Adrese Teslim Diyet Yemek Servisleri

Adrese Teslim Diyet Yemek Servisleri

Kapıya Teslim Diyet Yemek Servisi Sektörü

Tüm dünyayla birlikte Türkiye’de de sağlıklı ve bilinçli beslenme bir trend haline geldi. Diyetlerine uygun yemek bulamayan veya yapmaya vakit ayıramayanlarm kurtarıcısı ise adrese teslim diyet yemek servisleri oluyor. Bu alanda hizmet veren şirket sayısı şu anda fazla değil ama pazar giderek büyüyor. Önümüzdeki dönemde sektöre yeni şirketlerin girmesi bekleniyor.

Hareketsiz hayat ve düzensiz beslenme nedeniyle kilo alanlar sık sık diyete başlar. Fakat diyet yapmanın pek çok zorluğu var. Nefsimize hakim olmayı en çok zorlaştıran ise diyete uygun yemekleri her öğün bulamamak. İşyerlerindeki yemekhanelerde çıkan menüler çoğu zaman diyete uygun olmuyor. Gittiğiniz restoranda diyetinize uygun yemek bulunmuyor, eve gittiğinizde ise pişirecek mecaliniz kalmıyor.

diyet

Sadece diyet yapanlar için değil, sağlıklı yemek düzeni edinmek isteyenler, farklı bir düzenle beslenmeleri gereken hamileler veya çölyak hastalan için de var olan bu sorunu ortadan kaldıran yeni bir iş alanı sessiz sedasız büyüyor: Adrese teslim diyet yemek servisi. Bu alanda faaliyet gösteren şirket sayısı şu anda iki elin parmaklarını geçmiyor ama pazar giderek büyüyor.

Sektörde halihazırda 8-10 oyuncu var. Kimi kişiye özel yemek servisi yapıyor, kimi özel beslenme ihtiyaçlarına cevap veren çözümler üretiyor. Bu şirketler, online olarak ya da yüz yüze yapılan görüşmeler sonucunda ölçülerinizi, yaşınızı ve aktivite durumunuzu belirleyip ihtiyaç duyduğunuz günlük kalori hesabıyla çalışmaya başlıyor.

DİYET YEMEK SERVİSİ VEREN 8 ŞİRKET

  1. ChefPack
  2. Diyetta
  3. Diyet Yemeği
  4. MFB
  5. Nu Light
  6. Rafinera
  7. SafBox
  8. 7 Light Forever
  9. Fedbox

ÖNCÜ RAFİNERA OLDU

Türkiye’deki kapıya teslim diyet yemek servisi sektörünün kurucusu ve ilk oyuncusu Rafinera. Bu şirket 2008 yılında tamamen ihtiyaçtan doğdu. Şirketin kurucusu Didem Altınbaşak Tulgan, yurtdışmda yaşadığı dönemde hamileliği süresince kullandığı ve beslenmesini düzen altına alan servisten esinlenerek bu alana girdi. Tulgan, “Doğum sonrası Türkiye’ye dönüşümle birlikte aldığım kiloları verebilmek için benzer bir servis araştırması yaptım. Bulamayınca da neden olmasın diyerek kolları sıvadım” diye konuşuyor.

Tulgan, 2008-2013 arasında kişiye özel servis verdi. Bu sebeple de sınırlı sayıda kişiye hizmet sunabildi. 2013 yılı ise Rafinera’nın dönüm noktası oldu. Geçen yıl daha yaygın bir kitleye hizmet verme kkrarı aldıklarını ve eskiye nazaran fiyatlarda yüzde 50-60 civarında bir indirim yaparak tüm günlük yemekleri 29 liraya vermeye başladıklarını söyleyen Tulgan, bu nedenle hızla büyüdüklerini söylüyor. Şu anda 7 bin civarında müşterileri olduğunu anlatan Tulgan, pazarın çok yüksek bir büyüme potansiyeli olduğunun altını çiziyor.

YENİ SİSTEMLER YOLDA

Uygulanması çoğu zaman sakıncalı ve imkansız olan mucizevi yöntemlere başvurmadan sağlıklı beslenmenin mümkün olduğunu insanlara göstermek için bu alana giren bir başka girişimci Joyce Israel. 2009’da kurduğu MFB şirketiyle bu alanda hizmet vermeye başlayan Israel, kişiye sağlıklı yemekler göndermenin dışında kilo takibi de yaptıklarının altını çiziyor. Ayda 5 bin ile 6 bin 500 arasında paket üretip teslim eden şirkette 20 kişi çalışıyor.

6 bin 500 üyelerinin olduğunu söyleyen Israel, şu anda sadece İstanbul ve Bakü’de hizmet verdiklerini anlatıyor. 2015 yılı başında hayata geçirecekleri yeni bir sistemle laktozsuz, glütensiz, az yağlı ürünlerle sağlıklı beslenmek isteyen kişilere ulaşmayı hedeflediklerini söyleyen Israel, her yıl yüzde 25’lik büyüme hedefiyle yola devam edeceklerinin altını çiziyor. Kaç çeşit yemek alternatifi olduğuyla ilgili ise şu bilgileri veriyor: “Diyetisyenlerimizce tespit edilmek üzere, bireylerin genel sağlık durumlarına, varsa sürekli veya dönemsel olarak kullandıklan ilaçlara, günlük yeme alışkanlıklanna, besin entolerans veya alerjilerine göre hizmetler sunmaktayız. Aktivite düzeylerine göre farklılık gösteren 12 ayn temel beslenme paketimiz ve kişinin günlük toplam besin ihtiyacına göre her paketin yedi versiyonu olmak üzere 84 çeşit kişiye özel günlük paketlerimiz var. Her paket 10-14 yiyecekten oluşan beş farklı öğün içeriyor.”

ANNE MENÜSÜ

Bu alanda hizmet veren bir başka şirket olan Nu Lightmenü, gelen talepler nedeniyle Nü Day SPA şirketinin altında kuruldu. Diyetisyenin verdiği listelere uymakta zorlanan kişiler için bu listelere uygun paketleri yapıp eve göndererek bu işe başladıklannı ifade eden Nu Lightmenü yöneticisi Sim Yener, hedeflerinin bu alanda faaliyet gösteren köklü ve kalıcı firmalardan biri olmak, olduğunu söylüyor.

Ersin Pamuksüzer’in kurucusu olduğu The Life Co da SafBox ile sağlıklı beslenme ve kilo verme sistemi olarak lanse ettiği adrese teslim diyet yemek servisine başladı. Şu anda üç farklı menü paketi sunuyor. Üç ana öğün ve iki ara öğünden oluşan başlangıç menünün dışında, anti aging menüsü ve sporcu menüsü de seçebiliyorsunuz. Bir günlük paket fiyatının ortalama 59 TL olduğunu da hemen söyleyelim.

Bu alanda hizmet veren şirketlerden biri de 7 Light Forever. Beslenme ve diyet uzmanı Nükhet Aksakal Bağışgil gözetiminde 7 Restaurant & Catring tarafından kişiye özel beslenme yönetimi olarak tasarlanan bu sistem, sadece diyet yapanlara değil, ve-jeteryanlara, pozitif beslenmek isteyenlere, annelere ve anne adaylanna da özel menü paketleriyle hitap ediyor.

CEO’LUKTAN DİYET YEMEKTE GİRİŞİMCİLİĞE GEÇTİ

esref hamamciogluKurucu genel müdürlüğünü ve CEO’luğunu yaptığı Sodexo’dan ayrıldıktan sonra yiyecek içecek ve hizmet sektöründeki 20 yıllık deneyimini geçen yıl kurduğu Chefs Pack ile değerlendiren Eşref Hamamcıoğlu da diyet yemek servisi alanında hizmet veriyor.

Dengeli, sağlıktı ve hem porsiyon hem de kalori kontrollü beslenme alanında Türkiye’de ciddi bir potansiyel olduğunu görerek bu işe yatırım yapmaya karar verdiğinden bahseden Hamamcıoğlu, amaçlarının sağlıklı ve dengeli beslenmek isteyen herkese ulaşmak olduğunu söylüyor. Beslenme uzmanlarıyla irtibat kuran kişilere damak tadına ve yaşam tarzına uygun dengeli menüler hazırladıklarını belirten Hamamcıoğlu, diyet yemeği kaldığı otele hatta tekneye söyleyenlerin de olduğunun altını çiziyor.
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir