Tasting Alaçatı ve Peak Tals İle Global Bir Değer Yaratılıyor

Tasting Alaçatı ve Peak Tals İle Global Bir Değer Yaratılıyor

ALAÇATI’NIN YÖRESEL LEZZETLERİNİ YAŞAM KÜLTÜRÜNÜ VE ÖZEL MOTTOSUNU HEM YERELDE HEM DE GLOBALDE ÇOK DAHA GENİŞ BİR KİTLEYE ULAŞTIRMAYI HEDEFLEYEN TASTING ALAÇATI, 11-13 MAYIS TARİHLERİ ARASINDA GURME DENEYİMLER YAŞAMAYI ÖNEMSEYEN YÜZLERCE KİŞİNİN KATILIMIYLA İLK KEZ DÜZENLENDİ.

Alaçatı’nın en iyi restoran ve otelleri; özel menüleri, etkinlikleri ve atölye çalışmaları ile hedef kitlesi için gurme deneyimler kurguladı. Antika fincan sergisinden kahvaltı eşliğinde enginar reçeli atölyesine, lavanta hasadından Vadi Alaçatı’da sebze çapalamaya kadar pek çok keyifli etkinlik düzenlendi. Sıra dışı insanların sıra dışı buluşması PEAK’Talks kapsamında ise Türkiye’nin önde gelen şefleri, tadım uzmanları, Ege’nin, Çeşme’nin ve Alaçatı’nın başarı hikayesi haline gelmiş isimleri sıra dışı hikayelerini anlatarak ilham verdi. Bu kapsamda hem PEAK Talks hem de Tasting Alaçatı’nın en önemli vizyonu; bölgenin, uluslararası gezginlerin seyahat ajandasına girebilmesi…

10 ÜNLÜ ŞEFTEN ÖZEL BİR MENÜ

12 Mayıs akşamı Alaçatı’da köy meydanında kurulan Kristal Masa’da 10 Türk ve yabancı şef bir araya geldi. Yerel lezzetlerin modern çizgilerle harmanlandığı bu özel menüyü Platin Dergisi olarak deneyimledik. Gecede dünyadan önemli şefler; Diego Prado, Giuseppe lannotti, Pere Planaguma ve Türkiye’den Aylin Yazıcıoğlu, Caner Tübek, inanç Çelengil, Maksut Aşkar, Mustafa Otar, Serkan Çakır ve Yılmaz Öztürk, Kristal Masa’da Alancha’nın yaratıcısı, Yek ve Atelier Malt’ın işletmecisi ve şefi Kemal Demirasal önderliğinde mutfakta harikalar yarattı. Birbirinden yetenekli şefler, Ege malzemeleri ile yaratıcı bir menü kurguladı. Pere Planaguma’nın taze bezel-yeli bakla spesiyali ile Michelin yıldızlı İtalyan şef Giuseppe lannotti’nin enginar spesiyali gerçekten enfesti. Şilili şef Diego Prado’nun hazırladığı mavi kuyruklu karides spesiyalini ise Mustafa Otar ve inanç Çelengil’in Ege otları kavurması takip etti. Caner Tübek’in imzasını taşıyan barbun balığından sonra konuklara Yılmaz Öztürk ve Maksut Aşkar’ın birlikte hazırladıkları oğlak yemeği sunuldu. Şef Aylin Yazıcıoğlu ise geceyi sakızlı kabak çiçeği sütlaç konseptiyle taçlandırdığı özel spesiyaliyle tamamladı.

İLHAM VERİCİ HİKAYELER

Projenin küratörü ve yaratıcılarından Kemal Demirasal önderliğinde 12-13 Mayıs tarihlerinde Alaçatı Yek’te gerçekleşen PEAK Talks konferansının ana teması Ege’ydi. Ege’de yaşamak, Ege’de yaşlanmak, Ege’den ilham almak, Ege’den beslenmek kısacası rüzgarı, denizi, kokusu, bereketi ile yosun ve yeşilin iç içe geçtiği bu coğrafyanın güzellikleri ve sürdürülebilirliği konuşuldu. Yurt dışından gelen misafir şefler, Ege bağlarında, Çeşme ve Alaçatı sokaklarında yollarını kaybederken yerel mezatlardan ve pazarlardan aldıkları malzemeler ve Ege’nin ilhamı ile sıra dışı bir sofranın kurucuları oldular. Arkas Turizm, BiletPro, Kristal Yağları, Lucien Arkas Bağları ve Arkas Trio değerli katkılarıyla PEAK’e ilk yılında destek verdi.
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir