kadınların yüzde 80’i giyim harcaması yaparken, erkeklerde bu oran yüzde 50’lerdeydi. Pandemide online alışverişin tüketici davranışlarını değiştirmesiyle erkek giyimi satan e-ticaret sitelerinde hızlı bir yükseliş gördük. Bu sitelerin online satışlarında yüzde yüzden fazla büyüme var. Sitelerden yapılan toplam alışverişin yarısına yakını, daha önce online giyim alışverişi yapmamış yeni erkek müşteriler.”

ERKEKLERE ÖZEL ALIŞVERİŞ DENEYİMİ

Erkek giyim sitelerinin içinden geçmekte olduğumuz bu dönemde kombin yapmayı bilmeyen müşteriler için kombin ve stil danışmanlığı, beden rehberi uygulaması, kişiselleştirilmiş moda deneyimi, videolu online satış hizmeti gibi yeni nesil deneyimler sunmaya başlamasının, bu kategorideki yükselişi artıran faktörler arasında yer aldığına da vurgu yapan Çiğdemli’nin aktardıklarına göre, uygulama yükleme oranlarında da artış var. Özellikle genç tüketiciler inovatif her alışveriş deneyimine sıcak bakıyor. “Grafiklerdeki bu yeni göstergenin kalıcı olacağını düşünüyorum” diyen Çiğdemli, erkek giyimi üzerine çalışan marka ve sitelerin bu yeni eğilime yönelik olarak hazırlıklı olmaları gerektiğinin altını çiziyor. “Online giyim alışverişine alışık olmayan erkek tüketiciler için kolaylaştırıcı uygulama ve hizmetler sunmaları, cirolarını artıracaktır” tavsiyesinde bulunuyor.

ONLINE SATIŞI YÜZDE 140 ARTTI

Yaşam ve alışveriş alışkanlıklarının değiştiği bu süreçte Altınyıldız Classics, online operasyonlarını büyüttüğünü, online satışlarını 140 artırdığını açıkladı. Web sitesi ve mobil uygulamalarına ilginin artmasıyla yeni yatırımlar yapan firma, online müşteri sayısını geçen yıla kıyasla yüzde 120 artırdı.

Salgını döneminin online alışveriş sektörüne en büyük katkılarından birinin hayatında ilk defa online alışverişle tanışan ve bu alışveriş şeklinin pratikliğini keşfeden müşterilerin olduğunu ifade eden Altınyıldız Classics Marka ve Pazarlama Direktörü Onur Uluğ, “Online’daki toplam müşteri alışverişlerine baktığımızda, yüzde 48 yeni müşteri alışverişimiz olduğunu görüyoruz” dedi. Son dönemlerde yapılan tüm anketler, saha araştırmaları ve tüketici beklenti çalışmalarında ortaya çıkan sonucun, müşterilerin online ve offline kanalların entegre halde çalışmasını beklediği yönünde olduğuna işaret eden Uluğ şunları aktardı: “Web sitemizde hayata geçirdiğimiz ‘Bedeninizi bulun’ uygulamasıyla beden seçimi konusunda kullanıcıyı yönlendirerek uygun bedeni seçmesine yardımcı oluyoruz. Aynı şekilde görüntülü canlı servis hizmeti de veriyoruz. Müşteriler site üzerinden tarih ve saat seçerek randevularını oluşturabiliyorlar. Randevu saati geldiğinde görüntülü canlı servis süreci başlıyor, satın almayı düşündükleri ürünler ile ilgili görüşüp karar verdikleri takım elbise, smokin ya da ceketi seçip isterlerse farklı kombinler yaparak online olarak satın alabiliyorlar. Görüntülü online satış hizmeti, dijitalleşen müşteri deneyimini keyfe dönüştürürken erkekler mutlu olacakları bir alışveriş deneyimi yaşıyor.”

Eser ERKAN / SaatBSaat E-ticaret Direktörü
“Online alışveriş erkeklere daha çekici geliyor”

Online alışveriş ile ürüne doğrudan ulaşmak yalnızca sağlık açısından değil aynı zamanda pratiklik, zaman ve enerji tasarrufu gibi nedenlerden dolayı da son derece önemli. Tüketiciler, online platformlar sayesinde satın alma öncesinde ürünle ilgili bilgilere kolayca ulaşabiliyor ve farklı ürünlerin karşılaştırmasını yapabiliyor. Yeni tüketim kültürü ile birlikte erkeklerin alışveriş alışkanlıkları da değişmeye başladı. Pandemide online alışveriş artış oranı geçen yılın aynı dönemine göre çok daha yüksek seviyelere ulaştı. Erkekler kadınlara oranla alışverişe daha az vakit harcamayı tercih ediyor. Bu nedenle online alışveriş modeli erkeklere çok daha çekici geliyor. Ayrıca erkek modasında online satın alma kadına göre daha kolay ve pratik.

Zaur SAMEDOV / Giovane Gentile Genel Müdürü
“Online satışlarımız arttı”

Bu dönemde online satışlarımız arttı. 7/24 açık ve tüm Türkiye’ye hizmet veren Giovanegentile. com üzerinden verilen siparişler, anlaşmalı lojistik firmalar vasıtasıyla müşterilerimize üstün hjjyen tedbirleri ile ulaştırılmaya pandemide de devam etti. Bizim için e-ticaret kanalı çok önemli. Bu yıl içinde e-ticaret kanallarını genişletmek gibi yatırım planlarımız var. Müşteri memnuniyeti bizim önceliğimiz. Biz koşulsuz müşteri memnuniyeti kapsamında olağan koşullarda da iadeleri süre vermeden en hızlı şekilde gerçekleştirmeyi hedefliyoruz.

Burak TOPÇUOĞLU / Boyner Büyük Mağazacılık Erkek Kategorisi Satın Alma Direktörü
“Yüzde 75 düzeyinde büyüme oldu”

Erkeklerin giyim tarzı şirketlerde kıyafet kodlarının kalkmasıyla rahat giyime geçişe yol açtı. Son yıllarda klasik giyim dediğimiz takım elbise, ceket trendi gittikçe azalıyor. Onun yerini günlük hayatta daha çok tercih edilen rahat ve spor giyim alıyor. Dokuma spor pantolonlar, chino ve beş cepli modeller, denim ve jogger pantalonlar, tişört ve svveatshirtler her zamankinden daha fazla tercih ediliyor. Boyner.com.tr, 2020’nin ilk altı ayında bir yıl öncesine göre yüzde 88 büyüme gösterirken yeni müşteri sayısı yüzde 40, trafiğini yüzde 50 arttı. Covid-19 döneminde tüketicilerin online alışveriş kanallarını yoğun olarak kullanması, Boyner.com.tr’nin de büyümesine ivme kazandırdı. Bu büyüme içerisinde erkek giyim kategorisi önemli paya sahip oldu. Pandeminin etkisiyle erkek giyim kategorisi geçen yıla kıyasla yüzde 75’e yakın büyüdü. Özellikle sneaker ve spor giyim ürünleri ile ev giysileri yoğun talep gördü.

Ürün Dirier
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir