Moskova’da Yılbaşı Programı

Moskova’da Yılbaşı Programı

Soğuk ve Davetkar Moskova

Eğer hala yılbaşı için program yapmadıysanız, size harika bir son dakika rotası çizebiliriz. Alışveriş adresleri, tarihi ve kültürel rotaları, rengarenk gece hayatı ve lezzetli restoranlarıyla Moskova oldukça davetkar. Üstelik vizeye de gerek yok!

RUSLARIN EN ÖNEM VERDİKLERİ, KUTLAMAYI EN SEVDİKLERİ ÖZEL GÜNLERDEN BİRİ OLAN YILBAŞI, haliyle bu ülkede bir başka kutlanıyor. Moskova büyüleyici bir şekilde, neredeyse bir ay önceden süslenmeye başlıyor. Yeni yıl ruhunu ve eneıjisini en iyi hissedebileceğiniz bu şehre yılbaşından birkaç gün önce gelerek şehri keşfedin.

moskova

MOSKOVA’DA ALIŞVERİŞ

Sanat kitapları, plaklar, CD’ler ve çeşit çeşit kırtasiye ürünlerini Ulitsa Maroseyka üzerinde 6/8 numaradaki ‘World of Cinema’ isimli dükkanda bulmak mümkün. İngilizce başta olmak üzere yabancı dillerde kitap, DVD, CD, plak ve kağıt oyunları satan Respublika şehrin en popüler kitapçılarından. Moskova Sanat Tiyatrosu’nun girişindeki kitapçıyı ve İngilizce kitap arıyorsanız Dom Inostrannoi Knigi’yi de listenize ekleyin. Her sene kadın ve erkek koleksiyonlarını Moskova ve Milano’da beğeniye sunan Rus tasarımcı Deniş Simachev kendi tasarım mağazasını aynı zamanda bara çevirmiş. Moskova Nehri’nin tam karşısında hem butik hem de bara sahip olan Rus tasarımcı Igor Chapurin kıyafetten takıya, aksesuardan mobilyaya pek çok farklı ürün tasarlıyor. Çay tiryakisiyseniz, çay tüccarı Sergey Perlov için 1890’da yapılan Perlov Çay Evi’ne mutlaka uğrayın. Buraya gelmişken en iyi havyarı 18’inci yüzyıldan kalma bir binada bulunan Eliseevkiy Gastronom’dan alabilirsiniz. Eğer ikinci el ürünleri seviyorsanız, Izmaylovo Park içerisinde hafta sonları kurulan pazarı ziyaret edin. Şehrin en büyük alışveriş merkezi GUM’da ise pek çok uluslararası lüks markayı bulmak mümkün.

ÇOK LEZZETLİ ADRESLER

Güne güzel bir kahvaltı ve kahve ile başlamak için 50 çeşit ekmek üreten Baltic Bread’i, şehrin en büyük alışveriş merkezi GUM’ın içerisindeki Bosco Cafe’yi ve kahve tutkunlarının adresi Coffeemania ile Cafe Xay3’ü listenize ekleyin. Şehirde yaşayan entelektüel kesimin takıldığı küçük ve sevimli bir restoran olan Cafe Margarita, dekorasyonuyla kendinizi 50’li yıllarda hissetmenize sebep olan (ve çok lezzetli bir mönüye sahip)

Mari Vanna, şehirdeki en tarz Rus restoranı olan Cafe Pushkin, 19’utıcu yüzyıl Rusya’sından tarifler sunan, Rus klasiklerini tadabileceğiniz CDL favori restoranlarım arasında. Rus yemeklerini denemek isterseniz, peynirli kurabiye haçapuri, pancarla yapılan borsch çorbası pancar, salamura mantar, ringa filetoları, salatalık turşusu ve çavdar ekmeğinden oluşan başlangıç tabağı zakuski, et veya mantarla doldurulan ve mantıyı andıran pelmeni, et yemeği ve çorba şeklinde servis edilen solyanka ile siyah ve kırmızı havyar ve krep tadında blini’nin tadına mutiaka bakın.

moskova meydan

NERELERİ GÖRMELİ?

Slavyanskaya Meydam’nda Rusya’ya Kiril Alfabesi’ni kazandıran Aziz Cyril ve Methodius’un heykelinin tam arkasında her gün saat tam 10.45’te İngilizce olarak ücretsiz Moskova turu yapmak üzere bir yerel rehber sizi bekliyor. (moscowfreetour.com)

Kızıl Meydan’a Diriliş Kapısı’ndan girin. Devrim öncesi Rus çarlarının ikametgahı olan Kremlin Sarayı’nı, Korkunç Ivan tarafından Kazan ve Astrahan Hanlıkları’na karşı kazandığı zaferlerin anısına yaptırılmış olan Aziz Vasili Katedrali’ni, 1990’lı yıllarda aslına sadık kalınarak tekrar yapılan Kazan Katedrali’ni, eskiden çarların konuşma yaptığı, halka hitap ettiği ‘Lobnoe Mesto’ isimli platformu, Rus Devleti’nin yükselişi ve gelişmesi sürecine ait dört milyondan fazla eser barındıran Milli Tarih Müzesi’ni ve komünizm döneminde yerle bir edildikten sonra tekrar inşa edilen Kurtarıcı İsa Katedrali’ni görülmesi gereken yerler listenize eklemeyi unutmayın. Kızıl Ekim kompleksinin yakınındaki Lumiere Brothers Fotoğraf Merkezi farklı fotoğraf sergilerine ev sahipliği yapıyor. Şehrin en büyük ve lüks alışveriş merkezi GUM’m üçüncü katında bulunan POBEDA

Gallery hem tanınmış sanatçıların hem de bu sanata yeni başlayanların çalışmalarına yer veriyor. Modem sanat sevenler, Multimedia Art Museum Moscow’a uğruyor. Eskiden bir cam fabrikası olarak hizmet veren Çenter of Contemporary Art (NCCA) şimdi sergilere ev sahipliği yapıyor. Şehirdeki en güzel park Gorky. Parkta yürüyüş yapanları, koşanları, bisiklete binenleri ya da paten kayanları görebilirsiniz. Park içinde restoranlar ve sergiler de mevcut.

Güzel bir akşam yemeği sonrasında Kızıl Meydan’daki kutlamalara katılabilirsiniz. Şehrin en trendi restoranlarından, 360 derecelik bir şehir manzarası sunan White Rabbit, Stalin’in gökdelenlerinden biri olan, eskiden Ukrayna Oteli olarak bilinen, şimdi ise Radisson Royl Hotel olarak hizmet veren binanın 29’uncu katındaki Buono ya da, şehrin popüler füzyon restoranlarından biri olan Sixty’de yılbaşı yemeği için rezervasyon yaptırabilirsiniz. Luch, Simachev Bar ve 02 Lounge ise yemek öncesi ya da sonrasında bir içki almak isteyenlerin adresi.

FAYDALI BİLGİLER

• Moskova’ya/Rusya’ya girişte Türk vatandaşlarından vize istenmiyor.

• Şehirde Sheremetyevo, Domodedovo ve Vnukovo Uluslararası Havalimanı olmak üzere toplam üç havaalanı bulunuyor. Alanlarda her yarım saatte bir kalkan Aeroexpress hızlı trene binerek 45 dakikada şehir merkezindeki Paveletskaya metro istasyonuna varabilirsiniz. Buradan da gideceğiniz yere kadar metro ile ulaşım sağlamak mümkün. Şehirde hiçbir İngilizce tabela olmadığından biraz zorlanabilirsiniz.

• Moskova’nın trafiği İstanbul’u aratmıyor. Bu nedenle en iyisi metro kullanmak. Zaten Moskova’nın metro istasyonları da müzeyi andırıyor ve bu istasyonlara özel turlar düzenleniyor. Metro için toplu kart almak da mümkün.
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir