Evi Spor Salonuna Çevirdik

Evi Spor Salonuna Çevirdik

BEYAZ yakalıların işyeri ve evin ardından adeta üçüncü adresleri olan spor salonları ve havuzlar iki ayı aşkın bir süredir kapalı. Sporsuz yapamayan milyonlarca insan bu alandaki ihtiyaçlarını evlerinde gidermeye çalışıyor. Bu durum doğal olarak spor ekipmanlarına yönelik ilgiyi artırdı. Fit ve zinde kalmak isteyenler, spor salonlarının kapalı olmasından doğan boşluğu evlerine aldıkları spor ekipmanları ile gidermeye çalışıyor.

Piyasada herkesin bütçesine göre spor ekipmanı bulmak mümkün. E-ticarct sitelerinde pek çok marka ve seçenek bulunuyor. Firmalar spor ekipmanlarına olan talepten oldukça memnun. Satış verilerine göre en çok spor ekipmanı İstanbul, Ankara ve İzmir’de almıyor. Bunun dışında Bursa ve Antalyalılar da sağlıklarına en çok dikkat edenler arasında. Spor salonlarının kademeli olarak açılmaya başlamasına rağmen koronavirüs nedeniyle üyeliğini devam ettirmeyen ve hijyen konusunda tereddüt yaşayan pek çok insanın evlerine ekipman almaya devam edeceği tahmin ediliyor.

İSTANBUL, ANKARA, İZMİR…

28 milyon kayıtlı kullanıcısıyla 50 kategoride 15 milyon ürüne ev sahipliği yapan e-ticaret platformu Gittigidiyor.com, spor ürünleri segmentinde geniş yelpazeye sahip. Fiyatlar, ürün çeşidi ve ekipmanların niteliklerine göre farklılık gösteriyor. Sitede pilates topları için fiyat aralığı 15 TL’dcn 375 TL’ye kadar uzanırken, kondisyon bisikletlerinde bu rakam 1.300 ile 16 bin TL arasında. Online platformda en çok satan spor aletlerinin başında dambıl, ağırlık seti, yoga ve pilates matı, direnç lastiği, barfiks, mekik sehpası, kondisyon bisikleti, pilates topu ve atlama ipi geliyor.

Firmanın spor kategorisinde, pek çok büyük spor mağazası ile işbirliği var. Gittigidiyor.com’un verilerine göre, spor ekipmanlarına olan talep, hareketsiz kalmak istemeyen ve sporu hayatında tutan kalabalık bir kitle olduğunu göstermiş. Firma, spor ürünlerine en çok rağbet gösteren illeri, İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa ve Antalya olarak sıralıyor.

SATICI ŞİRKET SAYISI ARTTI

Online satış platformlarından bir diğeri de Trendyol. Girişimcilere ve KOBİ’lere sağladığı desteklerle online satış ürünlerini çoğaltan firma, koronavirüs süresince hareketsiz kalmak istemeyen tüketicilerin spor ekipmanlarına yöneldiği bilgisini paylaşıyor. Platformda, evde basit egzersizlerle yapılabilecek sporlar için gereken ürünlerin satışı artmış. Nisan ayında Trcndyol’da satışa sunulan spor ekipmanları kategorisinin satışı bir önceki aya göre yüzde 350 artış göstermiş. Korona-virüsün Türkiye’de görülmeye başlandığı mart ayında en çok talep edilen ürünler; tekerlekli mekik aleti, ayarlanabilir atlama ipi, 10 kg dambıl seti olmuş. Bunların ardından üçlü pilates bandı, 10 parça pilates seti, yoga matı, 45 kg’lık halter seti geliyor.

Spor ekipmanlarının talep görmesi, spor giyimi satışında da artışa neden olmuş. Firma, özellikle eşofman altı, siyah şort ve siyah tişörtün en çok satan ürünler olduğuna dikkat çekiyor. Trendyol, spor ekipmanları satışlarının Türkiye geneline yapıldığını söylerken, en çok sipariş verilen illeri ise İstanbul, Ankara, İzmir ve Bursa olarak sıralıyor. Platform üzerinden spor kategorisinde satış yapan şirket sayısı da, Nisan’da Şubat’a göre yüzde 95 artmış.

“SPOR GİYİME DE TALEP VAR”

Spor ekipmanlarının satışı, haliyle spor giyim sektörünü de etkiledi. Spor endüstrisi bu durumdan memnun. “Son zamanlarda evde spor yapma alışkanlığının yaygınlaşması sonucu spor giyim ürünlerine talep artı. Uzun süredir e-ticaret alanında aktif durumdaydık; ziyaretçilerimize daha iyi hizmet verebilmek için web sitemizi güncelledik” diyen Yeni İnci Yönetim Kurulu Başkanı Furkan Atakan, satışların yüzde 30 oranında arttığına dikkat çekiyor. Atakan’ııı altını çizdiği diğer konu ise, spor alışkanlıklarının değişmesi ve online kanallarla yapılan egzersiz alışkanlığının devam edecek olması.

Hal böyle olunca, evde spor yaparken pek çok kişi motivasyonunu artırmak için şık spor kıyafetler giymeye özen gösteriyor. Atakan, “Bu alışkanlığın gelişmesinde online platformlar üzerinden spor yaptıran eğitmenlerin şık ve özel spor kıyafetler giymesi ve spor giyim modasının giderek önem kazanması da etkili oluyor” diyor. Online sporun yaygınlaşmasıyla firmanın tayt, sporcu sütyeni ve atleti ürünleri yoğun talep görmüş. Atakan, “Spor koleksiyonumuzu oluştururken hedefimiz uygun fiyatlarımızla her kesimden kullanıcının ürünlerimize ulaşmasını sağlamaktı. Bugünün ekonomik şartlarını da göz önünde bulundurarak satışlarımıza baktığımızda hedefimize ulaştığımızı görebiliyoruz” diyor.

Spor ekipmanlarının ortalama fiyatları

  • Koşu bandı: 2 bin – 43 bin TL arasında
  • Kondisyon bisikleti: 560 -16 bin TL arasında
  • Mekik sehpası: 200 – 6 bin 500 TL arasında
  • Pilates topu: 25 -1,000 TL arasında
  • Pilates seti: 70 -1.150 TL arasında
  • Ağırlık seti: 90-2 bin TL arasında
  • Atlama ipi: 10 – 429 TL arasında
  • Mat: 15 ile – 500 TL arasında

Hayrettin YILMAZ / Nasa İletişim CEO’su
“Satışların yüzde 50’şi İstanbul, İzmir ve Ankara’dan”

Sağlığına dikkat eden tüketiciler spor ekipmanlarına ağırlık göstermeye başladı. Normal döneme göre spor ekipman satışlarında yüzde 100’lük bir artış oldu. Ağırlıklı olarak genç bireyler online spor ve dans derslerine katıldığı için pratik spor ekipmanlarına yöneldi. Satışların yüzde 50’si İstanbul İzmir ve Ankara’ya gerçekleşirken kalan yüzde 50 diğer illere bölünmüş durumda. Mat, yağ ölçer tartı, pilates topu, kol egzersizleri için ağırlıklar başta olmak üzere evde spora uygun tüm aletlere büyük bir ilgi var. Online dersler ve dar alanlarda yapılan hareketler nedeniyle çok fazla yer kaplamayan, portatif ve hafif ürünlere yönelik ilgi fazla.

Vittorio ZAGAIÂ / Technogym Yönetim Kurulu Başkanı
“Stoklarımızda daha da ürün olsa satardık”

Koronavirüsle birlikte satışlarımız ciddi oranda hızlandı. Özellikle ilk üç hafta çok yoğunluk yaşadık. Stoğumuzda çok fazla ürün tutmuyoruz. Marka olarak fiyat ve ürün skalası bakımından üst segmente hitap ettiğimiz için satışlarımızı genelde bireysel olarak gerçekleştiriyoruz. Bu süreçte hiç beklemediğimiz bir taleple karşılaştık. Stoğumuzda daha fazla ürün olsaydı onları da satardık.

İlk etapta koşu bandı çok talep gördü. Sonrasında kardiyo ve ağırlık ekipmanlarına olan talep arttı. Satış ve tedarik ekibimiz bu dönemde 7/24 çalıştı. Teslim sürecinde çalışanlarımız titizlilikle yaklaştılar. Her müşteriden sonra kıyafetler değiştirildi. Teslimatlarımızı 72 saat içerisinde gerçekleştirdik. Ürünlerimizin montajını da kendimiz yapıyoruz. 3-4 yıldır nihai tüketicilerle çalıştığımız için müşteriler bizlerle birebir diyalog kuruyor. Dijital altyapımıza son bir yıldır ağırlık vermiştik. O kanaldan satışlarımız da gayet iyi. Ürün satışından sonra müşterilerimize ücretsiz antrenör desteği vererek onların ekipmanı doğru kullanmasını sağlıyoruz. Ayrıca mobil uygulamamız üzerinden tek başına ya da ekipmanla bağlantılı çalışabiliyorlar. En çok siparişleri İstanbul başta olmak üzere sırasıyla Ankara, Bursa, İzmir, Bodrum, Antalya ve Mersin’den aldık.
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir