Nasıl pekmez yapılır?

Nasıl pekmez yapılır?

Pekmez, herkes tarafından kolayca yapılabilecek bir tatlıdır. Andız, üzüm, dut, keçiboynuzu gibi bitkilerden pekmez yapılır. Her üzüm pekmez için kullanılmaz. İnce kabuklu ve bol sulu çeşitleri tercih edilmelidir. Önce üzümlerin suyu çıkarılır ve elde edilen su, bir tülbent veya çok ince bir elek ile süzülür. Dağara katılır. 10 kg. üzüm suyuna, 100 gr. ‘pekmez toprağı’ eklenir ve karıştırılır.

pekmez

Toprağın şıraya etkisini kolay ve çabuk sağlamak, mayaların faaliyetini önlemek ve durulmayı hızlandırmak için, üzüm şırası kuvvetli yanan bir ocak üzerinde bir taşım kaynatılır ki, buna ‘şıranın kestirilmesi’ denir. Kestirme sonrasında şıra dinlenmeye bırakılır ve 5-6 saat sonra tortunun kabın dibine çöktüğü görülür. Bir gece beklenmektedir. Sonra, şıra tülbentle veya sık gözenekli bir elekle süzülür, ateşe sürülür. Üzüm suyu koyulaşıncaya veya uygun kıvam elde edilinceye kadar kaynatılır. Kaynama süresi 1 saati alabilir.308 Koyu pekmez isteyen, daha fazla kaynatabilir.

Üzümün kabuk ve çekirdekleri son derece şifalıdır ve besin değeri yüksektir. Bu nedenle pekmez yapmak için suyu çıkarılan üzümlerden geriye kalan üzüm sapı, kabuk ve çöpleri güneşte kurutulur. İri sap ve gereksiz malzeme ayıklanır. Kurutulan -ismine curba denir- malzeme, öğütülerek toz haline getirilir. Tatlı, kek ve kurabiyelere eklenir veya tek başına tüketilir.
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir