Smokinin Kullanım Alanı Genişledi Satışlar Patladı Gitti

Smokinin Kullanım Alanı Genişledi Satışlar Patladı Gitti

DAHA önceleri sadece düğünlerde ve resmi davetlerde giyilen smokinler artık daha fazla tercih edilen bir giysi haline geldi. Okul mezuniyet törenlerinden özel günlere, balolardan aile toplantılarına kadar günlük yaşamda kullanım alanı genişleyen smokine talep iyice arttı. Bu yüzden hazır giyim mağazalarının vitrinlerinde smokinlere artık özel yerler ayrılıyor.

Pandemi nedeniyle ertelenen düğün hazırlıklarının yeniden hız kazanması, hızlı aşılanma süreci, vaka sayılarının düşmesi ve kısıtlamaların kalkmasıyla damatlık alışverişleri oldukça hareketlendi. Düğün sezonu açıldığı için smokin, ata yaka gömlek ve smokin ayakkabısı talebinde artış gözleniyor.

BU SENE BİR MİLYON KİŞİ EVLENECEK

Damat Tvveen ve D’S damat markalarının Ceremony koleksiyonları her sezon günün trendlerine paralel tasarımlar ve yeni ı kumaş seçenekleri ile yenileniyor ve güncelleniyor. Her koleksiyonun olmazsa olmazları şal yaka smokinlerin yanı sıra her sezon özel gecelerde tarzını 1 yansıtacak farklı detaylar arayanlara da sıra dışı aksesuar, renk ve kumaş seçenekleri sunuluyor. Orka Holding Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman 1 Orakçıoğlu, “Her iki markamızın da smokin koleksiyonları, dünyanın en nadir bulunan ve en kaliteli kumaşlarını kusursuz terzilik ve nano teknoloji ile birleştiriyor ve böylelikle her daim erkeklerin tercih unsuru olmaya devam ediyor” diyor.

Her iki markanın da Ceremony koleksiyonlarına her sene farklı tarzlar ve günün trendlerine uygun kumaşlar, renkler ve aksesuarlar eklediklerini belirten Orakçıoğlu, bu yaz sezonunda Damat Tween’de ekru ve siyahın ön planda olduğu modellerin bulunduğunu söylüyor. Orakçıoğlu, şöyle devam ediyor:

“Bildiğiniz gibi geçtiğimiz yıl salgında pozitif vaka sayılarının en yüksek olduğu dönemlerde Covid-19 salgını ile mücadele kapsamında nikah, düğün, mezuniyet gibi çok sayıda etkinlik ve organizasyon yapılamadı. Şimdi normalleşmenin başlamasıyla artık ertelenen organizasyonlar hayata geçmeye başladı ve bunun sonucu olarak takım elbise, smokin gibi ürünlere olan taleplerde de büyük artış oldu. Türkiye’de yılda yaklaşık 600 bin kişi evleniyor. Bu rakam geçen yıl pandemi nedeniyle 350 bin olmuştu. Geçen yıldan ertelenen etkinlikleri de düşünürsek bu sene 1 milyona yakın kişi evlenecek. Bunun yanında mezuniyet baloları gibi öğrenci etkinlikleri de söz konusu. Dolayısıyla Damat Tvveen ve D’S damat smokin ve takım elbiseye olan ilginin çok yoğun olduğunu söyleyebiliriz.”

“KOLEKSİYONU HER SENE GENİŞLETİYORUZ”

Kiğılı CEO’su Hilal Suerdem, şal yaka, sivri yaka, mono yaka ve kruvaze olarak piyasaya 4 ana model smokin sunduklarını belirtiyor. Renk, model, desen, kumaş çeşitliliği ile birlikte firmanın birçok farklı smokin çeşidi bulunuyor. Şal yaka, sivri yaka, mono yaka smokinlerin yelekli modeller olduğunu belirten Suerdem, bunların tercihe göre yeleksiz de kullanılabildiklerini söylüyor. Suerdem, “Yeleklerin hepsi özel desenlerle tasarlanıyor. Smokin grubu ürünlerimizin yüzde 95’i çıkabilen yakalı modellerden oluşuyor. Smokin modellerimiz istendiğinde sonradan takım elbise olarak da kullanılabilecek şekilde oluşturuluyor. Farklı tarzlara hitap eden papyon tasarımları, kusursuz terzilik anlayışı, ince el işçiliği ve en iyi kumaşlar ve kalıplardan oluşan smokin koleksiyonu bedeninize tam oturarak, doğru renk ve kompozisyonlarla uyumlanıyor” diyor.

Her sezon bir öncekine göre smokin koleksiyonunu genişlettiklerini ifade eden Suerdem, düğün sezonu boyunca her ay 8-10 bin adet smokin ürettiklerini vurguluyor. Suerdem, şöyle devam ediyor:

“Değişen trendlere uygun olarak şık tasarımlar ve aksesuarlarla koleksiyonu daha da genişletiyoruz. Smokin, erkek giyiminin en özel parçası ve özel günlerin ve davetlerin vazgeçilmezi. Düğün ve nikah yoğunluğunun en üst seviyede olduğu bu dönemde de yoğun talep dolayısıyla düğün ve nikahlarda, özel davetlerde erkeklerin tercihi olmaya devam ediyor. Geçen yıla göre smokin talebinde ciddi bir hareketlilik yaşanıyor. Bu yıl geçen yıla kıyasla 700-750 bin adet daha fazla smokin talebi bekliyoruz. Kısıtlamaların azalmasıyla birlikte yaz düğünlerinin sayısında artış var. Beraberinde mağazalara giriş yapan müşteri sayısı da yüzde 30 oranında artış gösterdi. Biz de düğün sezonunun açılmasıyla ekstra bir yoğunluk yaşıyoruz ve ciddi oranda smokin talebi alıyoruz.”

Smokin alışverişlerinin genellikle aileyle birlikte yapıldığını kaydeden Suerdem, bu yüzden smokin alışverişinin takım elbise, gömlek, kravat gibi ürünlerin satışını da artırdığını belirtiyor. Suerdem, “Damatlığın ekonomik hacmini net olarak ölçümleyemiyoruz. Çünkü smokin alışverişi için mağazalara gidenler sadece smokin alıp çıkmıyorlar. Sektörel bazda ortalama söyleyecek olursak 1.5 milyar TL ciro civarında ekonomik hacimden bahsedebiliriz” diyor.

ORTALAMA 15 MODELİ VAR

Gürmen Group’un Ramsey markasının “Ramsey Tuxedo”; Kip markasının ise “Kip Ceremony” adını verdiği smokin takım, smokin ceket, smokin gömlek ve aksesuarlarından oluşan özel koleksiyonları bulunuyor. Gürmen Group Markalardan Sorumlu Yönetim Kurulu Üyesi Zeynep Doğan, bu ürün grubunda her iki markanın da ortalama 10 ile 15 arasında smokin modelinin bulunduğunu kaydediyor. Doğan, “Ayrıca markalarımızın moda ve teknolojiyi buluşturma gücünü kullanarak tasarlanan daha uzun ve fit gösteren, yüzde 50 daha hafif hissettiren kalıplar ile ter kokusunu hapse-f den ya da su, yağ, içecek lekesi tutmayan yenilikçi smokin gömlek modelleri de koleksiyonumuzda yer alıyor” diyor. Ramsey Tuxedo ve Kip Ceremony koleksiyonlarında; smokin ta-‘ kim, smokin ceket, yelek, smokin gömlek, papyon, kol düğmesi, kemer, kuşak, ayakkabı, yaka 1 çiçeği, pantolon askısı gibi düğünlerin yanı sıra tüm davetlerde kullanılabilecek erkeğin şık görünüm beklentilerini karşılayacak tasarımlar ve ak-1 sesuarlar bulunuyor. Doğan, şöyle devam ediyor: “Ramsey’de ayrıca yeni nesil kişiye özel dikim hizmetimiz Made to Measure ile erkeklere kumaşından kalıbına ve aksesuarlarına kadar beklentilerine ve kişisel tercihlerine göre şekillenen bir smokine sahip olma ayrıcalığı da sunuyoruz. Bu sayede düğünlerinde ya da bir davette tam da görünmek isteyecekleri özel bir stile sahip oluyorlar. Son yıllarda smokin sadece düğün ya da resmi davetlerde kullanılan bir ürün olmaktan çıkarak erkeğin şık görünmek istediği birçok ortamda kullandığı anahtar parça haline geldi. Her yaştan erkeğin gardırobuna girmeye ve tercih edilmeye başladı. Bu yıl pandemiden kaynaklı yaşanan kısıtlamalar, düğün, nişan ve davetlerin ötelenmesi ya da iptal edilerek yeni tarihlerin belirlenmesi nedeniyle özellikle yaz dönemine sıkışan organizasyonlar; smokin talebinde yaklaşık yüzde 80 artış oluşturdu. Normalleşme süreciyle birlikte; yaz düğünleri arttığı ve sonbahara kadar da yoğun bir dönem geçirileceği için sezonun ruhuna uygun; ekru, beyaz, mavi-gri, mavi gibi açık renklerin koleksiyondaki varlığı güçlendi. Bu renklerde gelen talepler nedeniyle model artışları yaşandı. Smokin talebi pandemiye rağmen; hem mağazalardan hem online’dan hiç ara vermedi.”

“SATIŞLARIMIZ ÇOK İYİ”

Bu yaz Altınyıldız Classics smokin koleksiyonu 15 farklı modelden oluşuyor. Firma desenli, düz kumaşların, bordo, lacivert, siyah ve beyaz gibi renk alternatiflerinin yanı sıra yelekli, yeleksiz ya da kruvaze gibi formlarla farklı tasarımlar sunuyor. Altınyıldız Classics Kurumsal İletişim ve Görsel Tasarım Direktörü Uğur Gülce, “Tasarım kadar fonksiyona da önem verdiğimiz smokinlerimizde tercih ettiğimiz kırlangıç, şal ve mono yakalar, takıp çıkarılma özellikleri sayesinde smokinin takım elbise olarak kullanılmasına da imkan veriyor. Bu özel tasarım detayı ile hem smokin hem de takım elbiseyi tek parçada sunuyoruz” diyor.

Her sezon Altınyıldız Classics smokin koleksiyonunu müşterilerin beklentileri doğrultusunda yenileyip zenginleştirdiklerini ifade eden Gülce, gelecek sezonda da koton, keten, örme gibi kumaşlarla geliştirerek kır konseptinden salon düğünü konseptine uzanan geniş bir smokin koleksiyonu sunmayı hedeflediklerini vurguluyor. Gülce, sözlerini şöyle sürdürüyor:

“Tüketicilerimizin smokinlerimize ilgisi oldukça yoğun, satışlarımız çok iyi gidiyor. Gerek tasarımlarımız gerek mağazada sunduğumuz hizmet açısından müşterilerimizin en özel günlerinde bizi tercih etmeleri bizim için çok kıymetli. Biz de bu sorumluluktan yola çıkarak müşterilerimizin ihtiyaçlarını karşılayabilmek için sürekli yeni projeler geliştiriyor ve smokin işine oldukça özen gösteriyoruz. Son olarak “Smokinbizimisimiz.com” isimli randevu platformunu hayata geçirdik. Bu platform için özel bir smokin çekimi gerçekleştirdik. Müşterilerimiz buradan beğendikleri smokinleri ve bedenlerini seçerek diledikleri mağazamızdan randevularını oluşturabiliyor. Randevu zamanı geldiğinde ise seçtikleri smokinler önceden hazırlanmış bir şekilde ve satış danışmanımız eşliğinde mağazada kendisini bekliyor oluyor. Bu ayrıcalıklı smokin hizmetini sürekli geliştirerek müşterilerimizle buluşturmaya devam edeceğiz. Hedefimiz bu platformun ilerleyen zamanlarda damat adaylarına rehberlik edecek çok yönlü bir projeye dönüşmesi diyebiliriz.”

Mehmet BERKE / Bisse Genel Müdürü
“Zamansız bir ürün”

Her zamanki Bisse kalitesi ve uzmanlığıyla 9 model ve 14 farklı renk smokin koleksiyonumuzu müşterilerimizin beğenisine sunuyoruz. Ayrıca papyon setleri, siyah ve beyaz Ata yaka gömlekler ile rugan ayakkabılar da, koleksiyonun tamamlayıcı unsurları olarak mağazalarımızda. Smokinin bir sezonu yok yani zamansız. Biz de bu bilinçle koleksiyonumuzu her zaman güncel tutuyor ve ürün yelpazemizdeki yerini devamlı genişletiyoruz. Geçen sene içinde bulunduğumuz kapanma ve düğünlerin yapılamaması smokine olan ilgiyi azaltmıştı. Normalleşme dönemine girilmesiyle birlikte, ilginin arttığını ve bunun satışlarımıza yansıdığını görüyoruz. İlginin artmasının en önemli sebebi normalleşme dönemine geçilmesiyle birlikte düğün sezonunda olmamız. Smokin zamansız bir ürün, koleksiyon yapımızda sürekliliği her zaman devam edecek.

ÖZBEY MEN
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir