21 Günde Kariyerini Baştan Yarat

21 Günde Kariyerini Baştan Yarat

Altan Özen
iş Kavramları Koçluk Okulu’nda Yaşam ve Kariyer Koçu/Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Kariyer Planlama Birimi Öğretim Görevlisi

21 GÜNDE KARİYERİNİ BAŞTAN YARAT

Her gün yüksek bir dağdan paraşütle adadığınızı düşünün… Sürekli yazı yazdığınızı, sürekli tiyatro sahnesinde olduğunuzu ya da sürekli yemek yaptığınızı… Yaşamınızdan tatmin olur muydunuz? Evet yaptığımız işler her ne ise bizler de o işlerle paralel hayaüar yaşıyoruz. İş Kavramları Koçluk Okulu’nda Yaşam ve Kariyer Koçu Altan Özen, kariyerimizden tatmin olma oranımızın büyük ölçüde hayatımızdan tatmin olma ölçümüzü belirlemesinden harekede kendimize sormamız gerekenleri sıralayarak başlıyor önerilerine.

21 gunde kariyer

Özen’e göre, öncelikle: ‘Nelerden hoşlanıyorum?, Neleri kolayca ve keyif alarak yapıyorum? Yeteneklerim, diğerlerine göre daha güçlü olduğum konular/alanlar neler? Başkaları benden bahsederken hangi özelliklerimi ön planda anlatırlar? Nasıl bir yaşam tarzı aslında tam da bana göre olurdu?” sorularını kendine soran kişi, ikinci aşamada 1 ile 5 yıl arasında kendini nerede görmek istediğini hayal ediyor, nasıl bir tempo ve iş ortamı beklediğini tasarlıyor. Son aşamada da o beş yıl sonraki tablo için bugün hangi adımları atması gerektiğini mevcut koşulları düşünerek belirliyor. Ancak ya bu üç adımı belirlemekte zorlanıyorsak? Gelin Altan Ozen’in ilk 21 günde değişimi ufak ufak başlatmamız için 10 adımda neler yapmamız gerektiğine ilişkin önerilerine bakalım:

1- Gün boyu kendinizle ilgili aklınıza gelen özelliklerinizi bu iş için özel hazırlanmış bir deftere not alın.

2- Farklı işler yapan, farklı kariyerleri olan kişilerle (en az beş kişi) meslekleri üzerine sohbetler edin.

3- İlgi alanlarınızı belirleyin ve bu alanlardaki çeşitli kurslara başlayın. O alanlarda çeşidi başarılar elde etmiş kişilerin hayadarını da öğrenmeye çalışın.

4- Kendinizi profesyonel bir gözden dinlemek için çeşidi kişilik envanterlerini kullanan uzmanlardan destek alabilirsiniz. Bu çalışma farkında olmadığınız taraflarınızı size gösterebilir.

5- Para biriktirmeye başlayabilirsiniz. Herhangi bir iş değişikliğine karar verirseniz ekonomik güç sizi destekleyecektir.

6- Zihninizi farklı yönlerde de geliştirebilmek için ‘yaratıcılık’, ‘problem çözme teknikleri’, ‘zihnin yapısı’ gibi konularda okumalar yapabilirsiniz.

7- Hayatınızı sadeleştirin. Hayatınızdan eneıjinizi boş yere alan konuları ya da kişileri uzaklaştırmayı deneyin. Böylece hayatıma katmak istediklerinize yer açmış olursunuz.

8- İstediğiniz değişikliği hayata geçirmek için size destek verebilecek kişileri belirleyin ve düşüncelerinizi sık sık onlarla paylaşın. Cesaret verici ve harekete geçirici bir adım olacaktır.

9- Güçlü yanlarınızın neler olduğu hakkında çalışmalar yapın. Hem kendinize, hem sizi tanıyan kişilere sorun. Yeni mesleğiniz belki de bu güçlü yanlarınız üzerine kurulacak.

10- Kendi işinizi kurma hayaliniz varsa öncelikle çeşitli girişimcilik programlarına katılabilirsiniz. Hatta kendi girişiminizi başlatmak için hibe veren kurumlan araştırın. Mevcut işinizi yaparken genel rutininizden sizi uzaklaştıracak ve boş zamanlarınızın daha anlamlı geçmesini sağlayacak hobiler edinin.
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir