Palandöken’e Erciyes modeli

Palandöken’e Erciyes modeli

Kayseri Büyükşehir Belediyesi öncülüğünde kurulan Erciyes AŞ modeli, Palandöken’de de uygulanacak. Özelleştirme idaresi bünyesinde bulunan Palandöken ve Konaldı kayak merkezleri, Erzurum Büyükşehir Belediyesi’ne devrediliyor. Devrin ardından yeni yatırunlarm devreye alınmasının hız kazanması bekleniyor.

Erzurum, son yıllarda büyük bir dönüşüm sürecinde. Kent, son dönemde turizm ve spor alanındaki yatırımlarla öne çıktı. Özellikle 2011’deki Üniversiteler Arası Kış Olimpiyatları ile sportif geleceğine önemli bir yatırım alan Erzurum, kış turizmi için yeni yatırımlara hazırlanıyor.

palandoken

Şehir bu dönüşümü yaşarken, Palandöken ve Konaklı için milat olarak görülen yeni bir uygulama için de harekete geçildi. Özelleştirme İdaresi tarafından özelleştirilmesine karar verilen Palandöken ve Konaklı kayak merkezleri, bürokratik işlemlerin tamamlanmasıyla Erzurum Büyükşehir Belediyesi’ne devredilecek. Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen, konuyla ilgili çalışmaların devam ettiğini ve en kısa sürede devrin gerçekleşmesini beklediklerini ifade ediyor.

ERCİYES ÖNCÜ OLDU

Bu devirle bölgenin yönetimi en güçlü yerel idarenin hakimiyetine geçecek. Ortak kullanım alanlannın sayısı artacak.

Bu uygulamanın öncüsü Kayseri Büyükşehir Belediyesi’nin iştiraki Erciyes AŞ. Yakın zamanda Ekonomist’te yayınladığımız haberden hatırlayacağınız gibi, Erciyes AŞ bünyesinde 300 milyon Euro’luk proje başlatıldı ve yansı tamamlandı.

Şimdi benzer gelişme Palandöken’de de bekleniyor. Palandöken yatırımcıları, belediyenin öne çıkacağı gelişmeyi destekliyor. Bölgenin önemli yatırımcılarından Xanadu Snow White Yönetim Kurulu Başkanı Can Dikmen, dağın tek çatı altında birleşmesiyle birlikte yeni otel yatırımlarının da hız kazanacağı görüşünde. Dikmen, uygulamanın yatınmlan artırmasının yanı sıra özellikle yurtdı-şmdaki tanıtımlarda da önemli güç-birliğine yol açacağını söylüyor.

YATAK SAYISI ARTACAK

Kış turizminde Uludağ, Kartalkaya ve Erciyes ile birlikte Türkiye’nin önemli merkezlerinden biri olan Palandöken’de bugün 2 bin 500 yatak kapasiteli beş otel ve 25 bin kişi/saat kapasiteli mekanik tesisler faaliyet gösteriyor. Yapılan yatınmlar ve organizasyonlardaki değişikliklerin de etkisiyle birlikte, Kültür ve Turizm Ba-kanlığı’nın hedeflerine göre, Palandöken’deki yatak kapasitesi 8 bin 850’ye çıkarılacak. Can Dikmen, son dönemde Rusya’daki kriz nedeniyle buradan gelen turist sayısının azaldığını, Rusların yerini PolonyalIların aldığını söylüyor. Ancak son dönemde dağda yaşanan gelişme ve tanıtımlarla birlikte başka ülkelerden de turist beklediklerini kaydediyor.

İKİ SPOR YATIRIMI GELİYOR

Erzurum, spor merkezi olma yolunda iki önemli projeyi daha hayata geçiriyor. Spor kulüplerinin yaz kampı yapması için 10 milyon TL yatırımla beş tane yüksek irtifa kampı yapıldı. 2014’te yerli ve yabancı 36 takım tesisleri kullandı. 10 milyon TL yatırımla, bu tesislere ilave beş tesis daha yapılacak. Yine Atatürk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hikmet Koçak’ın verdiği bilgilere göre, üniversite bünyesinde doping merkezi de olacak şekilde kış sporları enstütüsü kurulacak.
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir