Akşam yemeğinde ne kadar yemek lazım

Akşam yemeğinde ne kadar yemek lazım

Akşam yemeği

Tüm hastalarımdan en çok akşam yemeği hakkında soru alıyorum. Herkes saat kaçta ve ne tür yiyecekler yememiz uygun olur diye merak ediyor.

Aslında akşam yemeğinde ne kadar yemek lazım, saat kaçta yemeliyiz gibi sorular önemsizdir. Bunu vücudumuzun hissetmesini beklemeliyiz. Yani ne yapacağımıza vücudumuz karar vermelidir. Önemli olan, vücudun doğal ritmini iyi anlamak ve bu ritme uygun hareket etmektir.

Doğada her şey belli bir ritim ile gerçekleşir. Gündüzün ardından gece gelir, ılık ilkbahar ve sıcak yazın ardından yağmurlu sonbahar ve soğuk kış gelir. Tüm canlılar doğanın ritmine uyum sağlayarak hayatta kalırlar. Bu ritim bozulursa doğanın dengesi de sarsılır. Bizim vücudumuzun da bir ritmi vardır. Sabah kahvaltı ederiz, öğlen yemek yeriz, gün içinde hareket-liyizdir, akşam tekrar yemek yeriz, gece de dinlenme ve uyku zamanıdır. Tüm bu günlük aktiviteler belli bir ritim içerisinde gerçekleşir. Bazen kışın erken geldiği, bazı yazların normalden çok daha sıcak ve kurak geçmesi gibi, bazen kahvaltılar atlanabiliyor, bazen öğle yemekleri geçiştirilebiliyor. Ama genel anlamda hep ritim devam ediyor. Akşam yemeğimizde “hazmı zor yiyecekleri gece geç vakitte yemek”ten kaçınarak vücut ritminin korunmasını sağlayabiliriz. Ancak bu kurala uyarak vücudun küçülmesi için ihtiyacımız olan iki koşulu sağlayabiliriz.

Akşam yemeğinde ne kadar yemek lazım

SİNDİRİME YARDIMCI OLMAK İÇİN TÜM PROTEİN İHTİYACINIZI AKŞAM ALMAYIN!

Geceleri hormon sisteminin aktif çalışması için…

İdeal bedene ulaşabilmek ve bu bedeni korumak için öncelikle vücut ritminin devamlılığı sağlanmalıdır. Ritmin devamlılığı açısından özellikle akşam yemeğinde ne yediğimizin ve vücudun gece gerçekleştirdiği hormon aktivitelerinin ayrı bir anlam ve önemi vardır.

Hazmı zor olan yiyecekleri akşam yemeğinde veya geç saatte tükettiğimizde, bu yiyecekler bütün gece sindirim sistemimizi meşgul eder. Üzerine bir de gece boyu midemiz rahatsız olur ve iyi bir uyku uyuyamayız.

Özellikle çiğ sebze, salata ve meyve çok zor sindirildiği için bu yiyeceklere akşam yemeği menüsünde yer verilmemelidir. Çünkü gece boyunca hazmı zor yiyecekleri sindirmekle meşgul olan vücudun geceleri diriliğini sağlayacak bakıma girmesi mümkün değildir.

Eğer akşam yemeklerinizde sadece salata yerseniz, hele bir de geç saatte yerseniz, reflü şikâyetinizin olması muhtemeldir. Bütün gece sindirim sistemi bu pişmemiş salatayı eriteceğim diye uğraşacağı ve salatayı eritmek için üzerine bir de asit salgısını artıracağı için ileride ülser olma riskiniz bile vardır.

Salatayı sabah kahvaltısında ya da öğlen yemeğinde yemekte yiyorsanız bir sakınca yoktur. Yaz aylarında saat 18.00-19.00da yaptığınız bir öğünde yiyebilirsiniz. Ama lütfen gece geç saatte yemeyin.

İLLAKİ TATLI YİYECEĞİM DİYORSANIZ, GECE 22.00 SULARINDA, SİNDİRİM TAMAMLANDIKTAN SONRA SÜTLÜ TATLI YA DA SADE DONDURMA YİYEBİLİRSİNİZ!
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir