Genç Görünmek ve Sağlıklı Cilde Sahip Olmak İçin

Genç Görünmek ve Sağlıklı Cilde Sahip Olmak İçin

Olduğundan daha genç görünen, sağlıklı bir cilde sahip olmak için neler yapmalı, nelerden uzak durmalı ?

Kahverengi lekelerden nasıl kurtulabilirim ?

Cilt lekelerinin en önemli nedenlerinden biri güneşin zararlı ışınlarına maruz kalmak. Sonbahar cilt lekelenmelerinin en yoğun yaşandığı dönem. Yaz-kış mutlaka güneş koruma faktörüne sahip bir krem kullanın ve antioksidan içeren bir serumla cildinizi yenileyin. C vitamini gibi antioksidan içeren kremler güneşin zararlı etkilerini nötralize eder.

Sağlıklı Cilde Sahip Olmak

Akne neden oluşur ve nasıl tedain edilir?

Ciltteki yağ bezlerinin iltihaplanması ve fazla sebum üretilmesi sonucu gözeneklerin tıkanması aknelerin başlıca nedenleri arasında. Akne tedavisi için mutlaka bir uzmana danışın, çünkü bu tedavi kişiye özel. Yağlı ve akneye eğilimli ciltler için üretilen ve ciltteki yağ üretimini dengeleyici temizleyicileri, yağsız nemlendiricileri tercih edebilirsiniz. Cildinizi tahriş edici temizleyicilerden ve asit oranı yüksek ürünlerden uzak durun.

Yüz maskesi alırken nelere dikkat etmek serekir?

Yüz maskeleri cilt tipine göre seçilmeli. Kızarma ve lekelenme sorunu olan bir cildiniz varsa mutlaka bir uzmana danıştıktan sonra yüz maskesi kullanın. Maske sadece temizlenmiş cilde sürülür. Maskenizi çıkarırken yüzünüzü tahriş edecek yöntemlerden kaçının ve göz altına kesinlikle sürmeyin.

Cildim aşırı yağlı, cilt bakımını nasıl yapmalıyım?

Cilt temizliğinin düzenli yapılmaması cildinizi yağlandırabilir ama bunun nedeni bazen de metabolizmanın bozulması, dengesiz beslenme ya da hormonal sorunlardır. Sabah-akşam yağ ve makyaj artıklarının temizlenmesi ve peeling çok önemli. Siyah noktaların oluşmaması için sabun kullanmayın, cildinizden kolayca arınan temizleme jellerini tercih edin ve yağlı ciltler için hazırlanan nemlendiricileri kullanın.

Kuru cilde nasıl bakım yapmalı ?

Yaşlandıkça cildin doğal yağ ve nem dengesi azalır. Aşırı stres ve irritasyon da bu süreci hızlandırır. Retinol içeren ürünleri bir haftadan fazla kullanmayın. Cildinizi yoran peeling’lerden ve maskelerden uzak durun. Peeling ve maskeleri haftada bir kereden fazla kullanmak cildinizi susuz bırakır. Cildiniz kuru ise yeteri kadar nemli değildir. Serumlar ve hyaluronik asit içeren nemlendiriciler cildinizin ihtiyaç duyduğu nemi kazandırır.

PUF NOKTASI

Yaşlanmanın ilk belirtileri tıpkı depremler ya da sel felaketleri gibi hiçbir belirti vermeden bir gün kapınızı çalabilir ve o gün cildini/in ışıltısını yitirdiğini, lekelendiğini ya da derin kırışıklıklarla dolduğunu fark edebilirsiniz, cildiniz de sizinle beraber yaşlanır ama bu konuda takıntılı olmanıza gerek yok. Cildinizi tanımak ve yaşınıza göre doğru bakımı uygulamak yeterli.
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir