Kimlere peeling yapılıyor Hangi tip peeling’ler uygulanıyor?

Kimlere peeling yapılıyor Hangi tip peeling’ler uygulanıyor?

Peeling, lepizmatik olarak adlandırılan kimyasal maddeler ile epidermisin komeum tabakasının dermik enflamatuvar reaksiyon yoluyla yıkılmasma deniliyor. Kimyasal soyma deriye dışarıdan uygulanan çeşitli kimyasal maddeler ile epidermis ve dermişte çeşitli düzeylerde harabiyet oluşturmaya dayanıyor. Yeni deri oluşumu uyarılması özellikle epidermis düzeyindeki pigmentasyonlarm giderilmesi için iyi bir tedavi seçeneği oluşturuyor.

Kimlere peeling yapılıyor

HİPERPİGMENTASYON DIŞINDA KİMYASAL PEELİNG UYGULANABİLEN DURUMLAR:

• Çatlaklar

• Doğumdan sonra oluşan lekeler

• Ciltteki yağlanmalar

• Milalar

• Derinleşmiş yüz kırışıklıkları

• Akne skarları

• Güneşin zararlı etkilerine fazlaca maruz kalmış deri

• Yaygın keratoz ve telenjiektazilere

A-ALFA HİDROKSİ ASİTLER (MEYVE ASİTLERİ)

Pigment tedavisinde en sık kullandıklarımızdan, AHA’lar kolajen ve elastin dokusunu harekete geçirerek, yeni baştan üretim yapılmasını sağlıyor ve bu vesileyle cildin çok belirgin derecede derinin renginin açılması hedefleniyor. Gergin, daha nemli durumda ve yumuşak olması sağlanıyor. Aynı zamanda sert olan deri hücrelerini çözerek derinin daha sağlıklı olmasına yardımcı oluyor. Tıkanık gözenekler açılıyor ve zararlı maddeler dışarı atılıyor. Dokulardaki yara izlerinin kapanması ve deriye renk veren pigment maddesinin düzenlenmesi sağlanıyor. Stabil, renksiz, kokusuz, suda çözünebilir ve toksik olmamaları nedeniyle kullanım avantajı sunuyorlar.

AHA’LARIN EN ÖNEMLİ ÜYELERİ: Şeker Kamışı – Glikolik Asit Süt Asiti – Laktik Asit Elma Asiti – Malik Asit Üzüm Asiti – Tartarik Asit Limon Asiti – Sitrik Asit AHA’ların karbon zinciri ne kadar kısa ise cildin üst tabakasına düzgün görünüm kazandırma etkisi o kadar artıyor; tam tersine zincir ne kadar uzun ise nemlendirici özellik o derece fazla oluyor. AHA’lar arasında karbon zinciri en kısa olan glikolik asit, soyma amacı ile en etkin kullanılan AHA.

AH A’L ARIN KOZMETİK ÖZELLİKLERİ

• Cilt lekelerinin giderilmesi: Yaşlılık lekelerini uzaklaştırmak için günlük uygulanılabilen krem, losyon veya jeller, yüzde 10-12 konsantrasyonlarında nötralleştirilmiş AHA içeriyor. Bu lekelerin yok olması cildin özelliğine göre birkaç haftadan 9-12 aya kadar sürebiliyor. Bu tip preparatların yüze uygulanması, cilt duyarlılığının yüksek olması nedeniyle önerilmiyor. Yüzde 8 glikolik asit, yüzde 2 hidrokinon ile birlikte jel şekline sokularak, pigmentasyonu azaltarak tüm cildin rengini açmak amacı ile etnik kozmetik ürünlerde kullanıldı.

• Cildin nemlendirilmesi

• Akneyi engelleme

• Cildin soyulması ve kırışıklıklar

• Tırnaklara düzgün görünüm vermek

• Jiletle tıraşa bağlı kıl dönmesi enflamasyonları

B- FENOL PEELİNG

En kuvvetli kimyasal soyma ajanlarından. Dudak etrafına, alın ve yanaklara uygulandığında birkaç dakika içinde derinin sertleşerek beyaz renk aldığı görülüyor. Bir süre sonra örtücü zar kalınlaşıp kabuklaşıyor. Fenol, karaciğerde inaktive ediliyor ve daha sonra idrar yoluyla atılıyor.

C- RETİNOİK ASİT İLE PEELİNG

Retinoik asitler primer kimyasal soyma ajanı olarak kullanılmaktan ziyade daha çok kimyasal soyma işleminden sonra gelişebilecek komplikasyonları en aza indirmek amacıyla kullanılıyor.

D-REZORSİN İLE PEELİNG

Rezorsin tek başına kullanıldığında yüzeyel soyma yaparken, TCA yüzde 35 solüsyonu ile birlikte kullanıldığında orta derecede kimyasal soyma yapabiliyor. Epidermisi kalınlaştırdığı belirlendi.

E-KARBON KARI İLE PEELİNG

Dondurma sonucu doku değişiklikleri ile oluşturulan fiziko-kimyasal peeling işlemidir. Rezorsine karşı hassasiyet olan olgularda ve yüzeysel yara izlerinde karbon karı ile peeling kullanılıyor.

F-TRİKLOR ASETİK ASİT İLE PEELİNG

TCA’nın diğer ajanlara göre avantajı, kardiak, renal ve hepatotoksik reaksiyonlara neden olmamaları ve alerjik reaksiyon oluşturmamaları. Konsantrasyonuna göre kimyasal soyma işleminin derinliği ayarlandığı için pratikte de sık kullanılan içerik olarak kabul ediliyor. Farklı karışım oranlarıyla yüzeyel, orta ve derin kimyasal soyma yapılabiliyor.
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir