2016’da Ortaya Çıkan, 2017’de Yaygınlaşması Beklenen Yeni Besinler

2016’da Ortaya Çıkan, 2017’de Yaygınlaşması Beklenen Yeni Besinler

Poke (balık salatası): Bu Hawaii usulü çiğ balık salatası, gıda alanında çoktandır popüler olan bir yemek. Gıda ve restoran danışma şirketlerine göre yakın zamanda da daha popüler olacak gibi görünüyor. Soya ve susam yağı ile marinelenmiş ve üzerine deniz yosunu ile lezzet verilmiş pilavla servis edilen iri ton balığı, ahtapot gibi balık parçaları içeren bu salatalar yeni NYC restoranlarının spesiyallerinden. Lezzetli bir Omega-3 kaynağı olduğundan ve yüksek protein düşük kalorileri ile deniz ürünleri ve balığa artık çok daha sık rastlayacağız diyetlerde.

hangi-besinler

Daha iyi sporcu içecekleri: İnsanların uzun zamandır asitli içeceklerdeki kalori, şeker ve katkı maddelerine dair endişeleri var. Ancak sporcu içecekleri, her ne kadar diğer içeceklere göre daha iyi bir seçenek olmasa da, insanlar merakla bu içecekleri tercih ediyor. Vitamin, mineral ve spora özel besinsel takviyeleri ile zenginleştirilmiş sporcu içecekleri sıfır şeker içeren türleri ile de New York’ta sıklıkla sıvı ihtiyacını karşılamada alternatif olarak kabul ediliyor.

“Frankenfoods” genetiğ oynanmış etle; Genetiği oynanmış bitkilerden sonra sıra şimdi de genetiği oynanmış etlere geldi. Geleneksel olarak üretilen etlerin çevreye ve sağlığa pek çok zararları olduğu uzun zamandır tartışılıyor. Veganların başlattığı, metan gazı sorununa belki de genetik mühendisleri sonunda çözüm üretecek.

Boabab: Boabab ağacının bir meyvesi olan Boabab; C vitamininden zengin. Dokuz türünün sekizi Madagaskar ve Afrika topraklarına özgü. Boabab tüketiminin artırılması ile gittikçe artan kinoa talebinin yerini alması planlanıyor.

Değişik lezzetlerde yoğurtlar (yoğurt eklenmiş süper besinler): Her yerde baharatlarla, pancar ve balkabağı vb ile tatlandırılmış yoğurtlar bulabilirsiniz. Chobani ve benzeri dükkanlarda yoğurtla karıştırılmış yiyeceklere rastlayabiliyorsunuz. Süper besinlere, orman meyvelerine veya humusa yoğurt eklenerek hazırlanan kaselerden istediğinizi seçebilir, istediğiniz malzemeleri ekletebilirsiniz.

Her çeşit ağaç ve meyvenin suyunu çıkarmak: Bu akım ilk olarak Hindistan cevizi suyu ile başladı. Devamında akçaağaç ve huş ağacı suları piyasaya sürüldü. Buğday çimi suyu yüksek vitamin içeriği ve metabolizmayı hızlandırıcı etkisi ile en çok tercih edilenler arasmda. Kaktüs suyunu da denedim, fena değil ama merak ediyorum acaba sıradaki ne? Çam suyu? Şeftali ağacı suyu?

Algea yosunu (Spirulina yosunu): Bu mavi-yeşil, kahverengi olabilen renkli yosunlar, iki yıldır arka planda gizlenmiş duruyor. Protein içermeleri ve B grubu vitaminler, özellikle B12, potasyum, iyot, nitrat bakımından zengin olduğu için çiğ veya toz halinde salatalara, smoothie’lere ekleniyor. 2016-2017 Popüler Beslenme Trendleri için tıklayınız.
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir