Hurma, iktidarsızın ilacı

Hurma, iktidarsızın ilacı

Hurma, klasik tıp uygulamalarında afrodizyak olarak da kullanılıyor. Hurma palmiyesi poleni, bazı ülkelerde iktidarsızlık için kullanılmakta. Deney hayvanlarında yapılan araştırmalara göre, hurma özleri, sperm sayısı ve hareketliliğini artırıyor. Hindistan’da kadınlar, geleneksel olarak doğum sonrasında hurma ve sütle beslenir. Nedeni ise oluşan stresi ve zayıflığı gidermektir. Yapılan araştırmalar, hurmanın, doğum sonrasında anneler için faydalı olduğunu ortaya koyuyor.

hurma

Hurma; diyabete, ülsere ve yüksek tansiyona faydalı

Halk tıbbının sıklıkla uygulandığı Fas’ta, geleneksel tıbbi bitkiler üzerine çeşitli araştırmalar ve çalışmalar yürütülüyor. Fas’ın merkezi bölgelere uzak toplumların-da hurma yaygın olarak kullanılıyor.

Bazı ülkelerde halk arasında, mide ülserlerinin tedavisinde hurma kullanımı denenmiştir. 2005’te yapılan bir araştırmaya göre hurma, farelerde mide ülseri şiddetini azaltmıştır. Hurmanın mide astarı için koruyucu bir görev yaptığı ve insanlarda da aynı durumun sözkonusu olabileceği sonucuna varılmıştır.

2003’te yapılan bir çalışma, hurma yiyenlerin glisemik indeksinin -kandaki şeker oranı- düşük olduğunu ortaya koydu. Bunun anlamı, hurmanın kan şekeri ve insülin seviyelerini düzenlemede etkili olmasıdır. Çalışmayı yapan bilim adamları, hurmaların şekerli olmasına rağmen, şeker hastaları için zararsız olduğunu belirtiyorlar. Diyabet hastalığının riskli olması nedeniyle, bu hastalıktan şikâyeti olanlar doktorlarına danışmaklar.
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir