Sağlığın İçin Servet Harcama

Sağlığın İçin Servet Harcama

Sağlığın İçin Servet Harcama

Sağlık milyon dolardeğerinde birsektörama bu, vücudunu şekle sokabilmek için bir servet ödemek zorunda olduğun anlamına gelmiyor. Bütçeni zorlamadan kendine iyi bakabilmen için sana birkaç önerimiz var.

Taze sıkılmış meyve-sebze suları, sağlığın için altın değerinde bir alışkanlık.

Bugüne dek bir kişisel eğitmenle çalışmış veya eve teslim diyet paketleri almış olanlar bilir; sağlıklı yaşam oldukça pahalıya mal olabiliyor. Ancak sağlığın için yaptığın harcama gerçekten iyi bir yatırım. Journal of Labor Research’te yeni yayımlanan bir araştırma, düzenli olarak egzersiz yapanların (haftada en az üç saat), hareketsiz bir yaşam sürenlere göre yüzde altı, dokuz oranında daha çok kazandığını ortaya çıkarmış. Nedeni ise şu: Kalp atışlarını arttırmak, gelişmiş zihinsel işlev, daha iyi psikolojik sağlık ve daha yüksek enerji seviyesi ile ilişkilendiriliyor. Bu da yüksek üretkenlik ve sonuç olarak daha fazla kazanç getiriyor. Yine de bunun bir bedeli var. Bu yüzden senin için, bankadaki hesabını da vücudun kadar sağlam tutacak bir rehber hazırladık.

(Not: Verdiğimiz bütün fiyatlar ortalamadır, yaşadığın şehre ve semte göre değişebilir.)

Sağlığın İçin Servet Harcama

EKONOMİK SEÇİMLER

Bu akıllıca tasarruf yöntemlerini dene.

BİSİKLETE BİN

Bisiklete bin, paran cebinde kalsın, işe gidip gelirken araba yerine bisikleti tercih etmek, aylık olarak ortalama 350 tasarruf sağlıyor. Bisikletini park etme sorunu yaşıyorsan ve yaşadığın çevrede “Akıllı Bisiklet’’ uygulaması varsa, günlük, aylık veya yıllık olarak kaydolabilirsin. (Detaylı bilgi için: lsbike.com.tr)

HEM BÜTÇE DOSTU HEM DE SAĞLIKLI YİYECEKLER YE

Şimdi söyleyeceğimiz yiyeceklerin bir porsiyonu e2’yi geçmeyecek: Ofise öğle yemeği olarak Meksika fasulyesi (M/kutu, porsiyonu tO,75) veya nohutlu (t6/kg, porsiyonu t0,48) bir salata getir. Ara öğünde bir kutu probiyotik yoğurdun içine bir avuç frambuaz ekle (t,70). Akşam yemeğinde kırmızı mercimek (t5,20/kg, porsiyonu fc0,26) çorbası tercih et.

ARKADAŞLARINLA EGZERSİZ YAP

Kız arkadaşlarınla bir barda buluşmak yerine spor salonunda buluşun ve egzersiz yapın. Bu, birlikte akşam yemeğine çıkmanıza göre hem çok daha hesaplı olacak, hem de kalori yakmanızı sağlayacak.

HIZLI KAHVALTILAR İÇİN EV YAPIMI PROTEİN BARI PİŞİR

Kendin yapmak yerine hazırını da satın alabilirsin elbette. Ancak badem yağı, kepekli tahıllar, kuru meyve ve tohum içeren bir tarif (internette birçok güzel tarif bulabilirsin) porsiyon başına sana en fazla t0,50’ye mal olacakken, benzer bir ürün marketlerde yaklaşık t6.

S: Masrafları sigortam tarafından karşılanmayan alternatif tıp harcamalarımı nasıl planlamacıyım?

C: Vermontlu Finans Danışmanı Danielle Livellara, “Önemli olan senin için neyin faydalı olduğu” diyor ve ekliyor: “Sağlık sigortan tarafından karşılanan tedavi yöntemini denemiş ve fayda görememişsen, o hâlde alternatif bir çözüm düşünmenin zamanı gelmiştir Maliyetini ölç, alacağın muhtemel sonuçları değerlendir ve karar vermeden önce mutlaka doktoruna danış Eğer denemekte fayda varsa bunun için bütçende bir kalem oluşturmalısın.

Sağlıklı Yaşam Kişiliğin Ne?

Seni her şey için motive etmeyi amaçlayan Lift adlı aplikasyonun Araştırma Yöneticisi Erin Frey, sağlıkla ilgili özelliklerinin farkında olmanın, tasarrufa yardımcı olacağını söylüyor.

SÜPER DİSİPLİNLİYSEN

Egzersiz ve sağlıklı beslenmek senin için her zaman birinci planda ve neredeyse hiçbir günü boş geçirmiyorsun.

BİRAZ MOTİVASYONA İHTİYACIN VARSA

Egzersizi uykuya feda ediyor veya salata yemeyi planlarken bir anda bonfile sipariş ediyorsun.

TASARRUFET

Spor salonu üyeliği. Sen zaten her yerde egzersiz yapabilecek kapasitedesin.

HARCA

Sık sık kullandığın bir alet için. Örneğin dambıl, bisiklet veya koşu bandı.

TASARRUF ET

Ödemeyi önden yaptığın butik egzersiz sınıfları. Çünkü gitmiyorsun.

HARCA

ihtiyacın olduğu zaman alışveriş yap. Mesela kendine pratik ara öğünler al.

KENDİNİ ZORLAMAK İSTİYORSAN

Triatlon turnuvasına hazırlanmayı veya vegan diyeti denemeyi düşünüyorsun.

KOLAYCA SIKILIYORSAN

Pilatesten paleo diyetine kadar senin için faydalı olabilecek her şeyi deniyorsun.

TASARRUFET

Eğitmene harcama yapma. Kendi çalışma planını yaratmak senin için daha uygun.

HARCA

Yerel yarışlar veya half-lronman antrenmanları için katılım ücretine harcama-yapabilirsin.

TASARRUFET

Zaten kısa sürede sıkılacağın için spor aletlerini ikinci el ürünler satan yerlerden alabilirsin.

HARCA

Sağlıklı atıştırmalıkları kapına getiren bir servise üye ol. Hem iştahını bastırır, hem de gereksiz kalori almazsın.

Sağlıklı Bütçe Planı

Spor salonunun veya sağlıklı yiyecekler satan bir dükkânın müdavimi olsan da olmasan da, sana dört önerimiz var.

1/ Önce Düşün, Sonra Harca

Mutluluk Projesi kitabının yazarı Gretchen Rubin, “İnsanların yaptığı en büyük hata, ‘Eğer bunu satın alırsam kesinlikle kullanırım’ diye düşünmektir” diyor ve ekliyor: “Ama şunu bilmelisin ki, bir şeyi satın almak onu kullanmakla aynı şey değil.” Rubin bunun yerine, aldığın şeylerin senin değerlerini veya eski sağlıklı tutumlarını yansıtıyor olduğuna dikkat etmen gerektiğini söylüyor. Açık havada koşmayı seviyorsan, kapalı bir mekândaki kursa yazılmak (şu sıraların en trend sporu olsa , da) sana göre olmayabilir. Veya tonlarca sebze yiyor ama asla evde kendin pişirmiyorsan, eve teslim servisinden memnun olup olmadığını göz önüne al.

2/ Arkadaşlarını Harekete Geçir

Bir arkadaşını seninle birlikte sabah koşusuna davet etsen veya öğle yemeğinizi evden getirmeyi teklif etsen de sonuç hep aynıdır: O kişiye karşı sorumlusundur. Ya teklifine sadık kalır ya da onu yüzüstü bırakırsın. San Francisco Eyalet Üniversitesi Psikoloji Bölümü Yardımcı Profesörü Ryan Howell, “Söz konusu sağlıkla ilgili harcamalarsa, sosyal etkileşimin değerini küçümseme” diyor. Bir sosyal baskı olması durumunda programına uyarsın ya da zor olsa bile öğle yemeğini hazırlarsın. Bu yolla spor salonuna harcadığın paradan tasarruf eder ve marketten aldığın yiyeceklerin çöpe gitmesini önlersin.

3/ Almadan Önce Dene

Kredi kartlarını fitness harcamalarıyla doldurmadan önce, satın alacağın antrenmanı test et. Örneğin YouTube’a girerek birçok egzersizin tamamını veya kısa versiyonunu bulabilirsin. Herkesin konuştuğu bir antrenmana mı göz atmak istiyorsun? Bunu internetten yap ve 50 liran cebinde kalsın. Ya yeteneğim yoksa diye Zumba’ya gitmekten çekiniyor musun? Önce evde izlediğin videolar eşliğinde dene. Daha yüksek kaliteli versiyonlarını arıyorsan, bu tarz egzersizlerin DVD’lerini ortalama £20’ye satın alabilirsin.

4/ Kendine Notlar Al

Kendindeki ilerlemeye dair bir günlük tutman, fitness ve diyetteki gidişatını takip edebilmeni sağlarken tasarruf etmene de yardımcı olur. Ayrıca bir ayda örneğin yoga için ne kadar harcama yaptığını tespit edebilirsin. Aylık olarak tl50 ödeyip yalnızca dört kez gittiysen, aylık ödeme yapmak yerine bir günlük giriş ücretini ödeyebilirsin. Veya aldığın 4’lü probiyotik yoğurttan yalnızca bir tanesini yediğini fark ettiysen, artık başka bir atıştırmalık aramanın zamanı gelmiştir. MyFitnessPal. com gibi bir uygulamayla takibini kolaylaştırabilirsin.

SAHTEKÂRLIĞI NASIL ANLARSIN?

Yeni bir fitness aletinin işe yarayıp yaramadığını tahmin etmek güçtür. New Yorklu Eğitmen Susan Hamilton, “Aletin merdivenden çıkmak gibi günlük hayatında yaptığın atletik aktiviteleri taklit ettiğinden emin ol. Sonra gerçekten işe yarayıp yaramadığını test et. Bu aletle günde yalnızca beş dakika egzersiz yapmanın yeterli olduğu öne sürülüyorsa sakın inanma” diyor.

SEN NELERE HARCAMA YAPIYORSUN?

Dört farklı kadının bir aylık ortalama sağlıklı yaşam harcamalarını araştırdık.

Profesyonel Koşucu
ELİF, 27, ANKARA

GİDERLER

 • Koşu antrenörü: 6100
 • Masaj: 6100
 • Koruyucu fizik tedavi: 690
 • Demir takviyesi ve vitaminler: 675
 • Koşu ve yarış ayakkabısı, antrenman kıyafeti: 6200
 • Sağlıklı ve organik gıda: 6200

TOPLAM: 6765

TASARRUFYOLLARI

Elif’in herhangi bir sakatlığı olmadığı için sürekli fizik tedavi almasına gerek yok, bu nedenle bunun sıklığını ; azaltabilir. Aynı şey koşu antrenörü için de geçerli.

Finans Koçu Andrea Travillian, böyle bir durum yaşayan sporcuların kendi bilgileriyle yola devam edebileceğini söylüyor.

Doğal Yaşayan Bir Şehirli
TUĞBA, 33, İSTANBUL

GİDERLER

 • Kese masajı: 650
 • internetten organik sebze siparişi: 6150
 • Diğer organik gıda: 6150
 • Spor salonu: 6100
 • Hafta sonu stres atma gezileri: 6400

TOPLAM: 850

TASARRUFYOLLARI

Her hafta sonu stres atmak için aylık 6400 harcamak göz korkutucu görünse de, Travillian ruhsal sağlığına yatırım yapmanın çok önemli olduğunu söylüyor. AncakTuğba, kontamine olmuş olma ihtimali daha yüksek olan ıspanak ve elma gibi ürünlerin organiğini alarak ve diğer sebzelerini marketten almayı tercih ederek giderlerini azaltabilir.

Trendleri Takip Etmeyi Seven
DENİZ, 33, İZMİR

GİDERLER

 • Spor salonu: 6100
 • Akupunktur: 6200
 • Şifalı bitkiler: 640
 • Multivitamin, mineral, aminoasit ve probiyotikler: 6100
 • Çiğ sebze-meyve suları: 680
 • Zumba kursu: 6150
 • Masaj: 6100

TOPLAM: 6770

TASARRUF YOLLARI

Ödeyebildiğin sürece harcamanda bir sakınca yok ama yine de Deniz giderlerini azaltmak için hazır aldığı çiğ sebze-meyve sularını evde hazırlayacağı smoothie’lerle değiştirebilir. Travillian, “Meyve suyu meyvenin suyundan ibarettir ama rondodan geçirilmiş meyve daha fazla lif içerir” diyor.

Geçim. Sıkıntısı Çeken Yeni Mezun
NESLİHAN, 24 ESKİŞEHİR

GİDERLER

 • Multivitamin ve probiyotikler: 650
 • Spor salonu üyeliği: 6100
 • Spor kıyafetleri: 650
 • Egzersiz kursları: 650

TOPLAM:6250

TASARRUFYOLLARI

Travillian böyle bir durumda biraz araştırma yapmanı ve fiyatını karşılaştırmanı öneriyor: “Tamamen aynı olan ürünlerin farklı markaları arasında fiyat uçurumu olabilir.” Mağazalardan daha ucuza almak için interneti de rahatlıkla kullanabilirsin.

Hayalinde kendin için büyük bir hedef canlandır.

Buldun mu? Yeterince büyükdeğil, Birdaha dene. Seni cesaretlendirmeye çalışıyoruz! Kurduğun hayal eğlenceli olmalı. Hayatının biralanını düşün; kariyerin, bedenin, ilişkin, para durumun,ailen, arkadaşların veya hobilerin. Bu konularda gerçekte ne istiyorsun? Düşün, hisset ve hayalinin ilhamınıbundanal.

Şimdi bunu bir yere yaz ama asıl önemli olan “şimdiki zaman”da yazman.

Örneğin”Birgünev sahibi olacağım” değil; “Sakin bir caddede, dört odalı ve büyük bahçeli birevim var”. Bu şekildeyazmak, hayalini gerçek ve canlı hissetmeni sağlar. Cümlen kendine verdiğin bir sözolmalı, gerçekleşmesi zor görünen uzak bir dilekdeğil.

Hayaline süre tanı.

Diğerbirdeyişle, hayalin haftaya gerçekleşmesini istediğin birşey olmamalı.

Aynı zamanda lotoyu tutturmakgibi boş bir hayal deolmamalı. Ne istemediğine değil, ne istediğine odaklan. Örneğin, “Ben başarılı bir belgesel film yapımcısıyım. Usta birşekildeiş birliği yaptığım yetenekli ve sadık bir ekibim var. Güne heyecanla başlıyorum.”

Hayalini ailen ve arkadaşlarınla paylaş.

Evet, kendini hassas hissetmene neden olabilirama sorumluluğunu da arttırır. Hayalinin peşinden gitmek için aktif adımlaratmayadaha eğilimli olursun.

Ayrıca en yakınındakiler gerçekten en yakınınsa, birdestek mekanizması oluşturdun demektir. Eğer değillerse, yeni arkadaşlaredin. Hayal etmekle ilgili en önemli şey, hayatını hareketlendirecek olması! Artıkbir amacın ve verdiğin sözler var. Sözünü tutmayan biri olmak istemezsin, değil mi?

Daha Büyük Hayaller Kur!

Hayatında ‘gerçek olamayacak kadar güzel’ şeylerin olmasını sağlamak için, hayal gücünün taşkınlık yapmasına izin vermelisin.

En son ne zaman bir rüya gördün? Dün gece uyurken gördüğünden (yoga sınıfındaki çekici çocuğun seni matın üzerine yatırdığı şu rüyadan) söz etmiyoruz. Gün içerisinde, hayatında olmasını istediğin büyük bir şeyi düşünmenden bahsediyoruz. Hatırlayamıyor musun? Yoksa böyle saçmalıklar için vaktin mi yok? Hiç mi? Bunu bugünden itibaren değiştirmeye başlamalısın. Zaten biliyorsundur ama hayallerini gerçeğe dönüştürebilmek için önce bir hayalinin olması gerek. Hayatının bir noktasında, büyük bir olasılıkla senin de tüm kalbinle istediğin bir şey olmuştur (okul takımına girmek veya hoşlandığın biriyle çıkmak gibi) ve gerçekleşmemiştir. Canın yanmıştır. Günlerce (belki yıllarca) hayal kırıklığı hissetmiş, sonunda hayal kurmayı bırakmışsındır. Bunu bilinçli bir şekilde yapmış olmasan da, gözünü korkutan hedeflerin peşinden gitmeye çekinmeye başlamış olabilirsin. Üzülme; bu evrensel bir olgu ve hemen hemen herkesin başına geliyor. Çekincelerini bir kenara bırak! Bu dört tavsiyeyle yeniden hayal kurmaya başlayabilirsin.
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir