Pekmezin Faydaları

Pekmezin Faydaları

Artan endüstriyel gıda tüketimi birçok kimsede vitamin yetersizliğine neden olmaktadır. Hâlbuki sofrasında pekmez bulunduran ailelerde genellikle, bu enerji ve vitamin sorunlarına rastlanmaz. Günümüzde özellikle şehirlerdeki nüfusun önemli bir kısmı maalesef pekmez tüketmez. Bunun yerine yapay rafine tatlandırıcıları tercih ederler. Bu durum, özellikle çocuklar için ciddi sağlık sorunlarına neden olur. İnsanlar geçmişte asırlar boyunca, hurma, üzüm, elma ve armut gibi yoğun şekerli meyveleri sıkarak suyunu çıkarmışlar. Bu suları bir yandan şeker gibi kullanmışlar, bir yandan meyvelerden elde ettikleri bu suları kaynatıp, pekmez yapmışlardır. Bu, asırlardır dünyanın her yerinde var olan bir gelenek. Kısaca, meyveler, bal ve pekmez insanların ‘doğal şeker olarak tanıdıkları, vücutları ile tamamen uyumlu ve faydalı etkileri olan gıdalardır. Eski dönemlerde, pekmez, direkt olarak yenilip içildiği gibi, tahin ve yoğurt gibi yiyeceklere ilâve edilerek, tereyağlı helvası ve şerbeti yapılarak da tüketilmiştir. Meselâ sütlaca şeker değil, pekmez katılırdı. Kekler de bal veya pekmezle yapılırdı. Hatta çay bile pekmez ilâvesiyle içilirdi.

pekmez

Pekmez; baldan sonra en şifalı nimet olup, en önemli enerji ve şifa kaynakla-rındandır. Bl, B2, B6 gibi vitaminler ve çeşitli mineral maddeler içerdiğinden aynı zamanda faydalı bir ilaçtır da. Araştırmalar, pekmezin Bl, B2 vitamini ve demir açısından, baldan daha zengin olduğunu ortaya koymakta. İçeriğinin yüzde 80’i karbonhidrattan oluşur ve tümünün tabiî glikoz ve tabiî fruktoz halinde olması nedeniyle, sindirim sisteminde herhangi bir parçalanmaya gerek kalmadan kolayca kana geçer. Pekmez, yoğun mineral ve yüksek şeker içeriği nedeniyle iyi bir karbonhidrat ve besin kaynağı olup, günlük kalsiyum, demir, potasyum ve magnezyum gereksiniminin çok büyük bir kısmını karşılar. Mineral miktarının fazla ve emilim oranlarının yüksek olması nedeniyle; hamile ve emzikli kadınların, veremli hastaların, mide rahatsızlığı çekenlerin, zayıf kimselerin beslenme ve iyileşme döneminde tüketmeleri gereken en iyi gıdadır.

Krom; hamilelik malnütrisyonu ve yaşlılık sorunlarını büyük ölçüde azaltır. Uzmanlar, her gramı 3,5 kalori olan pekmezden, her gün 50 gr. tüketilmesi öneriyorlar. Kan miktarını artırıp kan dolaşımını rahatlatan ve bir enerji kaynağı olan pekmez;

• Sinir sistemi, kemik gelişimi ve cilt sağlığı,

• Vücuttaki yağ ve kolesterol miktarının kontrolü,

• Kansızlık, halsizlik ve zayıflık,

• Acil enerji ihtiyacının giderilmesi,

• Anne sütünün artırılması ve çocuk gelişimini desteklenmesi,

• Kemik erimesi ve ishalin tedavi edilmesi,

• Damar sertliği oluşumunun engellenmesi,

• İştah açıcı olması,

• Mideyi ve bağırsakları rahatlatması,

• Böbrekleri kuvvetlendirmesi gibi çok sayıda faydası nedeniyle vazgeçilmemesi gereken gıdalardandır.
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir