Öğle Yemeğiniz Sodyum Bombası

Öğle Yemeğiniz Sodyum Bombası

Amerikalılar sandviçe bayılır. USDA’nın kısa süre önce yaptığı araştırmaya göre ABD’de yetişkinlerin %49’u günde bir sandviç yiyor. Boston Üniversitesi’nde beslenme profesörü, aynı zamanda Beslenme ve Diyetetik Akademisi sözcüsü olan Joan Salge Blake, “Bundan daha hızlı, daha ekonomik öğle yemeği yok. Üstelik sandviçler çok da sağlıklı olabiliyor,” diyor. Araştırmanın söylediğine göre asıl sorun sodyum konusunda ipin ucunun kaçmış olması.

hamburger

Söz gelimi Quiz-nos dükkânından alınmış büyyk bir biftekti sandviçte 4.320 mg sodyum var. Bu da CDC’nin izin verdiği günlük tüketim miktarının (2.300 mg) neredeyse iki katı. İşlenmiş peynir, et ve ekmek yoluyla aşırı sodyum tüketmek hem kan basıncını hem de kalp hastalığı riskini artırıyor. Sodyumu düşürülmüş gıdalar tüketmediğiniz sürece, dışarıdan masum görünen tek bir sandviç bile günlük limiti aşmanız demek.

ABD nüfusunun yarısının (çocuklar, 50’sini geçmiş yetişkinler, Afrikalı Amerikalılar, diyabet – yüksek tansiyon ve kronik böbrek hastaları) günde sadece 1.500 mg sodyum alması gerekiyor. Bu da şu sandviçteki sodyumun üçte ikisine denk.

Bombayı nasıl etkisiz hale getireceksiniz?

“Günümüzde dışarıdan aldığımız sandviçler aşırı büyük. Evinizde annenizin yapacağı büyüklükte sandviçleri tercih edin. Ekmek normal porsiyonda olsun (60-70 kalori). Düşük sodyumlu kahvaltılıklar kullanın ve onun üstüne asıl ihtiyacımızı, yani farklı sebzeleri koyun. Bunların sodyumu çok düşük olduğundan, sodyumu yüksek olan malzemeleri dengeliyor.”
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir