Öğlen yenilenlerin sindirilmesi

Öğlen yenilenlerin sindirilmesi

Tabii ki bu gıdaları yememiz yetmez, yediklerimizin ayrıca sindirilmesi de gerekli. İlk başlarda sindirim sistemi bu yeni yemek düzenine hemen adapte olamaz ve biraz daha dikkatli davranmamız gerekebilir. Ama zaman ilerledikçe sindirim sistemi güçlenir. Kişi de hareketli olmak zorunda olduğunu bilerek öyle hareket eder ve bu süre biraz geç bile olsa vücut yediklerini daha çabuk sindirdiğinden işlem devam eder. Öğle yemeğinin sindirilmesini kolaylaştırmak için yemek esnasında yapacağımız en büyük yardım, yediğimiz lokmaları yeterince çiğnemektir. Eğer her lokmayı en az 1 dakika kadar çiğneyip ondan sonra yutarsak sindirim sistemimizin işini bir hayli kolaylaştırmış oluruz. Lütfen hızlı yemek yemekten vazgeçin, yeterince çiğneyin, midenizin işini hafifletin. Böyle yaparsanız mideniz daha az asit üreterek sindirimi gerçekleştirecek böylece ileride ülser olma riski azalacaktır.

Öğle yemeği saati

Öğle yemeği saatinin belirlenmesi

Kahvaltı saatinden bahsederken de değindiğimiz üzere, öğle yemeğinde yediğimiz gıdaların akşam saatlerinde aktif olan hormonlar tarafından kullanılabilmesi için en geç saat 14.00- 14.30’a kadar öğünün yenmiş olması gerekir. Tabii bu sadece ideal bir saat önerisidir. Bazen kişinin sindirim sistemi başkalarına göre daha güzel çalışır veya kişi öğleden sonra daha hareketlidir, bu da sindirimin daha çabuk olmasını sağlar. Bu gibi durumlarda mutlaka saat 14.30’a kadar öğle yemeğini yemiş olmalıyız diye bir koşul koyamayız. Tüm dünyada herhangi bir lokantaya gidip sorduğunuzda, en yoğun saatlerinin 12.00-14.00 arası olduğunu söylerler. Bu da gösteriyor ki, insanoğlunun genel anlamda öğle yemeği saatleri 12.00-14.00 arasıdır.

Öğle yemeği saatini belirlemek için kendi acıkma hissimize güvenmek zorundayız. İlk başlarda önerilen saatlere daha dikkatli uyalım ki ilerleyen zamanlarda göreceksiniz, bu saatlerin çok büyük bir önemi kalmayacak. Zaten vücudumuz acıkarak, tok hissederek bize gerekli mesajları iletecektir. Eğer biz hep zamanında kahvaltı etmiş ve öğle yemeğini hiç atlamamışsak, zamanla bu saatleri vücudumuz kendiliğinden belirleyip hep aynı saatlerde acıkacaktır.
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir