Sabahları acıkmış şekilde uyanmak gerek!

Sabahları acıkmış şekilde uyanmak gerek!

Sabahları acıkmış şekilde uyanmak gerek!

Geceleri hormon sistemimizin aktif çalıştığı döneme girdiğimizin ilk ve en açık işareti, sabahları acıkmış şekilde uyanmaktır. Ancak sabahları aç uyanırsak güzel bir kahvaltı yapabiliriz. Genelde kilo problemi olan kişiler sabah çok tok uyanır ve kahvaltıyı atlarlar. Halbuki kahvaltı, günlük yaşamımız için gerekli enerjinin bir kısmını elde ettiğimiz çok önemli bir öğündür. Ayrıca kahvaltıda tükettiğimiz ve gece bakımında kullanacağımız protein ve yağlar olmazsa küçülmemiz de başlayamaz.

Ertesi gün çok önemli bir projeyi bitirmesini isteyeceğiniz bir personelinizi lüzumsuz olarak akşam nöbete bırakır mısınız? Cevap kesinlikle hayır olacaktır. Sabah kahvaltı yapmak istemememizin nedeni de bir önceki akşamdan sindirim sistemimizi lüzumsuz yere çalıştırmamızdır. O zaman akşam sindirim sistemini hafif besinler yiyerek dinlendirelim ki sabah acıkarak uyanıp mükellef bir kahvaltı yapalım.

sabah acikmis uyanmak

Vücudumuzdaki dengeyi oluşturabilmek için mutlaka iyi beslenmemiz gerekir. Fakat demin anlattığım gibi sabah aç uyanmamız ve doyurucu bir kahvaltı yapabilmek için geceden midemizi çok yormamamız gerekiyor.

İlk kontrol altına almamız gereken hazım sistemi olduğundan, hastalarımızın kabızlığını veya ishale benzer bağırsaklarım çok sık boşaltıyor olmalarım düzeltiriz.

Genelde hastalarımıza ilk günden itibaren bağırsaklardaki mayalanma ve daha iyi sindirebilme işlemi için gece yatmadan önce probiyotik toz veya kapsül içmelerini öneriyoruz. Uyumadan önce içtiğiniz ayran, süt veya yoğurdun içine koyabileceğiniz toz probiyotik veya kapsül, yediğiniz yemeklerin bağırsakta yararlı bakteriler ile parçalanmasını sağlar.

Böylece yedikleriniz daha rahat emilir ve daha yüksek enerji alırsınız. Piyasada satılan ve probiyotikli hazır yoğurtların içerisinde raf ömrünü uzatmak adına katkı maddesi konulduğuna inandığım için hazır değil, toz halinde veya kapsül olarak eczanelerde satılan probiyotikleri öneriyorum.

Akşam yediklerinizin de size hiç yararı olmadığı gibi gece hormon sisteminiz de sizi küçültmek için çalışamaz. Sabah yiyemedikleriniz yüzünden de vücut dengeniz bozulur. Bedeniniz genişlemeye başlamadan önce yediğiniz abur cuburlar size kilo aldırmadı. Sadece beden bütünlüğü bozulduktan sonra yedikleriniz sizi şişmanlattı.

Eğer beden bütünlüğünü korursanız, yani arada bir benim dediğim kurallara uyarsanız bu yediğiniz abur cuburlar sizi hiçbir zaman şişmanlatmaz. Aynı bedeninizi korumaya devam edersiniz. Dikkat ederseniz, bu yüksek kilonuzda da abur cubur yiyorsunuz ve kilonuz uzun süredir sabit ama biraz daha düzgün, size yararlı gıdaları yemez ve onları sindiremezseniz, her an bir on kilo daha alabilirsiniz.

Gece hiçbir şey yemediğiniz halde sabah tok kalkıyorsanız, gece yatmadan önce bir bardak süt, ayran, kefir veya az bir miktar yoğurt yemenizi öneririz. Böylece mide çok uzun süre boş kalmadığı için sabah acıkacak ve daha kolay kahvaltı edebileceksiniz. Sabah uyanınca oda ısısında 1 bardak su içmeniz ve biraz kültürfizik (jimnastik) hareketi yapmanız da acıkmanızı sağlar, hatta böyle çok daha rahat kahvaltı yapabilirsiniz.

Unutmayın, tıpkı bebeklerin büyümek için enerjiye ihtiyaç duydukları gibi, sizin vücudunuz da küçülebilmek için enerjiye ihtiyaç duyar. Ne kadar besleyici değeri yüksek besinlerle beslenirseniz ve bu besinleri ne kadar iyi sindirirseniz sindirim ve endokrin sistemleriniz, sizi küçültmek için o kadar çabuk çalışmaya başlar.
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir