Aşk ile diyet yapın kalıcı zayıflayın

Aşk ile diyet yapın kalıcı zayıflayın

Diyet yapmak zordur ancak yanında biri olursa bu iş keyifli hale bile gelebiliyor. Partnerinizle birlikte sağlıklı beslenme programına girmeniz hem motivasyonunuzu artıracak hem de süreci kolaylaştıracak Artı daha fit bir çift olabilirsiniz.

Diyet yapmak ve sağlıklı beslenmek için gerekli en önemli şey şüphesiz motivasyon. Motivasyonunuzu bozan birincil faktör ise aynı evde yaşayan yalanınızın abur cubur, tatlı, hamur işi gibi sağlıksız besinleri hayatmda tutuyorken sizin bunlardan uzak durmaya çalışıyor olmanız.

Diyetisyen Cansu Kargu, “Siz diyet yaparken en yakın arkadaşınızın, sevgilinizin veya aynı evi paylaştığınız kardeşinizin sizinle beraber diyet yapması süreci kolaylaştırırken, sürekli motivasyona da olumlu etki yapar” diyor.

Diyetisyen Kargu, hem çift olarak diyet yapmanın farklarını hem de avantajlarını anlattı.

ÇİFT OLARAK DİYET YAPMANIN AVANTAJLARINI KULLANIN!

• Evde aynı anda diyete ve dolayısıyla sağlıklı beslenmeye karar veren iki kişi olması, aynı zamanda evin mutfak alışverişinde artık sağlıksız besinlere yer verilmemesi anlamına geliyor. Dyt. Cansu Kargu, bunun da acıktığınız anlarda buzdolabına elinizi uzattığınızda otomatikman sağlıklı besinlerle karşılaşmanızı sağlayacağını söylüyor: “Halbuki siz diyetteyken eşinizin eve aldığı büyük bir pastadan kalanlar dolapta gözünüze çarpıyorken, sebze bölümünden bir şeyler alıp kendinize salata hazırlama isteğiniz zarar görmekle kalmaz, aynı zamanda diyete dair motivasyonunuz da düşer.”

• “Benim partnerimin zayıflamaya ihtiyacı yok, bu yüzden diyet yapmak istemez” şeklinde düşünebilirsiniz. Ancak diyet yapmak sadece zayıflamak isteyenlerin girmesi gereken bir süreç olarak algılanmamalı. Zayıf görünen bireylerin dahi kan değerlerine bakıldığında yüksek kolesterol, vitamin eksiklikleri, yüksek ya da normalden düşük kan şeker düzeyleri, demir eksikliği ve kansızlık gibi durumlar görülebiliyor. Bu değerleri normale döndürmek için ya da zaten sağlıklı olup, kilo ve kan değerleri normal seyreden bireylerin mevcut durumlarını korumak için de diyet yapabilmeleri mümkün.

PARTNER İLE SPOR = MOTİVASYON

Dyt. Kargu, spor yapmama oranının yapılan araştırmalarda yüzde 96 çıktığı ülkemizde sürekli bir spor programına bağlı kalıp da bunu alışkanlık haline getirebilmiş birey sayısının oldukça az olduğunu söylüyor ve ekliyor: “Bu sayının az olmasında yalanımızdaki insanların spor yerine yapılabilecek başka alternatifler sunuyor olması büyük bir etken. Halbuki çift olarak spor yapmak sporun kişinin hayat rutini haline gelebilmesini kolaylaştırdığı gibi, çiftler birbirini egzersiz konusunda teşvik edeceği için motivasyonu, dolayısıyla da spordaki sürekliliği artırıyor. Indiana Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmada bir yıl boyunca spor yapanlar incelendiğinde, tek başına spor yapanların yüzde 43’ü, partner ile spor yapanların ise sadece yüzde 6’sı programı yarıda bırakmış.”

Bununla beraber unutulmaması gereken bir diğer nokta ise spor alışkanlığının ortak, yapılan spor şeklinin ise farklı olabileceği. Daha çok bel-göbek çevresine kilo alan erkek ile basen bölgesine küo alan kadın, bölgesel yağ yakınımı hızlandıran farklı spor dallarına yönelebilirler. Örneğin erkek bel-göbek çevresini incelten kardiyo egzersizlerini tercih ederken, kadın basen bölgesini incelten koşu bandı, eliptik bisiklet gibi aletleri tercih ederek aynı anda birlikte egzersiz yapmanın motive edici avantajını yaşayıp bir yandan da bölgesel kilolarından kurtulabilirler.

Kilo verme sürecinde tek başına diyet ya da tek başma spor yapmak değü, sağlıklı beslenmeyi hedefleyen diyet programı ile beraber düzenli egzersiz yapmak maksimum verim almanızı sağlıyor. Bu sebeple partnerinizle spor alışkanlığı kazanmaya çalışırken aynı zamanda alışverişlerinizde sağlıklı besin seçimine öncelik vermeyi de ihmal etmemeniz gerekiyor.
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir