Vitrinler Bot ve Çizme Modelleri İle Doldu

Vitrinler Bot ve Çizme Modelleri İle Doldu

KARA kış yüzünü göstermeye başladı. Anadolu’nun neredeyse tamamı kar altında. İstanbul’a beklediğimiz kar henüz yağmasa da hava sıcaklığı bakımından İstanbul’un da Anadolu’dan geri kalır yanı yok. Bir anda bastıran soğuklar günlük yaşamı etkiliyor. Havaların bir anda soğuması anında mağaza vitrinlerine de yansıdı, özellikle ayakkabı firmalarının mağaza vitrinlerini envai çeşit botlar doldurmaya başladı. Bot satışları bir anda hareketlendi. Sezonda tüketicilere yüzlerce farklı model ürün sunan firmalar artan satışlardan son derece memnun.

Boyner’in 2019-2020 kış sezonu ürün gamında yaklaşık 550 bot modeli yer alıyor. Çocuklara yönelik ürünler dahil olmak üzere kadın botlarında 300, erkeklere yönelik ürünlerde ise 250 model seçeneği bulunuyor. Boyner Büyük Mağazacılık Satış Genel Müdür Yardımcısı Haşan Şimşek, her yeni sezonda olduğu gibi 2019-2020 kış sezonu öncesinde de bot koleksiyonundaki çeşitliliği artırdıklarını belirtiyor. Şimşek, “Erkek, kadın ve çocuk koleksiyonlarımızda, özellikle suya dayanıklı soft shell malzemelerden üretilmiş ürünlere daha geniş bir seçki ile yer verdik. Güncel moda trendlerini tüketicilerle buluşturan bir marka olarak son dönemde oldukça ilgi gören bağcıksız botlar ve yine kadın modasının sezon trendlerinden beyaz botlar koleksiyonlarımızda bulunuyor” diyor.

“SU GEÇİRMEYENLERE İLGİ YOĞUN”

Bot koleksiyonlarını oluştururken konfor ve sağlığı bir arada sunan ürünleri tercih ettiklerini vurgulayan Şimşek, satışa sundukları botların ağırlıklı olarak gerçek deri malzemeden üretildiğini belirtiyor. Deri cinsi olarak daha çok nubuk, floter ve analin deriler tercih edildiğini söyleyen şimşek, şöyle devam ediyor:

“Koleksiyonlarımız arasında Türkiye’de üretilen ürünler olduğu gibi üretimi yurtdışında yapılan ürünler de bulunuyor. Marka ve model bazında su geçirmez özellikli malzemelerden üretilen botlarımız soğuk kış ayları için en çok tercih edilen ürünler arasında. Gore-Tex ve Soft Shell malzemeler, bu kış su geçirmez modellerimizde kullanılan özel teknikli malzemeler olarak öne çıkıyor. Taban olarak genellikle kış aylarında soğuğu absor beden, kayganlığa karşı dirençli olan kauçuk malzemeli tabanlar kullanılıyor. İç malzeme olarak ise ayağı sıcak tutacak malzemelerin kullanıldığı ürünler tüm koleksiyonlarda öne çıkıyor. Ayrıca National Geographic botlarımızdaki Dry-Tex teknolojisi, su geçirmez özelliğinin yanı sıra ayakların tamamen hava almasına olanak sağlıyor.”

Bu kış sezonunda postalların ve outdoor botların en çok tercih edilen modeller olarak öne çıktığını ifade eden Şimşek, siyah rengin yanında vizon ve gri rengin de büyük ilgi gördüğünü söylüyor. Şimşek, “Kadın koleksiyonuna baktığımızda ise kürk aksesuar-lı ve detaylı botların tercih edildiğini söyleyebiliriz. Ayrıca hayatımızda büyük yer kaplayan sneaker modellerin tabanları da bu sezon botlar için kullanılmaya başlandı ve bu modeller kadınlar tarafından büyük ilgi görüyor” diyor. Bot fiyatları hakkında da bilgi veren Şimşek, sözlerini şöyle sürdürüyor: “Kadın koleksiyonumuzdaki bot fiyat aralığımız 199.90 TL’den başlayarak 1.999.90 TL’ye kadar uzanan geniş bir yelpazede, erkek koleksiyonumuzdaki ürünler ise 199.00 Tl. ile 1.399 TL arasında. Müşterilerimiz, Boyner çatısı altında yürüttüğümüz farklı kampanyalar ve indirim fırsatları ile pek çok ürün grubuna avantajlı fiyatlarla ulaşabiliyor.”

“TAMAMI TÜRKİYE’DE ÜRETİLİYOR”

Tergan Deri’nin bu sezon sonbahar/kış koleksiyonunda 110 kadın, 60 erkek bot çeşidi bulunuyor. Bu sezon bot koleksiyonunda model sayısını artırdıklarını belirten Tergan Genel Müdürü Altan Erdinç, “îklim koşulları ülkemizde satışı etkileyen en önemli faktör. Havaların soğumasıyla birlikte satışlarda da hareketlenme başladı. Belli bir dönem arzın talebin çok üstüne çıkmasıyla İstenilen seviyede olmayan satışlar, arz ve talebin dengelenmeye başlamasıyla daha iyi bir yere gelecek gibi görünüyor. Bunu 2020’de çok daha iyi görebileceğimizi söyleyebiliriz. Moda ve yaşamın tüketiciyi daha fazla bot kullanımına itmesiyle biz de model sayımızı artırdık. îklim koşullarını göz önünde bulundurarak daha moda olan ürünlere yer veriyoruz. Bu sezon güncel, spor botların yanı sıra topuklu süet botları da koleksiyonumuza ekledik” diye konuşuyor.

Koleksiyonlarında bulunan botların makine ve el işçiliği ile yurtiçinde üretildiğini vurgulayan Erdinç, ağırlıklı olarak İstanbul’daki atölyelerde, bunun yanında İzmir, Gaziantep ve Adana’da da üretim yaptırdıklarını belirtiyor. Tüketicilerin daha pratik ve rahat kullanımı olan ürünlere yöneldiğini kaydeden Erdinç, bu yüzden rahat ve spor botların öne çıktığını ayrıca topuklu ergonomik ürünlerin de tercih edildiğini belirtiyor. Erdinç de daha çok siyah renklerin ilgi gördüğünü belirtirken, bununla birlikte kahverengi, haki, kum ve bej renklerin de çok satıldığını söylüyor, Eskiden ayakları soğuk ve yağıştan korumak için kullanılan botların artık modanın tamamlayıcısı haline geldiğine işaret eden Erdinç, kullandıkları malzeme ve fiyatlar konusunda şunları söylüyor:

“Ürünün modanın yanı sıra kalite olarak üst seviyede olabilmesi için malzeme konusunda çok titiz davranıyoruz. Günlük kullanımda daha çok floter diye adlandırdığımız daha kaim ve sürtünmeye daha dayanıklı bir deri kullanıyoruz. Diğer deri çeşitlerimiz ise analin, nubuk ve süet. Salon tarzı ayakkabılarda açma, bufalo ve rugan tarzı deriler kullanıyoruz. Kış sezonunda yaklaşık 45 bin çift kadın botu, 35 bin çift de erkek botu satıyoruz. Bu sezon satış adedimizi yüzde 7 civarında artırmayı planlıyoruz. Kampanyaların uygulanma dönemlerine göre değişiklik göstermekle birlikte kadın botları 180-450 TL, erkek botları ise 210-420 TL arasında.”

KÜRKLÜ MODELLER ÇOK SATIYOR

Moon Boot, UGG, Pegia, Mou gibi Avustralya ve Yeni Zelanda markalarının distribütörlüğünü yürüten Deriden, bu sezon piyasaya yüzlerce farklı modelde bot sundu. Özellikle kar botlarıyla dikkat çeken firmanın kürklü ürünleri hayli ilgi görüyor. Kadın, erkek, çocuk tüm kategorilerde ürünleri bulunan firma, her bir markaya yüzde 20 ila yüzde 70 arasında farklı oranlarda indirim uyguluyor. Havaların soğumasıyla birlikte satışların arttığını belirten firma yetkilileri, kürklü modellere birkaç sezondur ilginin yoğun olduğunu söylüyorlar.

Bot koleksiyonuyla göz dolduran firmalardan bir başkası da Desa. Bu sezon yüzlerce farklı modele yer veren firmanın özellikle kovboy çizmeleri ilgi çekiyor. Deri, süet ve nubuk olmak üzere tüketicilere farklı alternatifler sunan firmanın indirim kampanyası da sürüyor. Firmanın ürünlerinde Şubat sonuna kadar yüzde 55 ile 60 arasında indirim var. Ayrıca ikinci ürüne yüzde 30 oranında bir indirim daha uygulanıyor.

“SATIŞLAR GAYET İYİ”

Kadın botu üreticisi Bate Ayakkabı’nın ise bu sezon koleksiyonunda 1.500 farklı model ürün bulunuyor. Model sayısını bu yıl yüzde 20 civarında artırdıklarım belirten firmanın Yönetim Kurulu Başkanı İlhami Yıldız, model sayısını artırırken küresel çaptaki eğilimleri ve günlük kullanıma uygun olması kriterlerini de göz önünde bulundurduklarını vurguluyor. Firmasının tüm üretimini İstanbul’da gerçekleştirdiğini ifade eden Yıldız, üretilen botlarda yüzde 100 gerçek Türk derisi kullanıldığmı vurguluyor. Yıldız, îç piyasadaki satışlar gayet iyi. Türk insanı kadın erkek fark etmeksizin ayakkabı alışverişinden keyif alıyor. Havaların soğuması satışlarını artırdı. Hem kıyafet modasında, hem de ayakkabıda ‘eskiye dönüş’ olarak adlandırdığımız tasarımlar oldukça talep  görüyor. Firma olarak bu talebi tasarım ekibimizle ‘yenilenen eski’ olarak adlandırdık ve bu doğrultuda botlar ürettik. Bu tasarımlarımız çok rağbet görüyor. Fiyatlarımız yurtiçi ve yurtdışı satışlarda farklılık gösteriyor. Yurtiçinde oldukça değişken bir etiket yelpazemiz var. İhracatta ise çift başına 40 ile 150 dolar arasında değişiklik gösteriyor” şeklinde konuşuyor.

SAĞLIK ON PLANDA

Kadın botları üreticisi bir başka firma da Sofia Baldi. Bu sezon için yaklaşık 175 farklı renk ve modelde bot üretimi gerçekleştirdiklerini belirten firmanın Yönetim Kurulu Başkanı Bayram Polat, bot koleksiyonlarının spor, klasik ve modern çizgiler taşıyan aksesuarlı ve aksesuarsız olmak üzere geniş bir yelpazeye sahip olduğunu söylüyor. Üretim yaparken şıklığı yansıtan moda ve tarz ürünlere her zaman öncelik verdiklerini belirten Polat, insan sağlığına zararlı hiçbir malzeme kullanmadıklarını vurguluyor. Polat, sözlerini şöyle sürdürüyor: “Üretimin tamamını İstanbul’da kendi atölyemizde yapıyoruz. Spor modellerde gerçek kauçuk taban, klasik ve modern tarz modellerde kösele ve neolit taban kullanıyoruz.

Aksesuar olarak kullanılan taş ve metal malzemelerin yüzde 80’i ithal ve testlerden geçiriliyor. Moda ürünleri ürettiğimiz için her sezon koleksiyonumuzu yüzde 90 oranında yeniliyoruz. Fermuarlı botları kullanım kolaylığı ve daha çok tercih edilmesinden dolayı modellerimizde daha fazla kullanmaya özen gösteriyoruz. Bu yıl rugan modeller, kovboy modeller, farklı şekilli ökçeye sahip modeller oldukça revaçta. Ayrıca zımbalı, pimli, yüksek topuklu, gizli topuklu, kroko deri ve tilki kürklü bot modelleri ön plana çıkıyor.”

Modanın tamamlayıcısı

Eskiden ayakları soğuk ve yağıştan korumak için kullanılan botlar artık modanın tamamlayıcısı haline gelmiş durumda. Bu kış postallar ve outdoor botlar en çok tercih edilen modeller olarak öne çıkıyor. Kadın botlarında kürk aksesuarlı ve detaylı botların daha çok tercih edildiği görülüyor. Sneaker modellerin tabanları da bu sezon botlar için kullanılmaya başlandı ve bu modeller de kadınlar tarafından büyük ilgi görüyor. Bufalo ve rugan tarzı derilerden üretilenlere de rağbet fazla. Spor modellerde gerçek kauçuk taban, klasik ve modern tarz modellerde ise kösele ve neolit tabanlar ağırlıkta. Botların iç kısmında deri ve sıcak astar diye tabir edilen kumaş ve yün kullanılıyor.

İç astarlar genellikle soğuğa karşı ayağı sıcak tutan malzemelerden seçiliyor. Renk olarak en çok ilgi görenler ise siyah, vizon ve gri renkler. Bununla birlikte kahverengi, haki, kum ve bej renkler de çok satıyor.

“Ayakkabı İmalat ve Ticareti Değer Kredisi”

Ziraat Bankası’nın reel sektöre sağladığı imkanlara yenilerini eklemek üzere yapılan çalışmalar doğrultusunda, imalat, ticaret ve satış dahil olmak üzere faaliyet zincirinin tamamını kapsayacak şekilde tasarlanan “Ayakkabı İmalat ve Ticareti Değer Kredisi” ürünü hayata geçirildi. Sektörde yer alan, imalatçı firmalara, istihdamın devamını sağlamak üzere mevcut çalışan başına 50 bin TL’ye kadar, ilave istihdam taahhüdünde bulunması durumunda ise, ilave istihdam başına 150 bin TL’ye kadar, 12 ay anapara ödemesiz, azami 60 aya kadar vadeli, düşük maliyetli, Hazine destekli KGF kefaletiyle, sektöre özel İstihdam Odaklı İşletme Kredisi kullanımı sağlandı. Toptan veya perakende ticari faaliyette bulunan firmalara ise Ziraat Bankası’nın anlaşmalı imalatçı firmalarından yaptıkları mal alımlarmda kullanılmak üzere dokuz aya kadar anapara ödemesiz, 24 aya kadar vadeli Mal Alımına Yönelik İşletme Kredisi kullanma imkanı sağlanıyor.

Fikret ŞERAFETTİNOĞLU / Scooter Ayakkabı Yönetim Kurulu Başkanı
“600 parçalık koleksiyon hazırladık”

İstanbul Hadımköy’deki fabrikamızda aylık 50 bin çift üretimimiz var. Bunun önemli bir kısmını bot oluşturuyor. Bu sezon için 600 parçadan oluşan bir koleksiyon hazırladık. Kadın, erkek, çocuk tüm kesimlere hitap ediyoruz. Ürünlerimizi bayilerimiz kanalıyla tüketicilerle buluşturuyoruz. Türkiye genelinde 500 bayiimiz var. Askeriyeye de bot üretiyoruz. Kış mevsiminin tam yaşanmaması satışları olumsuz etkiliyor fakat bazı firmaların kapanması nedeniyle piyasada oluşan boşluklar satışları artırdı. Fiyatların artması da cirolara yansıdı. Anadolu’daki satışlar iyi fakat satışları en fazla üç büyük şehir etkiliyor. Özellikle İstanbul bu konuda belirleyici. Bu yıl ihracata da ağırlık vermeye başladık. İtalya’daki fuardan yeni döndük. Avrupa piyasaları henüz istediğimiz canlılıkta değil. Çevre ülkelerde yaşanan siyasi olaylardan piyasalar etkileniyor. Yine de ihracatı artırmaya çalışıyoruz.

Zafer MERCAN / Nehir Ayakkabı Yönetim Kurulu Başkanı
“80 bin çift bot ürettik”

Manisa’daki tesisimizde perakendecilere kadın botu üretiyoruz. Bu sonbahar/kış koleksiyonumuzda 100’ün üzerinde model var. Tüm botlarımız birinci sınıf derilerden üretiliyor. Tabanları kauçuk poliüreten ve eva malzemelerden yapılıyor. Kullandığımız aksesuarlar dahil tüm materyallerimiz azo-fıtalat testlerinden geçiyor. Koleksiyonumuzu her sezon trendlere uygun olarak yeniliyoruz. Bu sezon için 80 bin çift bot ürettik. Üretimimizi her sene artırıyoruz. Bu sezon daha çok spor ve comfort tarz botlara ağırlık verdik. Sarı, beyaz, siyah, haki en çok satışa sunduğumuz renkler. Havaların soğumasıyla talepler de gelmeye başladı ancak iç piyasada ciddi bir dalgalanma var.

Bunda bazı firmaların konkordato ilan Şpa fğbjak etmeleri etkili. İç piyasadaki dalgalanmayı jğ| ihracatla aşmaya çalışıyoruz. Yurtdışı jijr piyasalar bu sıralar hareketli. Bu yüzden ihracata daha fazla ağırlık veriyoruz.

Fazilet KALE / Altis Ayakkabı Yönetim Kurulu Üyesi
“Western modası”

Kadın ayakkabısı üzerine uzmanlaşmış bir firma olarak üretimimizi İzmir Bornova’daki fabrikamızda gerçekleştiriyoruz. Bu sonbahar/kış sezonu için 15 model bot, 25 model ayakkabı ürettik. Ürünlerimiz gerçek deriden üretiliyor. Kullanılan tüm malzemeler azofitalat testlerinden geçiyor.

Deri çeşidimiz ve renk skalamız çok geniş. Her modelde en az üç deri çeşidiyle birlikte farklı renkler ve aksesuarlar kullanıyoruz. Bu açıdan koleksiyonumuz çok zengin. Bot ve koleksiyonumuzda bu sezon klasiklerin yanı sıra western modellere de yer verdik. Bu sezon western modası var.

Ayrıca blok topuklu çizmeler ve klasik postal botlar da ön planda. Ürünlerimiz iç piyasada 300 ile 600 TL arasında perakende fiyata satılıyor. Sektörümüz iki yıldır sıkıntı yaşıyor. İnsanlar alışveriş için indirim günlerini bekliyor, bu da karlılığı düşürüyor. Gelen taleplere bakılırsa kış sezonu üretimimizde artış yapacağız.

ÖZBEY MEN




Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir