Yüzen Adada Lüks Yat Konforu

Yüzen Adada Lüks Yat Konforu

Teknede yaşama fikri yeni değil. Sabahları deniz kokusuyla uyanmak, çoğu deniz tutkununun hayalidir. Fakat teknelerdeki yer sıkıntısı ve diğer problemler, ne yazık ki uzun süre teknede yaşamaya olanak vermiyor. Avusturya merkezli Orsos firması, bu hayali gerçekleştiren yüzen ada çözümüyle denizde yaşamak isteyenlere hem daha fazla yer hem de kendi enerjisini kendi üretebilen adacıklarla lüks yat konforu sunuyor.

ada yat

“Bir ada tasarlayıp pazarlamak için kullanacağım bir ihtiyaç aramadım; bu ihtiyaç vardı ve ona cevap verecek ürünü geliştirdik” diyerek özetliyor hikayesini Gabor Orsos. Henüz birkaç yıllık geçmişi olmasına rağmen dünya genelinde büyük ilgi gören Orsos Islands konseptini geliştiren ve üreten Orsos markasının kurucusu Gabor Orsos, uzun yıllar otelcilik ve emlak sektöründe çalışmış. Bu nedenle çok fazla yer gördüğünü, dünyanın en güzel yerlerinin ulaşım,, politik karışıklıklar ve altyapı sorunları nedeniyle konaklamaya uygun olmadığını sözlerine ekliyor. Bu durum, medeniyetten uzakta, el değmemiş koylarda doğayla iç içe tatil yapmak isteyenleri yat kiralamaya veya satın almaya yöneltiyor. Fakat bu da çok pahalıya mal olabiliyor.

luks ada yat

Orsos’un çözümü, ailece veya konuklarınızla tatil yaparken ihtiyacınız olacak genişlikte, gitmek istediğiniz yere götürülebilen, yüzen adacıklar. Beğendiğiniz, konaklamak istediğiniz koya demirlediğinizde, dışarıdan enerji veya temiz suya ihtiyaç duymadan (adanın kendi sistemleri bunları karşılıyor) uzun süre konaklayabiliyorsunuz, 20 metreye 37 metre ölçülerindeki Orsos adaları, 6 çift kişilik odası, mutfağı, güneşlenme terası, jakuzisi ve diğer donanımlarıyla 1.000 metrekare kullanım alanına sahip.

luks ada yat112 kişinin rahatça konaklayabileceği bu adalarda özel davet ve benzeri etkinliklerde 80 kişi ağırlanabiliyor. Teknelerin aksine, adanın tasarımı marina ve limanlara ihtiyaç duyulmayacak şekilde yapılmış: 160 metrekare güneş paneli ve sessiz rüzgar enerjisi türbini bulunan adalarda ayrıca dizel jeneratör de var. Böylece tüm elektrikli cihazlar, ısıtma ve soğutma sistemlerine yetecek enerji sağlayabiliyor. Adalarda ayrıca teknelerde kullanılan vakumlu tuvalet, atık su arıtma ve deniz suyundan içme suyu üreten, hijyenik biçimde çöp depolayalı sistemler de mevcut.

Üç katlı olarak tasarlanan Orsos adaları, 4 personel için yeterli konaklama alanının yanı sıra, yiyecek vb. ihtiyaçlar için yeterli depolama alanı, hatta iki bot için de küçük bir garajı içinde barındırıyor. Böylece adalarda yaşayanlar, ihtiyaç duydukları zaman kolayca karaya ulaşabiliyorlar. Muhteşem bir koyda demirlediğinizi ama güneşlenmek için kıyıdaki küçük plaja gitmek istediğinizi hayal edin. Hiç problem değil…

“Dünyada görüp görebileceğiniz en güzel yerlerin ve doğal güzelliklerin yüzde 80 veya 90’ına deniz yolu dışında ulaşım yoktur. Bu nedenle buralar ne yerli halkın yaşamasına ne de otel vb. tesis yapmaya olanaklıdır” diyor Gabor Orsos. Bu imkansızlık, Orsos’u, yüzen adaları yüzen bir köprü ile birleştirerek sezonluk veya kalıcı oteller oluşturulması fikrine götürmüş. Orsos adaları, kapasite ve ihtiyaca göre özelleştirilerek yüzen siteler veya resort oteller oluşturulabiliyor. Her bir Orsos adası, siparişten itibaren 18 ile 24 ay sonra teslim edilebiliyor. Kabaca 5 milyon Dolar’a mal olan bu çok özel, yüzer adalar lüks yatlarla kıyaslandığında çok daha avantajlı görünüyor. Öte yandan adaları yüzdürecek herhangi bir motor düzeneği olmadığı için, bu adaları götürmek istediğiniz yere kısa mesafelerde römorkör, uzun mesafelerde gemi ile taşımanız gerekiyor.
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir