Mayasız yoğurt nasıl yapılır?

Mayasız yoğurt nasıl yapılır?

Mayasız yoğurt nasıl yapılır?

Evde yoğurt yapmak için maya olarak kullanacağımız tabiî yoğurdumuz yoksa ne yapmalıyız? Bunun için birkaç seçenek var. Ya evde yoğurt yapan komşumuzdan, ya da katkısız yoğurt yapan mandıracıdan damızlık da denilen maya ya da eski yoğurt istemeliyiz.

Çünkü market rafından satın aldığınız hazır yoğurt, mayalanmayı sağlayacak probiyotikleri kaybettiği için, maya olarak kullanılamaz. Devamlı süt alıcısıysanız, sizden bir kaşık mayayı asla esirgemeyeceklerdir. Ama yine de öyle bir durumdayız ki, damızlık/maya yoğurt temin etmek mümkün değil, peki bu durumda ne yapacağız?

kasede yogurt

Bu durumda, tabiî maya kaynaklarına yönelmemiz gerekecek. Geçmiş dönem göçebeleri sütü yoğurt yapmak için, yaylalardaki küçük taşları kaldırarak, altında yer alan küçük ve beyaz baloncuk şeklindeki taze karınca yumurtalarını toplayıp, ezerler ve ısıttıkları sütün içine koyarlardı. Bilimsel bulgulara göre, karınca yumurtası formik asit ve türevlerini ihtiva ettiği için, mayalama özelliği bulunuyor. Bu fonksiyon ancak karınca ocaklarındaki topraklarla sağlanabiliyor. Lâkin, karınca toprağı ilâve edilerek yapılan mayalamada ilk yoğurt üretimi, üç günü alabiliyor. Bugün, karınca yumurtası da karınca yuvası toprağı da bulup, yoğurt üretmek neredeyse imkânsız. Bazı yörelerde, ‘Hıdrellez/Hızır-İlyas’ günü, yapraklarda toplanan çiyin, Nisan yağmurunun, ham incir sütünün de sütü mayaladığını belirtmekteler. Fakat sütü mayalamanın en kolay yolu, nohut mayasıdır. Şöyle ki:

• Bir avuç nohudu haşlayınız.

• Haşlayıp soğuttuğunuz nohutların kabuklarını soyunuz.

• Ezerek toz haline getiriniz. Sütü kaynatıp ılımasını bekleyin. Temiz parmağınızı sütle temas ettirdiğinizde, parmağınızı yakmayacak kadar sıcak olduğunda ki bu yaklaşık 40-50 derecedir, süte ezilen nohudu ekleyiniz.

• Mayalanması için yukarıdaki yoğurt yapımı adımlarını izleyiniz. Bekleme süresi tamamlandığında, sütünüzün yoğurda dönüştüğünü göreceksiniz. Elde ettiğiniz yoğurdu, diğer sütlerin mayalanmasında kullanabilirsiniz. Böylece, yabancı bir mayaya hiçbir zaman ihtiyaç duymayacaksınız. Test edilmiş olan ve hiçbir olumsuzlukla karşılaşılmayan bu yöntem, yani nohutla mayalama; hem yoğurt, hem ekmek, hem de peynir yapımında kullanılabilir.
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir