En Özel Hediye Sağlıklı Bir Yaşam

En Özel Hediye Sağlıklı Bir Yaşam

SEVGİLİLER GÜNÜ İÇİN TERCİH EDİLEBİLECEK EN ÖZEL HEDİYE: SAĞLIKLI BİR YAŞAM

Beslenme ve Diyet Uzmanı Banu Kazanç, Şubat ayının gelmesiyle yaklaşan sevgililer günü için çiftlere özel bir hediye önerisinde bulundu. Kazanç’ın önerisi: “Sağlıklı Bir Yaşam’’ Hayatınızı daha anlamlı kılacak bu hediye ile sevgililer gününde beraberce sağlıklı bir yaşama merhaba deyin…

Beslenme ve Diyet Uzmanı Banu Kazanç, 14 Şubat’ın yaklaşmasıyla hediye telaşına giren çiftlereöneride bulundu. “Sevgililer gününde el ele verip,sağlıklı beslenme ve kalıcı kilo kayıplarına ulaşmak için yaşam tarzınızda değişiklikler yapın, yeni kararlar alın. Birbirinize; daha formda ve enerjik hissedeceğiniz sağlıklı bir yaşam hediye edin.” ifadeleriyle hediye önerisini belirten beslenme uzmanı “ Elelesağlıklı bir yaşama merhaba demek, sunabileceğiniz en özel hediyedir.” dedi.

Sağlıklı beslenmek ve kalıcı kilo vermek isteyen kişilerin diyetlerinin başarıyla sonuçlanması için yakın çevrelerinden aldıkları destek fazlasıyla önemli.” diyen Kazanç’a göre; Sağlığını korumak, enerjik olmak ve kilo vermek isteyen çiftler birlikte diyete başlamalı ve diyette birbirlerine destek olmalı. Çiftlerin kilo kaybı hedefleri farklılık gösterse de beslenme alışkanlıklarını değiştirme konusunda işbirliği yapmaları motivasyon sağlıyor.

Her bireyin besin ve beslenme ihtiyaçları; aktivite seviyesi, yaş, fiziksel özellikler gibi nedenlerle bebeklikten erişkinliğe farklılık gösterir. Bu sebeple kadın ve erkeklerin diyetleri arasında bazı değişikliklere ihtiyaç olsa da deneyimlerime dayanarak, çiftlerin birlikte diyet yapmaları ile kilo kaybı konusunda daha fazla başarı sağladıklarını söyleyebilirim.” ifadeleriyle çiftlerin ortak kararla değiştirdikleri beslenme alışkanlıkları ve uyguladıkları beslenme programlarının kilo verme sürecindeki olumlu etkisinin altını çizdi.

Diyeti monotonluktan kurtarın, diyeti renklendirin!

Diyeti keyifli bir aktiviteye dönüştürmek gerektiğine değinen Kazanç; “Besinler ve beslenme konusundaki bilgilerinizi artırmak için kitaplar alın, düşük kalorili sağlıklı yemek tarifleri öğrenin. Beraber mutfağa girin ve önlükleri takın. Öğrendiğiniz sağlıklı beslenme tariflerini denemeyi keyifli bir hobi haline getirin. Sıkıcı olan diyetleri, standart formülleri bir kenara bırakın. Günlerinizi renklendirin; Salı günleri yeşil günleri olsun, o gün tabaklarınızdayeşil renkli yiyeceklere yer açın. Mesela bu Çarşamba’nın rengi kırmızı olsun.” diyerek diyetleri monotonluktan çıkartacak tüyolar verdi.

Hediye seçerken sağlıklı yaşam önerilerini göz önünde bulundurun.

Sağlıklı besinlerin yer aldığı bilinçli bir alışveriş listesi hazırlayın. Market raflarında gereksiz kalorilerle dolu atıştırmalıkların, renkli paketlerin cazibesine kapılmayın. Su içmek için birbirinize güzel bardaklar, şık sürahi ve su içmeyi eğlenceli hale dönüştürecek renkli pipetler alın. Su şişelerinin üzerine sevgi dolu notlar yazın.” ifadeleriyle sevgililer günü için anlamlı hediye önerilerinde bulundu.

Kazanç’a göre; birlikte spor yapılacak bir merkeze üye olarak hem sağlıklı bir yaşam için ilk adım atılabilir, hem de beraberce geçirilecek keyifli bir zaman yaratılabilir.

Bu konulara dikkat, sakın yapmayın!

“Diyeti bir yarışma olarak görüp, rekabetçi bir tutum izlemeyin. Ya da aynı takımda olduğunuzu unutmayın. Yemek konusunda birbirinizin dedektifliğini yapmayın, birbirinizi eleştirmeyin ve sabote etmeyin. Kadın ve erkeğin fiziksel yapılarından kaynaklanan farklılık nedeniyle kilo verme süreçlerinin ilk ayında erkekler kadınlara göre daha fazla kilo verir.” uyarılarıyla beraber uygulanandiyette yapılmaması gereken noktalara değindi.

Unutmayın: erkek ve kadının beslenme ihtiyaçları farklılık gösterir.

Beslenme ve Diyet Uzmanı Banu Kazanç “Kadın ve erkeklerin besin tüketirken farklı tercihleri olur. Kadınlar, fazla yağlı gıdalara ‘hayır’ diyebilir. Sebze ve meyveleri istekle tüketme eğiliminde olur. Tatlılara, özellikle çikolataya ‘hayır’ demekte zorlanır. Kadınlar, erkeklere oranla daha fazla çeşitle ama daha az miktarla yetinir. Ancak her zaman atıştırmaya meyillidirler. Erkekler ise et yemeyi tercih edip, daha fazla yağlı yiyecekler tüketme eğiliminde olur. Sebze ve meyvelere itibar etmez. Erkekler proteinlere, kadınlar karbonhidratlara yönelir. Kadınlar, kilo vermek için daha az yemeği yeğlerken; erkeklere, spor yaparak kilo vermek daha kolay gelir. Erkekler diyetlerini kadınların yaptıkları gibi tatlı krizi, stres gibi nedenlerle sabote etmez. Onların sabote nedenleri farklı. Örneklemek istersek; maç seyrederken kendilerinden geçerler ve takımları ister gol atsın, ister gol yesin, kuruyemiş ve cips paketlerini art arda açar.” ifadeleriyle kadın ve erkeklerin beslenme alışkanlıklarının farklılıklarına değindi.
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir