Doğal güzellik için maske önerilerim

Doğal güzellik için maske önerilerim

Doğal güzellik için maske önerilerim

YÜZ İÇİN

Bal-yumurta akı maskesi

MALZEMELER

• 3 yemek kaşığı bal

• 1 yumurta akı

• Bir miktar buğday unu

Hazırlamşı: Yumurta akını kar gibi olana dek çırpın ve içine balı ekleyin. Eğer elde ettiğiniz karışım fazla akışkansa biraz ısıtın. Daha sonra bu karışıma yoğun bir püre kıvamı oluşana dek un ekleyin. En iyisi hazırladığınız maskeyi yüzünüze bir fırça yardımıyla sürmek. Etkisini göstermesi için 30 dakika bekletin. Daha sonra ılık suyla durulayın.

Doğal güzellik

Yoğurt maskem

Yoğurttan hazırlayacağınız maske cildinizin daha taze ve temiz bir görünüm kazanmasına yardımcı olacak.

MALZEMELER

• 2 yemek kaşığı yoğurt

• 1 çay kaşığı bal

• 1 çay kaşığı limon suyu

Hazırlanışı: Malzemeleri karıştırıp yüzünüze sürün ve 20 dakika etki etmesini bekleyin. Ardından yüzünüzü 1 litre suyun içine sıktığınız 1 adet limonla hazırladığınız suyla durulayın.

Siyah noktalara ballı maske

MALZEMELER

• 3 kaşık bal

• 2 kaşık yoğurt

• Yulaf unu

Hazırlanışı: Malzemeleri birbiriyle karıştırın. Elde ettiğiniz karışım yüzünüzde peeling görevi görecek. Üstelik bu maskenin ciltteki tahrişleri önleyici etkisi de var.

Yüz temizleyici yerine süt

Siıtiin içeriğindeki magnezyum, ciltteki fazla yağı nötralize etme gücüne sahip.

Lifting etkili yumurta akı

Yumurtanın akını yüzünüze sürün ve 10 dakika bekletin, yumurta akı kururken sertleşip büzüşür. Böylece yüzünüzdeki ince kırışıklıkları da düzleştirir. Ama yüzde küçük yaralanmalara dikkat! Çiğ yumurta akında bulunan salmonella bakterisi enfeksiyona yol açabilir.

Kuru ciltlere mayonez

Mayonezi yüzünüze sürün, nemli sıcak bir bezi yüzünüze örtün ve maskenin 30 dakika etki etmesini bekleyin.

SAÇLAR İÇİN

Mayonez-avokado kürü

MALZEMELER

• Yarım kase mayonez

• Yarım kase ezilmiş avokado

1 -2 çay kaşığı limon sııyu (sadece saçlarınız yağlıysa ilave edin)

• 1 yemek kaşığı Hindistan cevizi yağı (sadece saçlarınız kuru ise ilave edin)

Hazırlanışi: Biraz yağlı bir karışım elde edeceksiniz. Elinizdeki malzemeleri birbiriyle karıştırın. Daha sonra sıcak suyla ıslattığınız saçlarınıza ve saç derinize mayonez-avokado karışımını yedirin. Saçlarınıza bir duş başlığı takarak 20 dakika bekleyin. Ardından saçlarınızı her zaman yaptığınız gibi şampuanlayın. Eğer yağlı saçlara sahipseniz, karışıma 1-2 çay kaşığı limon suyu ilave edebilirsiniz. Saçlarınız kuru ise 1 yemek kaşığı Hindistan cevizi yağı ekleyebilirsiniz.

Muz kürü

MALZEMELER

• 1 adet püre haline getirilmiş muz

• 1 yemek kaşığı bal

Hazırlanışı: Muz ve bal karışımım kremsi bir yapı elde edene dek karıştırın. Daha sonra saçlarınızı sıcak suyla ıslatın ve karışımı saçlarınıza ve saç derinize iyice yedirin. Folyo yardımıyla saçlarınızı toplayın ve havluya sarın. Isı bu kürün saçlara daha iyi etki etmesini sağlar. 20 dakika sonunda saçlarınızı iyice durulayın ve her zamanki gibi şampuanla yıkayın. Kür sonunda saçlarınızın dolgunlaştığını ve sağlıklı bir görünüme kavuştuğunu fark edeceksiniz.

Avokado kürü

Bir avokadonun etli kısmını çatal yardımıyla ezin. Elde ettiğiniz kürü yıkanmış saçlarınıza sürün ve 10 dakika etki etmesini bekleyin. Avokadonun bileşimindeki E vitamini ve yüksek yağ içeriği saçlarınıza parlaklık kazandırır.

Saç kremi yerine süt

Sütteki yağ ve albümin saçlara özellikle yumuşaklık ve parlaklık sağlar. Sütü boş şampuan şişesine dökün. Yıkanmış nemli saçlara uygulayın ve 15 dakika etki etmesini sağlayın. Ardından soğuk suyla durulayın. Sıcak suyla durularsanız, sütün ekşime riski oluşur.

Parlaklık için limon

Limondaki doğal asit, bakım ürünlerinin kalıntılarını arındırır ve saçların parlamasını sağlar. Bir limonun suyunu sıkın, suyla inceltin ve nemli saçlara uygulayın. 10 dakika sonra saçlarınızı durulayın.

Saç rengini açmak için kahve

Kahve ve kırmızı yaban mersini suyunun özellikle kızıl saçların rengini açıcı etkisi var. Saçlarınızı yıkadıktan sonra durulama suyu olarak uygulayın. Kahverengi saçlarda yarım litre kahve kullanın, saçlarınız sarı ise karışıma 6 adet limonun suyu ve bir çorba kaşığı votka ekleyin.

El ve ayaklar için

Tırnak derisi yumuşatıcısı: Yumuşak tırnak derisi için 2 çay kaşığı ananas suyu ve 1 yumurta sarısı (bu oran sadece eller veya sadece ayaklar için yeterlidir)

Hazırlanışı: İki malzemeyi birbiriyle iyice karıştırın ve tırnak derisi üzerine sürerek 5 dakika boyunca etki etmesini bekleyin. Daha sonra tırnak derinizi tahta bir manikür çubuğuyla tırnak yatağı yönüne doğru ittirin.

Lekelere karşı limon

1 limonun suyunu suyla inceltin ve kaba boşaltın. Parmak uçlarınızı yaklaşık 5 dakika boyunca içinde bekletin. Sarı lekelerin kaybolduğunu göreceksiniz.

Törpü yerine kibrit kutusu

Kibrit kutusunun kibriti yaktığınız kısmı tırnak kırılmalarında size acil törpü görevi görür.

Ellere yulaf ezmesi

1/2 fincan yulaf ezmesini, 1/2 fincan suyun içinde 10 dakika çekmesi için bekletin. Daha sonra karışıma 1 yemek kaşığı limon suyu ve 1 çay kaşığı zeytinyağı ekleyin. Karışımla ellerinize masaj yaparak yedirin, kısa bir süre etki etmesi için bekleyin. Ellerinizi duruladıktan sonra kremleyin.

Balla neler yapabilirsiniz?

Saç bakını maskesi: 2 yemek kaşığı çam veya çiçek balını, 1 adet limonun suyuyla karıştırarak elde ettiğiniz maskeyi kuru saçlarınıza sürün. 10 dakika bekletin. Sonra iyice durulayın. Haftada bir kez uygularsanız saçlarınız doğal ve parlak bir görünüm kazanır.

El bakım maskesi: Bu maskeyi uygulamadan önce, ellerinizi zeytinyağı ile karıştırdığınız 1 kaşık balın içinde 5 dakika bekletin. Sonra zeytinyağı ile ellerinize ve parmaklarınıza masaj yaparak yedirin. Ellerinizin yumuşaklığına inanamayacaksınız.

Cilt bakım maskesi: Bir fincan içinde, 1 çay kaşığı balı, 1 çay kaşığı limon suyunu ve kıvamın koyuluğunu bozmayacak miktarda sütü karıştırın. Elde ettiğiniz karışımı yüzünüze ve boynunuza yaydıktan sonra hafifçe kuruyana kadar bekleyin. Maskeyi nemli bir sünger yardımıyla silerek temizleyin. Balın bıraktığı iz, ışıl ışıl bir cilt olacak.
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir