Madonna yüz germe işlemi hakkında bilgi

Madonna yüz germe işlemi hakkında bilgi

Tüm dünyada pop müziğin ikonu kabul edilen Madonna, zamanı geriye çevirenlerden biri. Şimdi estetik dünyası 58 yaşındaki Madonna’nın yüz germe işlemini konuşuyor. Ciltteki yaşlılık lekeleri, gözenekler, güneş hasarından dolayı meydana gelen yıpranmalara karşı etkili olan bu yöntemi uzmanına sorduk.

Birden çok lazer enerjisinin yüzün farklı bölgelerine uygulanması olan Madonna yüz germe işlemi hakkında bilgi veren Estetik ve Plastik Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Türker Özyiğit, ayakta narkoz verilmeden yapılan bu işlem sayesinde, elmacıkların eski projeksiyonuna ulaşmasının, göz kapaklarının, belirginliğini yitirmiş olan çene konturunun gerilmesinin ve gıdı gevşekliğinin düzelmesinin hedeflendiğini belirtiyor.

MADONNA’NIN CİLT YAPISI HAKKINDA BİRAZ BİLGİ VEREBİLİR MİSİNİZ?

Madonna da hepimiz gibi yaşlanma süreçlerini yaşıyor; ne kadar kendine bakıyor ve sürekli bakım yapıyor olsa da. Hem cildindeki eskime, hem de cilt altı dokusundaki yaşlanma ile birlikte yağ dokusu çökmeleri ve yer değişiklikleri ile göz çevresinde, oldukça mimik yapan bir kişi olduğu için dudak çevrelerinde de kırışıklıklar görüyoruz.

ZAMAN İÇERİSİNDE CİLDİNDE HANGİ ETKİLER OLMUŞ SİZCE VE BU ETKİLER ONU NASIL GÖSTERİYORDU?

Madonna’nın 2005 yılından sonraki dönemine baktığımızda özellikle göz çevresinde ve çene konturunda bozulmalar görülüyor. Üst göz kapaklarındaki deri fazlalıklarının kirpik üstlerine birikmeye başlaması, gevşeyen üst göz kapağı kasının ve yer değiştirip Atıklaşan yağ dokusunun oluşturduğu yaşlı ve yorgun ifade aslında hepimizin yaşamının bir döneminde başına gelen bir durum. Çene konturundaki bozulmalara baktığımızda ise aslında orta yüz bölgesinin yaşlanmasından dolayı oluştuğunu görüyoruz. Elmacık kemiklerinin üzerindeki yağ dokusunun zamanla aşağı ve yüzün ön bölgelerine doğru yer değiştirdiğini, burun kenarlarında oluklar oluşmaya başladığını ve çene çizgisinin artık görünmez olmaya başladığı da ikinci önemli sorun Madonna’nın o dönemdeki yüzünde. Tabii devam edersek gıdıya da bakmamız ve oradaki gevşeklikten de bahsetmemiz gerekli.

MADONNA’NIN TÜM BU ETKİLERİ ORTADAN KALDIRMAK İÇİN YAPTIĞI YÜZ GERME İŞLEMİNİ ANLATABİLİR MİSİNİZ? BİRDEN ÇOK LAZER ENERJİSİ NE ANLAMA GELİYOR?

Madonna, bir seri farklı kozmetik uygulamalarla kendini yenilerken ve yaşlanmaya karşı koymaya çalışırken 2009 yılı sonrası teknolojinin getirisi lazeri de kullanan ünlülerden. Lazer dediğimiz ışın tek dalga boyunda çalışan basit bir teknoloji değil. Kozmetik enjeksiyonlar, yüzü genç göstermek ve yaşlanma izlerini saklamak için kamuflaj yöntemini kullanıyor. Dolayısıyla da sürekli yaptırarak etkinin devamını sağlamak gerekiyor.

Ancak herhangi bir cilt yenileme ya da gençleştirme özellikleri bulunmuyor. Lazer ise farklı dalga boyları ile çalışan bir dizi cihazla karşımıza çıkıyor ve her birinin farklı cilt ile cilt altı dokulara etkisi, güneş hasarı ve yaşlanma ile oluşan bozulmalara çözüm yolları bulunuyor. Madonna’ya yapılan ve adı da Madonna Yüz Germe tekniği olarak geçen yöntem üç yıldır ülkemizde de kullanılıyor.

Aynı işlem sadece yüz değil, tek başına göz kapağı için ameliyatsız germe yöntemi olarak, el gençleştirme, dekolte ve boyun germe için de kullanılıyor. Madonna yüz germe, asıl olarak uygulama sırasında cilt ve cilt altı dokularda kontrollü hasar oluşturarak vücudun kendini doğal mekanizması ile yenilemesi sürecini başlatma esasma dayanıyor.

Yani aslında dışarıdan bir şey verip de yenilenmeyi ona sağlatmıyor; vücutta yenilenme mekanizmasını yeniden başlatmayı hedefliyoruz. Doğal süreç, gençliğimizdeki hızıyla çalışmaya başlayan kolajen ve elastin fibril sentezleriyle bizi gençleştirmeye başlıyor. Lazer yenilenme demek gençleşme demek, dolayısıyla da bir bitme süresi yok; sizi beş yü geriye götüren mekanizma harekete geçiriliyor. İkinci ay itibariyle dramatik değişiklikleri görmeye başlıyorsunuz. İki yıl sonra hala ilk yaptırdığınız ve ilk etkiyi gördüğünüz zamandan da iyi görünmeniz hedefleniyor. Burada önemli olan Madonna yüz germeye ihtiyaç duyduğunuz andaki durumunuz; yaşlanma etkileri ne kadar ileriyse, işlemi yinelemek gerekiyor çünkü yaşlanma da bir yandan devam ediyor, durmuyor.

LAZERİN UYGULANAMAYACAĞI KİŞİLER VAR MI?

Evet, tabii ki var. Sedef, vitiligo gibi cilt hastalıkları olanlar, epilepsi, aşırı nedbe oluşumuna meyli olanlar, gebeler, deri kanseri olanlar için sakıncalı. Hastalarımıza detaylı bir bilgilendirme formu doldurtup, uyarıları yapıyoruz. Bu uygulamayı sadece plastik cerrahlar ve cilt doktorları yapabilir.

Şunu da söylemeliyim ki Madonna yüz germeyi yapan cihaz, radyofrekans özelliğini de taşıyan bir fraksiyonel karbondioksit lazer. Bu iki özelliği bir araya getirmiş dünyada tek cihaz ve etkinin bu derece efektif olmasının sebeplerinden biri. Plastik cerrahlar, yüz anatomisine ve ameliyat edilen bölgenin yaşlanma özelliklerine de hakimiyetinden dolayı cihazı daha etkin ve üst limitlerinde kullanabildiği için sonuçların da daha az seansla daha dramatik etkiler yaratmasını sağlıyor.

HASTANE ORTAMI GEREKİYOR MU VE İŞLEM NE KADAR SÜRÜYOR?

Hayır, hastane ortamı gerekmiyor. Klinik ortamında anestezi gerektirmeyen, 30-45 dakika civarı süren bir işlem. İşlem bitiminde kullanılması gereken bazı özel kremler var. Uygulama sonrasındaki iki gün önemli; kızarıldık ve hafif bir ödem oluyor, üçüncü gün ve sonrası bitmeye başlıyor. İkinci gün sonunda makyajı serbest bırakıyoruz. Makyaj yapılmasa da üç-dört gün sonrasında artık yüz kimsenin anlamayacağı şekilde düzelmiş hale geliyor. İyileşme ve gençleşme başlıyor. Gençleşme ve yenilenme altı ay devam eden bir süreç. İlk anlarda göz çevresi ile üst yüz bölgesinde yenilenme başlıyor ve hızlı bir şekilde ortaya çıkıyor. Orta yüz ve boyun bölgesinde ise doku farklılıklarından dolayı cilt altı bölgenin yenilenmesi 45 gün sonrası başlıyor çünkü elastik ve kolajen fibrillerin tekrar oluşmaları ile gençleşmesinin başlaması bir süreç.

SİZCE MADONNA BU İŞLEMDEN SONRA HANGİ YAŞINA DÖNDÜ?

Madonna’ya bu işlemin yanında yağ transferi gibi kombine uygulamalar da kullandı. Sadece bahsettiğimiz yöntemi yapmış olsaydı beş yaş gibi bir fark görürdük. Aynı etkiyi hastalarımızda da görüyoruz ama yaşlanma etkilerinin şiddetine göre bu bir seans da olabilir, üç de, yedi de… Sonuçta 30 yaşında yaptığımız hastamız da var 70 yaşında da; mutlaka aralarında fark olacaktır değil mi… Madonna yüz germe işlemine kişinin gereksimine göre kök hücre yağ transferi ekler ve eksilen yağ dokusunu tamamlar, derin kırışıklıkları varsa tedavisini yapar, güneş hasarı ve lekeleri varsa ek tedaviler uygularsak, yüz germe ameliyatına alternatif ameliyatsız bir çözüme yönelmiş oluruz, ki Madonna gibi sahnelerden uzak kalamayan ünlülerin tercihi bu yönde oluyor. Madonna o dönem yaptırdığı işlemlerle 10 yaştan fazla gençleşti.

BU İŞLEMİ HANGİ YAŞ ARALIĞINA ÖNERİYORSUNUZ VE KİMLER YAPTIRMALI SİZCE?

Bugüne kadar en genç 23 yaşmda bir hastama uyguladım. Bazen genç yaşlarda bile yüzde, kişinin yaşına, vücudunun diriliğine göre yaşlanma izleri daha fazla oluyor; bazen genetik geçişle aileden geliyor, bazen güneş, solaryum gibi cildi hızlı bozma potansiyeli olan etkenlerle. Ancak 18 yaş öncesine kesinlikle uygulamıyoruz. Kadınlar kadar erkekler de bu işlemi yaptırıyor çünkü artık yaşlanma sadece kadınların sorunu değil, yaşının iyisi olmak herkesin ulaşmaya çalıştığı, günümüzün yıpratıcı etkilerini silmeye çalıştığı bir durum. Bu yöntem sayesinde ameliyat yaşını bayağı ilerilere çekebiliyoruz. Ayrıca her yüz germe ameliyatıma da kombine ediyorum. Bunun sebebi neşter ile deri fazlasını kesip çıkarıp, cilt altı dokuları yeniden şekillendirip mükemmel yüz ovali yaratabiliyorsunuz ama cildi yenileyemiyorsunuz. Cilt yemlenmeyince verdiğimiz genç yüz ifadesi eksik kalıyor. İşte lazer bize porları küçülmüş, pespembe, sıkılaşmış gençlik dolu bir cilt veriyor. Cilt altı dokuyu daha homojen hale getiriyor ve bunu bir yüz germeye eklediğimizde sonucu da tamamlamış oluyoruz.

AMELİYATSIZ CİLT GENÇLEŞTİRMEYE İLGİ ARTIYOR

Ciltteki yaşlanmayı geciktirmede ameliyat ile bozulan ve gevşeyen yapıları eski haline getirme yönteminin yaygın olarak kullanıldığını belirten Op. Dr. Türker Özyiğit, “Günümüz yaşantısında insanlar artık, ameliyatsız-hastanesiz ağrısız-çilesiz yöntemler arıyor. Bu noktada uygulanan yöntemlerden biri olan Madonna FaceLift lazer enerjisi gençleşmeye yardımcı oluyor. Etkili bir yüz gençleştirme işlemi için uygulanan lazer yüzde yeni kolajen oluşumunu sağlıyor. Yeni kolajen sentezi ile yüzde gençleşme sağlayan lazer, aynı zamanda cildin kendi içindeki problemlerini de giderebiliyor.

Madonna yüz germe adı verilen lazer ile her iki bölge de tedavi edilebiliyor. Bu işlem için; bir gününüzü, tercihen bir hafta sonunuzu ayırmanız yeterli oluyor, işlemden sonra iki gün su değdirilmemesi gerekiyor. Üçüncü günden itibaren kişi, makyaj yaparak işinin başına veya toplantı salonuna geri dönebiliyor’1 diyor. Madonna yüz germe denilen işlemin, esasında birden çok lazer enerjisinin yüzün farklı bölgelerine uygulanması olduğunu vurgulayan Estetik ve Plastik Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Türker Özyiğit, ayakta narkoz verilmeden yapılan bu işlemler kombinasyonu sayesinde, elmacıkların eski projeksiyonuna ulaşmasının, göz kapaklarının, belirginliğini yitirmiş olan çene konturunun gerilmesinin, hemen her zaman eşlik eden gıdı gevşekliğinin düzelmesinin hedeflendiğini belirtti. Op. Dr. Türker Özyiğit, ayrıca ciltteki yaşlılık lekelerinin, poriu-gözenekli derinin, seneler içinde güneş hasarından dolayı yıpranmış derinin, yenilenmiş olacağını dile getirdi.

Deran Çetinsaraç
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir