Sağlıklı beslenme sayesinde selülitlerden kurtulmak

Sağlıklı beslenme sayesinde selülitlerden kurtulmak

İyi ve sağlıklı beslenme sayesinde selülitlerden kurtulmak sandığınızdan daha kolay. Yapmanız gereken sadece vücudumuzda biriken toksinleri atmaya yardımcı olacak bir beslenme düzeni uygulamak.

Sağlıklı beslenme

HALK ARASINDA YAYGIN OLARAK PORTAKAL KABUĞU GÖRÜNTÜSÜ OLARAK BİLİNEN SELÜLİT, YAŞ SINIRI GÖZETMEKSİZİN PEK ÇOK KADININ YAŞADIĞI SORUNLARDAN BİRİ KUŞKUSUZ. Cildimize elastikiyetini kazandıran unsurlar bağ dokusunda bulunan kolajen ve elastindir, oysa cildimiz, sağlıksız beslenme, güneş ışınları, sigara, alkol, çevre kirliliği gibi faktörlerden olumsuz etkileniyor. Bunun sonucunda da kolajen ve elastin doku yıpranıyor, cildin elastikiyeti azalıyor. Uzmanlar yeterli miktarda su içmenin selülit oluşumunun engellenmesinde çok etkili olduğunu söylüyor. Aşın miktarda tüketilen kahve, çay ve asitli içeceklerin ise selülit oluşumunu pekiştirdiği de rivayetler arasında. Selülitin en sık görüldüğü bölgeler uyluklar, kalçalar ve baldırlar. Hormonal nedenler, dokularda su tutma özelliği nedeniyle selülite zemin hazırlıyor.

Yine, günümüzde sürdürülen hareketsiz yaşam ve iş koşullarının getirdiği masa başında oturarak yapılan işler, lenfatik sistem ve kan dolaşımını zayıflatıyor. Beslenme Uzmanı ve Diyetisyen Banu Kazanç, “Artan yağ dokusunun kolajen ve elastin yapılarını yıkıma uğratması ve yağların yukarıya doğru çıkıntılar oluşturması ile cilt üstünde selülit adını verdiğimiz pürüzlü bir görünüm oluşur. Selülit vücudun yağ dokularıdır” diyor ve selülitten korunmak için nasıl bir beslenme yöntemi uygulamamız gerektiğini anlıyor.

Kazanç’a göre bu durum, suyun belirli bölgelerde toplamasının ve selülit oluşumunun da nedeni.

DEPOLANAN YAĞ MİKTARINI AZALTIN

Selülit ile mücadelede izlenecek en etkili yol, vücutta depolanan yağ miktarını azaltmak olmalı. Sadece diyet yaparak selülitlerden kurtulmanız mümkün olmasa da, beslenmenin düzenlenmesi, selülit oluşumu ve ilerlemesine karşı önemli bir destek sağlar. Bunun için uygun bir beslenme programı, düzenli egzersiz, inceltici kremler kullanmak, lenf drenajının sağlanması, masaj gibi yöntemler ve farklı uygulamaların bir arada kullanılması ile başarı kazanmak mümkün olur.
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir