Vücudumuzda İç Salgı Bezlerinden Salgılanan Hormonlar

Vücudumuzda İç Salgı Bezlerinden Salgılanan Hormonlar

Hipofiz: Beyin ve endokrin sistem arasında bağlantıyı sağlayan hipotalamusun (ön beyin bölgesi) altında bir çıkıntı şeklinde uzanır. Büyümeyi kontrol eden, cinsiyet bezlerinin çalışmasını düzenleyen, vücuttaki insülin oranını sabit tutan böbrek üstü bezlerin salgılarını ayarlayan kontrol merkezidir. Ön hipofizden tiroidi uyarıcı hormon (TSH), büyüme hormonu (GH), böbreküstü kabuk kısmını uyarıcı hormon (ACTH), prolaktin ve lüteinizan hormon (LH) salgılanır. Arka hipofizden ise va-zopressin (ADH) ve oksitosin salgılanır.

Epifiz bezi: Beyinde yer alan mercimek tanesi büyüklüğünde bir bezdir. Biyolojik saati düzenler ve ışığa duyarlı melatonini salgılar. Biyolojik saat, insan vücudundaki metabolik işlemleri, örneğin hormonların salgılanma zamanlarını düzenler.

Hormonlar

Tiroit bezi: Metabolizmamızı dengede tutar. Tiroksin (T4) denilen tiroit hormonu salgılanır. Bu hormon gerektiğinde vücutta aktif etkili hormon olanT3’e dönüşür. Ayrıca kandaki kalsiyumun seviyesini düzenlemede gerekli olan kalsitonin hormonu da salgılanır.

Timüs bezi: Tiroid bezinin altında, göğüs boşluğunda ve soluk borusunun önünde bulunur. Doğumdan önce ve doğumdan hemen sonra lenfositleri (T hücreleri) üreterek vücudu enfeksiyonlardan korur.

Paratiroid bezi: Vücutta kalsiyum metabolizmasının düzenlenmesinde rol alan parathormonu (PTH) salgılar. Kan kalsiyum düzeyinin yükselmesine ve kan fosfor düzeyinin düşmesine neden olur.

Pankreas bezi: Şeker dengemizi sağlar, insülin (kan şekerini düşürücü) ve glukagon (kan şekerini yükseltici) hormonlarını salgılar.

Böbreküstü bezi: Vücudun su, kortizon dengesini sağlar, bazı cinsiyet hormonlarını salgılar. Kabuk (korteks) kısmından aldosteron, kortizol ve bazı steroit yapıdaki hormonlar; iç (medulla) kısmından da adrenalin, noradrenalin salgılanır.

Erbezleri: Testosteron salgılar.

Yumurtalıklar: Östrojen ve progesteron hormonlarını salgılar.
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir