2018’de herşey gümüş renk üzerinden belirlenecek

2018’de herşey gümüş renk üzerinden belirlenecek

Ayakkabıdan çantaya, aksesuardan kazağa her yerde gördüğümüz gümüş renk modası etkisini yaz sezonuna da taşıyacak. Modacılar gümüş renklerin yer aldığı koleksiyonların satış grafiğinden çok memnun. 2018’de herşey gümüş renk üzerinden belirlenecek…

BU sezon mağaza vitrinleri parlıyor. Kafamızı nereye çevirsek parıldayan bir ayakkabı ya da bir çanta tüm albenisi ile cezbediyor. Çeşit çeşit ayakkabılar, çantalar, aksesuarlar arasında gümüş ve kurşun renkli olanlar ilk göze çarpanlar oluyor. Gümüş renk modasına ayak uyduran perakende sektörü de koleksiyonlarında bu renk ürünlere daha fazla yer veriyor.

Gümüş ve kurşun rengin moda olması tesadüf değil. Malum her moda akımının arkasından ya ünlü bir fenomen, blogger ya da eğlence dünyasından bir isim çıkıyor. Bu rengi tabiri caiz ise patlatan da Amerikalı şarkıcı Beyonce oldu. Instagram hesabında uzun gümüş renk ve parıltı bir botla çekilmiş fotoğrafını paylaşan şarkıcı, takipçilerinden 2 milyonu aşkın beğeni aldı. Daha sonra Demet Akalm’m bu tarz botu Beyonce’tan önce giydiğini açıklaması ile gümüş renkli bot mevzusu magazin gündemini işgal etti. Gümüş renk modasından bihaber tüketiciler de böylece konuya vakıf oldular.

Kad n Moda Metalik Ayna Oje

KOLEKSİYONLARDA PAYI ARTIYOR

Gümüş ve kurşun renk modası sadece ayakkabı ve çanta dünyasında etkisini hissettirmiyor. Örneğin Mavi Jeans, yeni kreasyonun tanıtım fotoğraflarından bazılarında gümüş renkli montu ön plana çıkarıyor. H&M, Zara, Koton gibi markaların ürünlerine göz atarken gümüş ve kurşun renklerde kazaklar ve etekler görüyoruz. Tüketicilerin de beğenisini kazanan bu tarz ürünler koleksiyonlarda daha fazla yer alıyor.

inci Deri Yönetim Kurulu Başkanı Ali Murat Kızıl-taş, 2017-2018 sonbahar-kış koleksiyonlarında gümüş ve kurşun renkli ayakkabı, çanta ve aksesuarların genel koleksiyonlarının yaklaşık yüzde 10’una denk geldiğim belirtiyor. Kızıltaş bu trendin devam ederek 2018 yılı ilkbahar ve yaz koleksiyonunda artış kaydedeceği bilgisini veriyor.

DESA Genel Müdür Yar-b dımcısı İlker Sürek de kış koleksiyonunda söz konusu renklerin sıkça kullanıldığını ifade ediyor. “Kış koleksiyonunda kurşun rengi, yaz koleksiyonunda ise gümüş rengini kullanmayı tercih ediyoruz” diye konuşan Sürek, bu renklerin botlarda ve spor ürünlerde klasik modellere göre çok daha başarılı olduğunu ifade ediyor. Kış koleksiyonunda özellikle aksesuarlı botların yoğun ilgi gördüğünü kaydeden Sürek, “Yaz koleksiyonumuzdaki sneaker modellerde gümüş renge yoğun olarak yer verildi. Bu renklerin siyah ile kombinli olması satışını kolaylaştırıyor” diye konuşuyor.

metalik gumus 1

AYAKKABI VE ÇANTAYA İLGİ BÜYÜK

Desa’nm koleksiyonunda yer alan bot ve spor ayakkabılarda yüzde 30 oranında siyah kurşun rengi aksesuar kullanılırken yüzde 15 oranında düz kurşun rengi yer alıyor. Sürek, buna ek olarak tüm çanta ve ayakkabılardaki metal aksesuarların ağırlıklı olarak nikel olup, altın aksesuara daha az yer verildiği bilgisini paylaşıyor. Sürek’e göre, koyu metalik efektli deriler artık siyah rengin yerini tutuyor. Bu renk ürünlerin önümüzdeki yaz sezonunda, koleksiyondaki payının arttırılacağını ifade eden Sürek, “Yaz koleksiyonlarında gümüş ağırlıklı olarak bu tarza devam ediyoruz. Kurşun rengi daha az olacak” diye konuşuyor.

Boyner Kadın Giyim Grubu Satın Alma Direktörü İncilay Baydar Işık da gümüş ve kurşun rengi için “Son dönemin parlayan yıldızı” yorumunda bulunuyor. “Giyimden aksesuara, günlük giyimden abiye kıyafetlere her alanda güzel örneklerini görmek mümkün” diyen Işık, hem spor hem de şık olmak isteyenlerin bu renklere ilgi duyduğunu anlatıyor. Işık tüketicilerin ayakkabı ve çantada bu renkleri daha fazla tercih ettiğini dile getirirken bu renklerin nasıl kom-binlendiği ile ilgili şu bilgileri paylaşıyor:

“Ayakkabı ve çanta çok ilgi görüyor. Kadınlar sade kombinlerini gösterişli bir parça ile tamamlamaktan hoşlanıyor. Gümüş ve kurşun renkli aksesuarlarda bu aşamada devreye giriyor ve hem gündüz hem de gece kombinlerini tamamlayan en önemli detay olarak kadınların tercihi oluyor. Bununla birlikte, gümüş ve kurşun rengi uzun pileli etekler daha sade swetshirtler ve sneaker’larla kombinleniyor.”

yeni trend gi sac modelleri

İYİ SATIŞ GRAFİĞİ

Lidyana.com’da da bu tarz ürünlere rastlamak mümkün. Sitede yer alan koleksiyonda bu renklerin yer aldığı ürünlerin oranı yüzde 10-20 aralığında değişiyor. Bu sene özellikle aksesuarlarda metalik etkiyi oldukça yoğun kullandıklarım söyleyen Lidyana CMO’su (Chi-ef Merchandising Officer) Sinem Adaköy sözlerine şöyle devam ediyor:

“Ayakkabı ve çantada blok halinde metalik renkleri gösterirken giyim tarafında detaylarda kullanmaya çalıştık. Sadece dış giyimde bu sezon sıklıkla gördüğümüz uzay/metalik teması ürünün bütününde uygulandı ve oldukça rağbet gördü. Bu tarz ürünler doğru kurgulandığında ve kapsül koleksiyon olarak sunulduğunda iyi satış grafiği yakalıyor.”

Lidyana.com’un satış grafiklerine yansıyan bilgiler ise, özellikle gümüş renkli topuklu bootilerin, yıldız detaylı ayakkabıların ciddi ilgi gördüğü yönünde.

Bunun yanı sıra uzay temasından esinlenen metalik tonların şişme montlarda oldukça iyi bir satış grafiği yakaladığı görülüyor.

BÜYÜKŞEHİRLERDE TALEP DAHA FAZLA

Her kesimden insan modayı takip ediyor ancak söz konusu trende gösterilen ilgi şehirden şehre değişiyor. Örneğin İlker Sürek, DESA olarak bu ürünlerin İzmir ve İstanbul gibi gelir seviyesinin yüksek olduğu bölgelerde daha iyi bir satış grafiği yakaladığını ifade ediyor.

Sinem Adaköy de Lidyana.com olarak söz konusu illerin arasına Ankara’yı da ekliyor. Buna ek olarak Adaköy diğer illerdeki tüketicilerin tercihleriyle ilgili şu yorumu yapıyor: “Doğu illeri sezon trendlerini daha basic parçalarla kombinlemeyi ve daha minimal düzeyde kullanmayı tercih ediyor. Ama yine de bu illerden trend parçalara ilgi yoğun. Güney ve İç Anadolu kesimleri ise tercihlerinde daha garantici.”

metalik gumus

DÜNYA DIŞINI ANLATAN RENK

Müzik ödüllerinde, film festivallerinin kırmızı halılarında boy gösteren dünyaca ünlü yıldızların giydikleri kıyafetler, kullandığı aksesuarlar her zaman göz önünde. Dolayısıyla Beyonce, Rihanna, Gigi Hadid gibi isimlerin gümüş renkli kıyafetlerle dolaşmaları bu tarz ürünlerin satışlarına da yansıyor. Ünlü isimlerin tercihlerinin yanı sıra gümüş ve metalik renklerin moda olmasıyla ilgili Stil Danışmanı Hatice Gökçe farklı bir bakış açısı getiriyor. Gökçe, insanoğlunun dünya dışmdakine olan merakının yanı sıra gelişen teknolojiye dikkat çekiyor ve “Doğal olarak dünya dışı her türlü konuyu en iyi anlatan renk gümüş rengi” diye konuşuyor. Birkaç yıldır dünya dışından hiç olmadığı kadar çok bilgi ve görsel paylaşıldığını vurgulayan Gökçe, bu ilginin koleksiyonlara da yansıdığını kaydediyor. “Gümüş rengi şimdilik aksesuarlarla kendine yer buldu. Zamanla giysilerde de daha çok kullanılacak ve yaygınlaşacak” diyen Gökçe, bütün bu sebepler olmasa bile gümüş renginin bir şekilde modada kendine yer bulacağının altını çiziyor. Gökçe’ye göre, gümüş, kurşuni ve metalik renkleri en iyi taşıyan isim ülkemizde Yasemin Kay Ailen, yurtdışmdan ise Gossip Girl dizisi ile tanınan Blake Lively.

Hatice GÖKÇE / Stil Danışmanı

Stil tüyoları

• Açık ten rengine sahip kadın ve erkeklere gümüş rengi çok yakışıyor. Esmerler için ise gümüşün daha eskitilmiş, antik hali daha uygun.

• Siyah, antrasit, beyaz, mavi ve pembe gibi renklerle gümüş rengini rahatlıkla kombinleyebilirsiniz. Soğuk renkler gumuş ile çok yakışır ve rahat kombinlenir. Gümüş rengi açık mavi ile çok uyum içinde olur. Aynı şekilde açık pembe gümüşe en çok yakışan renklerden biridir.

Meral Candan
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir