Fiziksel ve zihinsel değişimlerle sağlıklı olmanın sırları

Fiziksel ve zihinsel değişimlerle sağlıklı olmanın sırları

Değişimin büyüğü küçüğü olmaz. O halde hem fiziksel hem de zihinsel küçük ama bir o kadar etkili değişimlerle sağlıklı olmanın sırlarını açıklıyoruz…

Kendinizi iyi hissediyor, sağlıklı olduğunuza inanıyor olabilirsiniz. Ama daha fazlası neden olmasın? Sağlığınıza sağlık katarak, farklı ve daha iyi bir siz haline gelebilir, muhteşem hissedebilirsiniz. Kimse kusursuz olmayı başaramasa da siz bu tanıma bir adım daha yaklaşmayı tercih edebilirsiniz. İlk başta etkisi güçlü olmayacakmış gibi hissettiren bu ufak değişikliklerle baştan aşağıya yenilenin!

yasam

ESNE, ESNE, ESNE…

Esnemekten kastımız, uykunuzdan uyanmaya çalışırken dakikalarca esnemek değil, yanlış anlaşılma olmasın. Amacımız omzunuzu, bacaklarınızı, sırtınızı ve kollarınızı yani tüm kas gruplarınızı çalıştırmanız… Gün içinde koşturmacalı bir tempoya sahipseniz, bu esneme hareketlerine daha çok ihtiyacınız var demektir. Masabaşı çalışanıysanız, esnemek en güzel molalardan biri olabilir. Yalnızca beş dakikanızı ofisinizin bahçesinde ya da camın önünde oksijen alabileceğiniz bir yerde esneme hareketleri yaparak geçirirseniz, hem motivasyonunuz yükselecek hem daha rahat, kasılmayan bir bedene sahip olabileceksiniz. Doğru nefes alma tekniklerini de işin içine kattığınızda çok daha iyi olacak!

AŞAĞI BAKMAK YOK

Kendinize güveniniz ne derece tam bilemeyiz ama yolda yürürken ya da bir iş yaparken başınızı gereğinden fazla aşağı salmak hem bedeniniz hem de motivasyonunuz için zararlı. Örneğin yolda yürürken nereye bakıyorsunuz? Bizce tam karşıya bakmalısınız! Çene yukarı, gözler karşıda! Aşağı bakmak için keskin hamlelerle değil ufak hareketlerle etrafınızı kontrol edebilirsiniz. Bunun pratiğini yapmak içinse klişe de olsa kitaplardan yardım alabilirsiniz. Başınızın üstüne bir kitap koyup, düşürmeden, dengede tutarak yürümeye başlayın ve asıl farkı görün. Kendinize güvenin, başınız hep dimdik olsun.

ESNEME HAREKETLERİ NEDEN FAYDALI?

Kan dolaşımı hızlanıyor Postür düzeliyor Stres azalıyor Esneklik artıyor.

SIKINTIYA GELMEYİN

Kadınlar olarak dar ve sıkı şeyler giymeyi seviyoruz. Bir de fit bir vücut ve kıvrımlı hatlardan bahsediliyorsa, güzel kıyafetler giymek hakkımız! Ancak gergin ve stresli bir gün geçiriyorsanız, sizi sıkacak, rahatsız edecek dar giysilerden kaçının. Neyle rahat ediyorsanız onunla kalın. Rahat ayakkabılar tercih edin. Kurumsal bir şirkette çalışıyorsanız ve klasik giyinme zorunluluğunuz varsa da seçimlerinizi klasik ama olabildiğince rahat olanlardan yana kullanın. Unutmadan, sutyeninizin kopçasmı da çok sıkmayın!

KORKUSUZ RANDEVU

Hangimiz kusursuz bir gülüşe sahip olmayı istemez ki? Diş doktoru fobiniz olabilir. Ama güzel bir ağız ve sağlıklı bir diş yapısı için ufak da olsa sızı çekmeye değer. Sonunda kavuşacağınız dişlerinizi düşünün, bu size yardımcı olacak. Ya da diğer kişilerin güzel dişlerine bakarak “Onların var benim neden olmasın” diyebilirsiniz. Beyaz dişlere sahip olmak düzenli kontrol gerektiriyor. Siz siz olun, altı ayda bir diş doktorunuza görünün. Sonunda büyük acılar çekmektense belli aralıklarla kontrole gidip az acı çekin.

HİJYEN ŞART

Gün içinde o kadar bakterili bir havaya maruz kalıyoruz ki, bir yere dokunmadan da bu bakterileri almamız kaçınılmaz oluyor. Bunu en aza indirgemek ise sizin elinizde. Tuvalete her girip çıkmanın haricinde ellerinizi yıkamayı hatırlayarak bunu alışkanlık haline getirin. Belki çantanızda ufak bir boyutta dezenfekte jel ya da kolonya bulundurabilirsiniz. Tuttuğunuz paradan, su içtiğiniz şişeye kadar aslında bakteriler her yerde. Bunlara karşı gelebilen sistem ise bağışıklığınız. Hijyenik olmanın yanı sıra bağışıklığınızı sağlam tutmanızda fayda var. Bunun sırrı ise bol su içip, mevsim sebze ve meyvelerini tüketmekten geçiyor.

HER GÜN BİR ELMA

Ünlü bir deyimi hatırlayalım; her gün bir elma, doktoru uzak tutar. Yani her gün bir elma yediğiniz takdirde hastalıkların çoğuna karşı gelmiş olacak, doktora görünmek zorunda kalmayacaksınız.

NEDEN ELMA YEMELİSİNİZ?

Kolesterolü düşürüyor.

Bağırsak parazitlerini engelliyor. Yüksek tansiyonu düşürüyor. Yorgunluğu hafifletiyor.

Cildi yeniliyor, deri hastalıklarından koruyor.

Mineral ve vitamin deposu olduğundan enerji veriyor.

Antioksidan etkisiyle toksinlerden arındırıyor.

YURUYUŞ ZAMANI

Çok yoğun bir gün geçirdiniz ve stresten arınmaya, bir an önce kendinize gelmeye ihtiyacınız var. Stresinizi atmak için para saymanızı gerektirecek aktivitelere ihtiyacınız yok. İşten eve geldiğinizde evinizin etrafında ya da bir parkta yapacağınız 30 dakikalık ya da bir saatiik oksijen dolu yürüyüşle görevi tamamlayabilirsiniz.

YASTIK ÖNEMLİ

Güzel ve zinde bir gün geçirmeniz için kaliteli bir uyku uyumanız gerektiğini bir kez daha hatırlatarak bu yolda yastığın ve hatta yatağınızın konforunun ne kadar önemli olduğunun altını çizelim. Ergonomik yapıya sahip bir yastık işinizi görecek. Eğer belli bir rahatsızlığınız varsa doktorunuza danışıp, uygun bir tane edinebilirsiniz.

GÜLÜMSEYİN, ÇEKİYORUZ!

Hayat bazen bizi sınamaya bayılıyor. Olmasını istemediğimiz şeyler, hesapta olmayan durumlar modumuzu düşürüp, enerjimizi sömürebiliyor. Ama günlük yaşantınızda kötü giden akışa rağmen gülümsemek göreviniz olmalı. Her dakika kahkahalar atmanıza gerek yok. Ufak da olsa bir tebessüm yeter.

Siz gülümsedikçe olumlu düşünmeye başlayacak, stres ve sıkıntıya daha çabuk meydan okuyabileceksiniz. Aynı zamanda siz tebessüm ederken etrafınızdakiler de size aynı şekilde yanıt verecek, gülücükler havada uçuşmaya başlayacak. Üstelik gülümsediğinizde fazla makyaja da ihtiyacınız kalmıyor. Mutlu bir ifade, en dikkat çekici makyajdan bile daha etkili.

SIKISIKI SARILIN

Kendinizi iyi hissetmek için sağlıklı beslenebilir, egzersiz yapabilir ve sevdiğiniz başka aktiviteleri yapabilirsiniz. Unutmayın ki işin bir de ruhsal tarafı var. Sevdikleriniz şu an yanınızdayken, onlara ne kadar değerli olduğunu söyleyebilecek, çok sevdiğinizi haykıracak fırsatınız varken bunu yapın. Sarılın, öpün, koklayın.

Onları kaybettiğinizde iş işten geçti diye yakınmayın. Ani kayıpların olabileceğini aklınızın bir köşesinde tutun ve hayatınızın her günü sanki sevdiklerinize çok uzun süre göremeyecekmiş gibi sevgiyle yaklaşın.

Son olarak, seni seviyorum, çok değerlisin, iyi ki arkadaşımsın ya da anne-baba iyi ki varsınız demekten kaçınmayın.
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir