Şimdi kişiye özel turlar revaçta

Şimdi kişiye özel turlar revaçta

GÜNÜMÜZ insanları cv ve iş arasında geçen koşturmacalı rutin hayatlarına verdikleri molalarda çıktıkları seyahatlerde farklı şeyler yapmak istiyor. Tatillerinde konakladıkları otellerden tutun, gezip, gördükleri mekanlara kadar kalabalıklar arasından sıyrılıp sadece kendilerine özel ve sıra dışı hatıralar yaşamak istiyorlar. Herkes için düzenlenen turlar yerine, hayallerindeki tatilin peşindeler. Tur şirketleri bu ihtiyaçtan yola çıkarak, standart tur paketlerinin yanı sıra ‘kişiye özel tatil’ paketleri de hazırlıyor. ‘Kişiye Özel Geziler’ başlığı altında gerçekleştirilen, internet sayfalarında bu başlıkla özel bölüm açan acentelerin turlarında ‘hayallerinizdeki geziyi’ yapmak vaat ediliyor. Turizmde bu akıma ‘tailor made’ yani Türkçesi ile ‘terzi işi’ turlar deniliyor.

“PAHALI DEĞİL, CEBİNE GÖRE”

Kültür turlarının önde gelen acentelerinden Fest Travel, bu tür turlar düzenleyen firmalardan. 10 yıldır kişiye özel tatiller organize ettiklerini söyleyen Fest Travel Genel Müdürü Zekeriya Şen, “Yaklaşık 182 ülkeye düzenlediğimiz gezilerin güzergahlarındaki bilgi verisini, özel talepler üzerine, bir terzi gibi işliyoruz” diyor. Grup ile gezmek istemeyen, özgür olmayı amaçlayan veya bir güzergahı kendi teması ile süzmek isteyen gezginlere alternatif olduklarını kaydeden Şen, “Son dönemlerde bu kulvarda ciddi bir artış var” diye konuşuyor ve kişiye özel tatil isteyen misafir profillerini şöyle anlatıyor: “Daha özgür olmak isteyenler, bir zamanlama içerisinde olmak istemeyenler, belli temalara ve özelliklere daha fazla odaklanmak isteyenler”.

Kişiye özel gezilerin pahalı geziler olarak algılandığını vurgulayan Şen, aslında hiç de böyle olmadığının altını çiziyor. Şen, “Sizin bütçeniz ile birebir orantılı bir kurgu. Yelpazesi oldukça geniş ve her gezi her kişiye göre, aynı güzergah olsa bile, organik olarak değişiklik gösteriyor” yorumunu yapıyor. Gezginlerin seyahatleri boyunca bazen tek başlarına olmayı tercih ettiklerini, eğer bir rehber ihtiyaçları olursa da yerel rehberleri sevdiklerini aktaran Şen, “Türkiye çıkışlı uzman rehberlik isteyenler de oluyor. Elbette bunun bütçesi fiyata yansıyor” bilgisini veriyor.

HERKESE UYGUN SEÇENEKLER

Yurtdışı turlarda uzman bir acente olan Prontotour’un da bu alanda çalışan iki bölümü var. Prontotour Yönetim Kurulu Başkanı Ali Onaran, kişiye özel seyahatlerin gruplarla beraber gidip, belli bir programa bağlı kalmak istemeyen misafirlerin başlıca tercihi olduğunu vurguluyor. Onaran şöyle konuşuyor: “Uçuş ağları genişleyip dünyanın her köşesine ulaşım maddi ve fiziksel olarak mümkün olunca böyle bir ihtiyacın doğması ve bu şekilde gezen insan sayısının artması doğaldı. İnternet nesli gezginlerinin iki seçeneği var. Ya internetten uçak ve otel satın alıp kendi kendilerine organize olmaları veya profesyonel bir firmanın gezinin hedefi olan ülkesini tanıyan elemanlarına organizasyonu teslim etmeleri. Profesyonel firmalar, seyahat güvencesi, doğabilecek sorunların çözümü ve huzur içinde seyahat edebilmek açısından en uygun çözüm olduğu için bu departmanlar kuruldu.” Kişiye özel tur konsepti için iki departmanlarının bulunduğunu söyleyen Onaran, dünyayı denizler ve karalar olmak üzere ikiye ayırdıklarını anlatarak şöyle devam ediyor: “Tüm dünya ülkeleri ve şehirlerinde tatil planlayabiliyoruz. Deniz tatili için tercih edilen bölgelerde (Tayland, Mauritius, Seyşeller, Bali, Maldivler, Sri Lanka, Zanzibar) Dünya Denizleri departmanımız yardımcı oluyor. Wcb .sitemizde örnek program olarak uçak+otel+transferlerden, kı-^ .saçası bir deniz tatilinde temelde gereken tüm hizmetleri içeren beş gecelik paket programlar sunmamızın yanı sıra kişiye özel otel ve otel odası türü, gece sayısı seçimi için çalışıyoruz. Bu çalışma dünya şehirlerinde de isteklere en uygun cevap verilecek şekilde yapılıyor.”

Bu turların fiyatının misafirlerin bütçesine göre ayarlayabildiğim anlatan Onaran, bunun minimum bir bütçe olabildiği gibi iki kişi bir haftalık Güney Afrika programında 42 bin dolara kadar çıkabildiğini ifade ediyor ve şuna vurgu yapıyor: “Her profile uygun seçenek önerebildiğimiz için fiyat aralığı her ülke için çok geniş.”

Kişiye özel geziler için Bali’yi örnek veren Onaran, “Bali’yc gitmek isteyen misafirler genellikle hangi bölgeleri seçebileceklerini bilmeden gelir. Biz hangi bölgeleri neden seçebileceklerini izah edip gerekirse birden fazla bölgenin kombinasyonu ile en çok yer gezmelerini sağlarız. Aynı şey Tayland için de geçerli. Misafirler genellikle yakın çevreleri Phuket’e gittiği için Phuket talebi ile gelirler. Kendilerine Phuket’in yakın çevresi izah edilip tek bir bölgeye bağlı kalmadan Phuket+Phi Phi Adası veya Phuket+Krabi kombinasyonu organize edilir. Bunun devamında da bütçelerine uygun ve misafir memnuniyeti yüksek otellerle seyahat tertiplenir.”

ÇİN SEDDİ’NDE YEMEK

Boutique Style Travel Designers, kişiye özel gezi odaklı bir seyahat acentesi. Matiana Travel’in bir alt kuruluşu olduklarını bildiren firmanın Direktörü Sinem Tosun Sakar, tamamen kişiye özel hazırlanmış yurtiçi ve dışı ‘tailor made’ seyahat programları üzerine çalıştıklarını aktarıyor.

Özel seyahat zevkleri olan, genel tur anlayışlarını tercih etmeyen ve yepyeni keşiflerde bulunmak isteyen, üst düzey hizmet beklentisi olan kişilere hizmet verdiklerini söyleyen Sakar, butik yaklaşımda, sınırlı sayıda kişiyi ağırladıklarını aktarıyor. Sakar şunları ifade ediyor:

“Kişiye özel tur trendi ülkemiz için oldukça yeni. Yıllardır gruplar ve paket programlar ile seyahat etmeye alışmış bir toplumu kişiye özel konseptine adapte etmek kolay değil. Ancak bunun bir ihtiyaç olduğunu görüyoruz. Çünkü ülkemizde belli bir seyahat bütçesine sahip, özel zevkleri olan ve seyahatinde kötü sürprizlerle karşılaşmak istemeyen çok ciddi bir kesim var.”

Sakar, kişiye özel düzenledikleri gezilerden bazılarını şöyle anlatıyor: “Örneğin, Venedik’te San Marco kilisesinde özel piyano dinletisi, Çin Seddi’nde özel akşam yemeği, Japonya’da ‘‘Geyşa ile bir gün”, îskoçya ve İrlanda’da özel bourbon viski turu, Roma’da Collesium’da klasik müzik dinletisi eşliğinde özel akşam yemeği veya parti, Amazon nehrinde ultra lüks kurvaziyer, şatoda düğün, Broadvvay’e VIP katılım ve sonrasında kuliste hayranı olduğunuz ünlülerle tanışma, Oscar ödül törenleri, Cannes Film Festivali ve Victoria’s Secret Yılbaşı defilesine VIP katılım ve sonrası partilerine özel . davetiye, Bordoux’da şatoda konaklama ve bağ bozumu tecrübesi, Rio Karnavalı’na özel locada katılım, Çin Seddi’nde özel davet, Brezilya Cor-covado tepesinde gündoğumda kahvaltı, dünyanın en ünlü müzik festivallerine VIP katılım ve sanatçılarla tanışma, en ünlü moda haftalarına VIP davet ve ünlü moda danışmanlarıyla özel alışveriş turu gibi birbirinden tamamen farklı ve özel zevklere hitap eden organizasyonlar gerçekleştiriyoruz.”

“EYFEL ARTIK BİR ANI DEĞİL”

Deneyim odaklı seyahati hedefleyen Dünya Değişmeden acentesinin sahibi Tulga Ozan ise, misafirlerini götürdükleri desti-nasyonlarda yerel hayata dahil : ederek günlük hayatın derinliklerinde bir seyahate çıkardıklarını vurguluyor. Firmanın ‘Kendin Gez’ başlığı altında bir bölümü var. “Günüzün değişen turizm trendlerinde Paris’e gidip Eyfel Kulesi’nin fotoğrafını çekmek artık bir anı yaratmıyor” diyen Ozan, artık seyahat severlerin kendi rotalarını çizdiklerini ve bazı uzman acentelerden profesyönel destek aldıklarını anlatıyor. Ozan şöyle konuşuyor:

“Kuzey Kore’de, Küba’da, Afrika’da her yerde kişiye özel programlar hazırlayabiliyoruz. Bize gelenlere önce nerede, ne yaşamak istediklerini soruyoruz. Örneğin, Tanzanya’ya gitmek isteyen birine, orada hayal ettiği deneyimi neden yaşayamayacağını anlatıyor ve onu başka bir destinasyona yönlendirip hayalini yaşamasını sağlayabiliyoruz. Önemli olan nereye seyahat ettiğiniz değil, ne yapmak ve neyi yaşamak istediğiniz. Bu nedenle ‘Ne yaşamak istiyorsunuz?’ sorusunu soruyoruz. Bu sorunun cevabını alınca mümkün olan en uygun seyahati planlıyoruz.”

Seyahatlerde sadece mekanların fotoğrafını çekmek yerine, o bölgeye has bireysel bir şeyi deneyimlemeyi hedef aldıklarım anlatan Ozan, şunları ifade ediyor: “Bir geziye bireysel gitmek yerine profesyonel bir acenteyle gitmenin bazı özel farkları var. Birden çok deneyimi kombine edebiliyoruz. Aslında yaşa-yacakları anıyı önden hazırlıyoruz. Profesyonel rehberlerimiz dünyanın birçok noktasında bu deneyimleri yaşamış kişiler; bu sayede gezginleri çok pencereli

bir seyahate çıkarabiliyorlar. Reh-ber sadece çevirmen değildir; mi-safirlerimizin çoğu zaten yabancı diI biliyor’ BizimIe seYahat edenlere bilgi olarak konfor sağlarken, gördükleri, yaşadıkları hakkında farklı bakış açılan da sağlıyoruz.”

Kuzey Kore vizesi veren tek yetkili acente oldukları bilgisini paylaşan Ozan, bu ülkenin adeta bir zaman tüneli yaşattığını vurguluyor. 1989 öncesi Doğu Bloğu ülkesi modelinin yaşanabileceği tek ülkenin Kuzey Kore olduğunu kaydeden Ozan, ülkenin birkaç sene içinde çok hızlı bir değişime gireceğini savunarak mutlaka görülmesi gereken bir yer olduğunun altım çiziyor. “Kuzey Kore şu anki haliyle çok heyecan verici bir ülke. Kişiye özel deneyimler sizi bekliyor” yorumunu yapıyor.

‘SANAT’ VE ‘AİLE’ KONSEPTLERİ

Sacred7 Travel’dan Tuğçe Boztepe de kişiye özel gezi talebini çok sık aldıklarım ve ihtiyaç doğrultusunda rota ve içerik belirlediklerini kaydediyor. Şirket sahipleri, kurumsal firma yöneticileri, arkadaş ve aile grupları veya bireysel olarak özel gezi taleplerini aldıklarım belirten Boztepe, İstanbul’da, yurtiçi ve dışında birçok alternatif program düzenlediklerini anlatıyor. Firmanın ‘Sanatla Randevu’ ve ‘Ailemle Geziyorum’ markalarına dikkat çeken Boztepe,  Türkiye’de ilk ve tek olan ‘Ailemle Geziyorum’ projesi ile çocukların yaşadıkları şehri, ülkeyi ve dünyayı aileleri ile keşfederek tanımalarını, doğaya, tarihe ve kültüre ilgi duymalarını, evrensel sevgi ve saygı loztepe değerlerini benimsemelerinin amaçlandığını ifade ediyor. 5-12 yaş grubundaki genç gezginler için doğa, bilim, kültür ‘ ve sanat içerikli programlar düzenlediklerini kaydeden Boztepe kapalı gruplara özel turlarda organize ettiklerini vurguluyor.

‘Sanatla Randevu’ Projesi kapsamında ‘Sanat iyileştirir, sanat birleştirir’ sözü çerçevesinde sanatın birçok dalında buluşmalar sağlayan seyahatler düzenlediklerini söyleyen Boztepe, butik otellerde konaklama, yöresel sofralarda lezzetler tatma, konusunda gibi hizmetler verdikleride bildiriyor.

Burak BİLGİT / Matilda Travel
“Büyük Sahra’da kervanla seyahat…”

Ürünlerimizin tamamını misafirlerimize özel hazırlıyoruz. Bunların çoğunluğunu bugüne değin hiç gerçekleştirilmemiş, Türkiye’den ilk kez yapılacak geziler oluşturuyor. Seyahat edilecek ülkenin olmazsa olmaz değerlerinin ve mekanlarının yanında saklı kalmış ve keşfedilmeyi bekleyen zenginliklerinin izini sürmeye gayret ediyoruz. Yurtiçi ve dışı turları, kültür, arkeoloji, tarih, mimari, sanat, müzik, edebiyat, gurme, doğa ve yürüyüş gibi tamamen özel ilgi alanlarına göre sınıflayan ve bunu sistematik bir biçimde İnternet üzerinden ya da yazılı ve görsel dokümanlarla gezginleriyle paylaşan Türkiye’deki ilk tur operatörüyüz. Bu gezileri yıl boyu belli bir dönem ve tarihleri içeren bir şekilde gerçekleştirdiğimiz gibi tamamen bir terzi mantığıyla misafirlerimizin talep ve istekleri doğrultusunda tek kişiye özel olarak da düzenleyebiliyoruz. Uzakdoğu’nun imparatorluk saraylarındaki yasak bahçeleri ziyaret edebiliyor ve Avrupa’nın en ünlü müzelerinde büyüleyici bir atmosferde özel olarak sabah kahvaltımızı yapabiliyoruz. Bu tip etkinlikleri sıra dışı otellerde konaklayarak süslüyoruz. Gerçek bir yel değirmeninde kalmak ya da bir dük sarayında konaklamak veya Orta Asya steplerinde keçeden Türk çadırları olan yurt kamplarında bir gece geçirmek bunların arasında. Kısaca seçtiğimiz her rotada bütün ayrıntılara dikkat ediyor ve merak uyandıran her aktivitenin peşine düşüyoruz. Önemli olan hayal edilenin ötesine geçebilmek. Gobi Çölü’nü jiplerle geçmekten değil Büyük Sahra’yı gerçek bir kervanla deve sırtında kat etmekten bahsediyorum. İşte, yaptığımız terzilik bu.”

ÖZLEM KAPAR BAYBURS
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir