Yüz Şekline Göre Gözlük Seçimi Nasıl Olmalı

Yüz Şekline Göre Gözlük Seçimi Nasıl Olmalı

LIFESTYLE, premium, lüks ve spor gözlük sektöründe dünyanın önde gelen markalarını bünyesinde barındıran Luxottica, portföyündeki Ray-Ban, Vogue Eyevvear, Persol, Oakley, Giorgio Armani, Prada, Dolce&Gabbana, Miu Miu, Prada Linea Rossa, Emporio Armani, Burberry, TopTen gibi markalarının 2016-2017 Sohbahar/Kış sezonunu geçtiğimiz günlerde İstanbul’da basın lansmanı ile tanıttı. Biz bu fırsatta gözlük seçimi için önerilerde bulunmak istiyoruz.

gozluk secimi 6

YUVARLAK, DİKDÖRTGEN, KUÇUK, BUYUK…

Gözlük seçerken mutlaka yüz şeklinizin tam tersi bir gözlük modeli seçmelisiniz. Yuvarlak, toplu bir yüzünüz varsa o zaman daha köşeli ve kare bir gözlük seçmeniz lazım. Köşeli, kare bir yüzünüz var ise o zaman da yuvarlak bir gözlük… Yüzünüzün büyüklüğü lt de çok önemli. Küçük yüze mutlaka küçük, büyük yüze ise mutlaka büyük gözlük… Büyük yüze küçük gözlük takmak yüzünüzü daha küçük değil tam aksine daha büyük gösterir.

gozluk secimi 1

GÖZLÜĞÜN RENGİ DE ÖNEMLİ

Gelelim renk seçimine… Nasıl ki cilt rengimize göre makyaj ve saç renkleri belirleniyorsa, gözlükte de öyle… Elbette ki istediğiniz rengi seçebilirsiniz. Piyasada o kadar çok tasarım var ki insan hangisini alacağını şaşırıyor. Ahenk içinde görünmek istiyorsanız o zaman cilt ve saç renginize göre gözlüğünüzün rengini seçmelisiniz.

gozluk secimi

Kendimden örnek vereyim… Saçlarım bildiğiniz gibi kızıl, kahve, hafif sarı balyaj yansımaları var. Fakat kış aylarında saçlarım daha koyu kahve oluyor. Cilt rengim ise kışın beyaz, yazın çok bronz oluyor. Bu durumda çekmecemde hem soğuk renk grubuna hem de sıcak renk grubuna göre renkler var. Ne demek bu?

Hepimiz bir renk grubuna aitiz. Muslukta nasıl sıcak taraf kırmızı soğuk taraf mavi ise kendimizi de öyle düşünmeliyiz. Her zaman bu şekilde hareket ederseniz hep iyi makyaj yapabilirsiniz, saçınızın doğru rengini bulabilirsiniz ve doğru kıyafet alışverişi yapabilirsiniz.

gozluk secimi 5

Ama ben aynı zamanda nötr renk grubuna da giriyorum. Bu ne demek? Ilık su gibi düşünelim. Her iki renk grubunu da cildimde, saçımda, kıyafetlerde, gözlüklerde, takılarda kullanabilirim demek. Yani soğuk renk grubunda olan gümüşü de kullanabilirim sıcak renk grubunda olan altım da. Sadece zamanını iyi bilmek lazım. Ne zaman, hangi mevsimde hangi renkleri kullanmam gerektiğini iyi tespit etmeliyim. Her ne kadar gümüşün kışın daha güzel duracağı düşünülse de, yazın bronzlaşmca yarattığı kontrast da tende hoş durur.

gozluk secimi 4

SICAKSA SICAK…

Eskiden hepimizin bir tane gözlüğü olurdu tüm yazı onunla geçirirdik ama artık öyle değil. Gözlükler de artık tıpkı çanta ve ayakkabı kadar önem taşıyor. Yanlış gözlük seçimi tüm kıyafetinizin ahengini bozabilir.

gozluk secimi 3

Doğru model ve renkte bir gözlük seçimi ise sizin bu işi ne kadar iyi bildiğinizi gösterir. Özellikle şuna da dikkat etmek gerekiyor çanta, kemer, ayakkabı ve takılarınız ne renkteyse o gün gözlük seçiminiz de o renk grubunda olmalı. Örneğin çanta, kemer, ayakkabınızda altm tokalar vs. varsa, nasıl ki aksesuarlarınızı da altm renginde seçerdiniz işte o gün gözlüğünüz de altın veya sıcak renk grubundan bir ton olmalı.

gozluk secimi 2

Özetle gözlükler artık gardırobumuzda kendilerine ait bir alan istiyorlar. Bu yüzden mutlaka gardırobunuzun içinde bir ‘gözlük’ çekmecesi yaratın. Böylece gözlüklerinizin rengini, modelini rahatça görebilirsiniz. Nasıl ki şallarımız, fularlarımız için ayrı bir bölüm var; öyle düşünün. Çünkü gözlük o kadar güçlü bir aksesuar.
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir