Yeni bir antibiyotik cinsi bulundu

Yeni bir antibiyotik cinsi bulundu

Bilim insanları, 30 yıl aradan sonra ilk kez yeni bir antibiyotik cinsi buldu. Northeastern Üniversitesinden Kim Lewis ve ekibinin, Alman ve İngiliz meslektaşlarıyla birlikte yürüttüğü araştırmada keşfedilen antibiyotiğin adı “teixobactin”.

Teixobactin, antibiyotiklere karşı bağışıklık kazanmış olan bakteri ve patojenlerle yürütülen savaşta yeni ve güçlü bir silah olarak görülüyor. Hatta keşfedilme şekli, başka antibiyotiklerin bulunmasını da sağlayabilir.

antibiyotik

Elimizdeki antibiyotiklerin artık eskisi kadar etkili olamadıkları uzun süredir bilinen bir gerçek. Bakteriler bu antibiyotiklere karşı güçlendiler ve onlarla savaşmak zorlaştı. Tedavi edilebilir basit hastalıklar yüzünden birçok insan yaşamını kaybediyor. Dünya Sağlık Örgütü, geçtiğimiz yıl, antibiyotiklere karşı vücut direncinin artmış olmasının büyük bir küresel tehdide dönüştüğünü duyurmuştu. Ancak teixobactin farklı bir antibiyotik türü; hedefteki bakterilerin hücre duvarının yıkılmasını sağlayarak onları öldürüyor. Yani ona karşı bağışıklık kazanmaları çok zor. Bu öyle büyük bir avantaj ki; bir yandan eski ilaçlara karşı güçlenmiş olan bakteriler rahatlıkla elimine edilirken, diğer taraftan insanların bu ilaçtan hiçbir şekilde zarar görmemesi sağlanacak.

Yeni antibiyotik, araştırmacılardan birinin arka bahçesindeki toprakta keşfedildi. Bilim insanları, toprağın bu açıdan zengin bir kaynak olduğunu uzun zamandan beri , biliyorlardı. Çünkü topraktaki bazı yararlı mikroplar, diğer bakterilerle hiç akla gelmeyecek şekillerde savaşıyorlar. Ancak daha önceki araştırmalarda böyle bir başarı yakalanamadı. Nedeni de basit: Bu mikroplar normal koşullar altında laboratuara taşındıklarında yeterince uzun süre dayanamıyorlar.

Son araştırmanın farkı; mikropların laboratuara taşınıp incelenmesine gerek kalmadan, bir elektronik çip kullanılarak izole edilip tekrar toprağın içine bırakılması oldu. Yenil yöntem sayesinde nasıl çoğaldıkları, büyüme ve gelişme şekilleri yakından incelendi. Araştırmacılar 10.000’den fazla izole edilmiş örnek üzerinde çalışma fırsatı buldular. Tüm bu örnekler içinde Eleftheria terrae isimli bir bakteri öne çıktı. Bu, teixobactini silah olarak kullanan bakteriydi. Bir sonraki aşamada, elde edilen örneklerden antibiyotik içerikli kimyasal bileşikleri ayrıştırmayı da başardılar.

Antibiyotiğin ilk testleri fareler üzerinde gerçekleştirildi. Testlerde direnç kazanmış bakterilerin başında gelen MRSA kullanıldı. Genellikle hastanelerde bulaşan bu bakteri, hastalarda enfeksiyon kontrol önlemleri alınmadığında yayılıyor. MRSA’ya sahip farelere uygulanan teixobactin tedavisi kısa sürede çok büyük bir başarı kaydetti. Şimdi sırada insanlar üzerinde yapılacak olan testler var. İlaç ikinci aşamada da başarılı olursa piyasaya sürülmesi için onay alacak. Bu sırada, toprağın içine gizlenmiş olup antibiyotik olarak kullanılabilecek diğer bakteriler de araştırılmaya devam ediliyor.

TUNA EMREN
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir