Erkekler Neden Kadınlara Göre Daha Kolay Kilo Verir?

Erkekler Neden Kadınlara Göre Daha Kolay Kilo Verir?

“Sevgi karın Doyurur” adlı kitabın yazarı, Duygusal Beslenme Danışmanı Verda Çakan, erkeklerin nasıl daha hızlı ve kolay kilo verebildiğini yazdı.

Erkekler duygularını yemek yiyerek daha az bastırıyorlar

Erkekler, diyet yapmaya karar verdiklerinde diyete girdiklerini en yakınları dışında kimseyle paylaşma ihtiyacı duymuyorlar. Aç kaldıklarında çoğumuz gibi öfkeli, sinirli olabiliyorlar. Ancak öfkeli veye sinirli olduklarında markete gidip kutu kutu dondurma veya çikolata alıp tatlı ile bu öfkelerini bastırmıyorlar.

Erkekler kadınlara göre daha çok karbonhidrat ağırlıklı beslenerek kendilerini sakinleştirme eğiliminde oluyorlar. Ancak yapılan birçok araştırma, erkeklerin kadınlara göre duygularını kontrol etme ve yemek yiyerek bastırma alışkanlığının yüzde 30 oranında daha az olduğunu gösteriyor.

Bakıldığı zaman karbonhidrat, pizza, ekmek gibi ürünler de şeker! Dondurma ve çikolata da şeker! Ancak aralarında bir fark var: Seker daha hızlı bir şekilde serotonin salgılanmasını sağlıyor, yani daha kısa sürede beynin mutluluk ve haz merkezini tetikliyor. Bu sonuca bakıldığında kadınlar mutsuz olduklarında daha sabırsızlar ve mutlu olmak için hemen bir çözüm üretmek istiyorlar.

Erkekler ise duygularını ifade etmeye ve o anı. olayı yaşamaya odaklanıyorlar. Film sahnelerinde de görmüşsünüzdür; kadın sevgilisi tarafından terk edildiğinde kucağına kiloluk dondurmayı alıp bitirene kadar yer. Erkekler ise o duyguyu yaşamaya daha fazla odaklanır.

Erkekler ve kadınların metabolizmaları farklı

Erkeklerin kas miktarı kadınlara oranla daha fazla olduğundan, erkekler dinlenme halindeyken kadınlara kıyasla daha çok yağ ve glikoz yakarlar. Özel olarak, erkeklerin metabolizması kadınlara göre 5 ila 10 kat daha fazla kalori yakar. Erkeklerin bir diğer şansı ise erkeklerin kas, kadınların ise yağ yapma eğilimi göstermesidir.

Erkek bilinçaltında evi koruyan, bakması gereken bir kodlama ile yaşamaya devam ederken, kadın doğurmak ve bebeğini en güvenli şekilde taşıyabilmek için yağlanır. Bu tamamen atalarımızdan aktarılan bir kodlama olarak açıklanabilir. Kadınlarda da erkeklerde de yağ-kas seviyesindeki dengesizlikler sonucu hormon bozuklukları ortaya çıkabiliyor. Ancak, aynı şekilde beslenen kadın ve erkek günün sonunda aynı oranda kilo veremiyor. Erkekler çok daha çabuk ve kolay sonuç alabiliyorlar.

kolay kilo
Erkekler Neden Kadınlara Göre Daha Kolay Kilo Verir?

Erkekler diyet yaparken daha iradeliler

Yapılan birçok araştırmada erkeklerin kadınlara kıyasla çok daha iradeli olduğu ortaya çıkmıştır. Özellikle hormon seviyeleri, duygusal iniş-çıkışlar, sosyal ortamlar gibi birçok faktör erkeklerin daha iradeli olmasını sağlıyor. Özellikle kadınlarda daha fazla bulunan östrojen hormonu duyguların daha yoğun yaşanmasına yol açtığından, erkeklerde daha fazla bulunan testesteron hormonuyla karşılaştırdığımızda çok daha fazla etkili.

Erkekler diyet konusunu kişiselleştirmeden, olayı bir görev gibi algılayıp iştahlarını bastırıyor ve verilen programa daha sadık kalıyorlar. Kadınlar ise başta kararlı başlayıp, motivasyon eksikliği gösterebiliyorlar. Erkekler “Kurallara uyayım, yapıp kurtulayım” gibi bir bakış açısı ile yaklaşabiliyor. Ancak biz kadınlar duygularımızdaki iniş-çıkışlarda, “Bugün kaçırdım ama yarın yemem” diyerek kendimizi kandırma yollarına başvuruyoruz.

Erkekler ne zaman diyetlerini bozabiliyorlar?

Erkekler genelde protein ağırlıklı diyetleri tercih ettikleri için sosyal ortamlarda veya Babalar Günü gibi özel günlerde bile bozma oranları çok az. Erkekler çoğunlukla aç olup, o anda yiyecek bir şey bulamadıklarında diyetlerini bozmaya meyilliler Bu özellikleri de onlara avantaj sağlıyor. Hem sonuca daha çabuk ulaşıyorlar, hem de kendilerini kontrol edebilmeyi daha kolay başarabiliyorlar.

Bunlardan dolayı da sürekliliği sağlamak onlar için çok daha kolay. Çünkü aslında beslenmenin en önemli noktalarından biri süreklilik. İyi beslenme kilo vermek için değil, aslında birçok sağlık probleminin önüne geçmek için önemli. Dikkat etmemiz gereken en önemli unsur, yeni nesil beslenme, bir diğer adıyla duygusal beslenmeyi de unutmamaktır. Hem kendimizi hem çocuklarımızı gıda ile beslerken sevgimizle de beslemeyi hatırlamalıyız.

“Sevgi karın Doyurur” adlı kitabı satın alabileceğiniz yerler

https://www.dr.com.tr/Kitap/Sevgi-Karin-Doyurur/Edebiyat/Turk-Gunluk-Ani/urunno=0001967902001

https://www.bkmkitap.com/sevgi-karin-doyurur?gclid=CjwKCAjw2f-VBhAsEiwAO4lNeBpTP_SqhD-7f4JXAvbzHPcoM2mF_PQjjM_5Th5Nvf2g6c3ELhv2OBoCFiUQAvD_BwE

https://www.ciceksepeti.com/sevgi-karin-doyurur-kcm11198157

 
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir